عکس سال ۱۴۰۱ توسط گروهی از عکاسان برجسته خارج از ایران انتخاب شد

 امجد امینی (راست) و مادربزرگ مهسا در بیمارستان کسرای تهران، شهریور ۱۴۰۱رادیو فردا: گروهی از عکاسان خبری ایران مقیم خارج از کشور عکسی از خانواده مهسا امینی در بیمارستان را به عنوان عکس سال ۱۴۰۱ انتخاب کردند.

عکس برگزیده این عکاسان که روز جمعه، ۱۱ فروردین، در بیانیه‌ای معرفی شد «تصویر مستند»ی است که نیلوفر حامدی، خبرنگار، در بیمارستان از دو عضو خانواده مهسا امینی گرفت، دختر ۲۲ ساله‌ای که در پی بازداشت توسط گشت ارشاد جان خود را از دست داد.

عکس لحظه‌ای را نشان می‌دهد که پدر مهسا امینی و مادربزرگ او پس از اطلاع از مرگ او یکدیگر را در آغوش کشیده‌اند.

نیلوفر حامدی بلافاصله پس از انتشار این عکس و پوشش خبر مرگ مهسا امینی بازداشت شد و بیش از شش ماه است که در زندان به سر می‌برد.

مهسا امینی هم روز ۲۶ شهریورماه در زادگاهش،‌ شهر سقز، به خاک سپرده شد، اما خاک‌سپاری او نقطه آغاز بزرگ‌ترین و گسترده‌ترین اعتراض مردم ایران در داخل و خارج از کشور شد، اعتراضاتی که پس از نزدیک به هفت ماه هم‌چنان ادامه دارد.

رضا دقتی، منوچهر دقتی، آلفرد یعقوب‌زاده، نفیسه مطلق، حسن سربخشیان، جواد منتظری و حسین فاطمی در کنار عده‌ای دیگر از عکاسان درباره عکس خانم حامدی در بیانیه خود نوشته‌اند: «عکس قدرتمند او توجه‌ها را به ظلم و ستم زنان در ایران در ۴۴ سال گذشته جلب کرد و چراغی انداخت به رنج آنها که در ورای مرزهای ایران بازتاب بسیار داشت.»

آنها در ادامه این بیانیه می‌گویند: «ما در دوران کاری خود در ایران سانسور، آزار و اذیت مقامات ایرانی را از نزدیک تجربه کرده‌ایم. امروز روزنامه‌نگاران ایرانی نمی‌توانند آزادانه از زندگی و مبارزات روزمره خود عکس و گزارش دهند. ما امیدواریم توجه لازم را به دستگیری نیلوفر حامدی و تأثیر بلندمدتی که کار او به وجود آورده است، جلب کنیم.»

رامین طلایی، جواد پارسا، علی خلیق، مریم اشرافی، مهگامه پروانه، مسعود حسینی، علی اوغازیان، علی رفیعی، بابک بردبار، اردوان روزبه، ابوالفضل سلمانزاده، ساسان فارسانی، و آرش راد دیگر عکاسان امضاکننده این بیانیه‌اند.

اعتراضاتی که با مرگ و خاک‌سپاری مهسا امینی آغاز شد و اکنون با شعار اصلی آن یعنی «زن، زندگی، آزادی» شناخته می‌شود روز چهارشنبه هفته جاری هم در بخش جوایز ورلد پرس فوتو مورد توجه قرار گرفته بود.
+115
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۰
  Nabaat - بلک تان، استرالیا

  با درود. روح مهسا شاد و درود بر پدرو مادر مهسا.لعنت بر چلاقعلی و دژخیمان ج.ا با دستان آغشته بخون فرزندان ایران و امیدوارم همشون در اون جهنم الله مدینه که به ظالمان وعده داده شده بسوزند. مهسا می‌جنگیم می میریم ولی انتقام تو رو می گیریم. قسم به خون یاران ایستاده ایم تا پایان 🙏🙏
  6
  48
  جمعه ۱۱ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۳:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  Chokam - ری، ایران
  فقط توی همین امروز نوروز به اندازه مهسا امینی توی جاده کشته دادیم، سالی ۱۷هزارکشته جاده ای ، هیچ کشوری اینقدر تصادف نداره،چرا این کشته ها را در نظر نمیگیره، ریشه یابی نمیکنه؟ اینهمه سرعت و عجله ، خارج ۲۰تاسرعت میرن، اینجا دیوانه وارمیرن
  4
  0
  یکشنبه ۱۳ فروردین ۱۴۰۲ - ۲۲:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.