ده‌ها ایرانیِ کانادا خواستار استعفای فوری هیئت مدیره کنگره ایرانیان کانادا شدند

 حامد اسماعیلیون یکی از امضاکنندگان این بیانیه استرادیو فردا: ده‌ها شهروند ایرانیِ کانادا در بیانیه‌ای رسمی، اعضای هیئت مدیره کنگره ایرانیان کانادا را به «دفاع از مشروعیت‌بخشی به نظام جمهوری اسلامی» متهم کرده و خواستار استعفای فوری آنها شدند.

این بیانیه که به امضای عده‌ای قابل توجه از خانواده‌های جان‌باختگان پرواز پی‌اس ۷۵۲ از جمله حامد اسماعیلیون و فعالان و کارآفرینان مقیم کانادا رسیده، روز چهارشنبه، ۹ فروردین، منتشر شد.

اعضای هیئت مدیره «کنگره ایرانیان کانادا» به گفته ۶۰ امضاکننده این بیانیه، این سازمان را به ابزاری برای «برآورده کردن مقاصد سیاسی و اقتصادی خود» و همچنین «مشروعیت بخشیدن به نظام جمهوری اسلامی در داخل ایران» و «عادی‌سازی روابط با رژیم اسلامی» تبدیل کرده‌اند.

هیئت مدیره این سازمان همچنین متهم شده‌اند که در پی شلیک سپاه پاسداران به هواپیمای مسافربری اوکراینی که به مرگ ۱۷۶ نفر انجامید بر این جنایت «خاک پاشیدند» و «نامی از سپاه به عنوان عامل این جنایت نبردند».
امضاکنندگان بیانیه تاکید کرده‌اند: «اعضای هیئت مدیره‌ کنگره‌ ایرانیان کانادا نه تنها در برابر جنایات جمهوری اسلامی در انقلاب زن، زندگی و آزادی قاطعانه واکنشی نشان ندادند، بلکه بر عکس با اظهارات خود بر ادعاهای نادرست رژیم در مورد انگیزه‌ معترضان صحه گذاشتند.»

در وب‌سایت کنگره ایرانیان کانادا، این کنگره سازمانی «غیرانتفاعی و غیر حزبی و غیر مذهبی» معرفی شده که در سال ۲۰۰۷ با هدف حمایت از منافع ایرانیان کانادا تاسیس شده است.

با این حال به گفته امضاکنندگان این بیانیه اعتراضی از سال ۲۰۱۶ تاکنون این کنگره در دست «طیفی خاص» بوده است.

کنگره ایرانیان کانادا در گذشته به‌ویژه در شبکه‌های اجتماعی بارها مورد انتقاد و حمله ایرانی‌های کانادا قرار گرفته است.

در وب‌سایت و حساب توئیتری این سازمان، به بیانیه فعالان ایرانی کانادا پاسخی داده نشده است.

وحید امامی، سعید دهقان، کاوه شهروز، توکا نیستانی، و جواد سلیمانی از جمله دیگر امضاکنندگان این بیانیه هستند که در آستانه برگزاری انتخابات اعضای هیئت مدیره این سازمان در ماه آوریل منتشر شده است.
+58
رأی دهید
-6

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.