مسئولان در بحث حجاب قافیه را باخته‌اند، سیاستگذاران باید پوشش جدید خانم‌ها را بپذیرند

امان الله قرایی مقدمسایت رویداد 24: قرایی مقدم جامعه شناس می‌گوید: نسل جدید دیگر نسل پیرویی نیست و باید نوع لباس پوشیدن آن‌ها و روسروی نداشتن آن‌ها را به عنوان بخشی از جامعه جدید پذیرفت و مسئولیان اگر نمی‌خواهند عزتشان از بین برود، این مسئله را نادیده بگیرند.

 امان الله قرایی مقدم جامعه‌شناس و کارشناس مسائل اجتماعی در واکنش به تشکیل «قرارگاه‌های تذکر لسانی برای برخورد با زنان» به رویداد۲۴ می‌گوید: نسل جوان تغییر کرده و هیچ چیز تحمیلی را قبول نمی‌کنند و نمی‌توانیم با توصیه و نصیحت و زندان آن‌ها را طبق خواسته‌هایمان تربیت کنیم. بار‌ها گفته‌ام که نسل جوان با پوشش خود فریاد می‌زند.

قرایی‌مقدم می‌گوید: متاسفانه سیاستگذاران از آنجایی که یک‌بعدی فکر می‌کنند، هنوز معتقدند که با ارشاد و راهنمایی می‌توان کاری کرد. جوان امروز خودمختار و خردگرا است و از عقل و دانش و درک خودش پیروی می‌کند، نه آن چیزی که حاکمان می‌گویند. جوان امروزی دیگر دنبال روی حرف پدر و مادر نیست، بلکه از هم‌سن و سالانش، رسانه و فیلم الگوبرداری می‌کند و این آب در هاون کوبیدن است که بخواهیم با زور بر سرشان روسری بگذاریم.
مگر سخت‌گیرتر از معلمان در ابتدای انقلاب وجود دارد؟ کار آنها جواب نداد
او با بیان اینکه مگر سخت‌گیرتر از معلمان در ابتدای انقلاب وجود دارد؟ گفت: مگر آنهمه سخت‌گیری ابتدای انقلاب جواب داد که این آقایان می‌خواهند با این سختگیری‌ها با جوانان برخورد کنند؟ به نظرم جامعه کار خودش را می‌کند و هر چه سختگیری بیشتری کنید، آن‌ها مقابله به مثل می‌کنند و صرفا با این فشار‌ها علاوه براینکه فاصله خودتان را با نسل جدید بیشتر می‌کنید، پرخاشگری را هم در آن‌ها بیشتر می‌کنید. فعلا روسری‌هایشان را برداشته اند و اگر فشار‌ها را بیشتر کنید، دیگر نمی‌توان جلویشان را گرفت.

این جامعه‌شناس می‌گوید: خانم‌ها با فشار و تهدید و بگیر و ببند حجاب را رعایت نمی‌کنند. نمونه آن‌هم تراژدی مهسا امینی است که سعی کردند با زور، حجاب یک خانم را اصطلاحا درست کنند، اما کشور را به آشوب کشیدند. در مسئله حجاب، دختران باید مجاب شوند نه اینکه اجابت کنند. اگر نصیحتی است خانواده باید انجام دهد نه مسئولان!
جامعه دیگر به قبل برنمی‌گردد
قرایی‌مقدم با تاکید بر اینکه جامعه شتاب تغییر گرفته است، گفت: جوانان با لباسی که می‌پوشند خواسته و نظرشان را فریاد می‌زنند و دیگر صحبت مسئولین را گوش نمی‌دهند. مسئولان در بحث حجاب دیگر قافیه را باخته‌اند و خودشان هم متوجه شده‌اند که دیگر نمی‌توانند کاری کنند و نگرانند شرایط بدتر شود. در تابستان هم وضعیت پوشش تغییرات بیشتری خواهد کرد. باید این پوشش و این نسل را به عنوان نسل جدید قبول کنیم و تغییر را بپذیریم. جامعه دیگر به ۶ ماه قبل برنمی‌گردد و این سیاستگذاران هستند که باید تغییر کنند، چرا که جوانان راه خودشان را می‌روند.

او ادامه داد: به مسئولان مسئول توصیه می‌کنم برای اینکه عزت و جایگاهتان حفظ شود، باید نادیده بگیریم. چرا که این جوانان با توجه به خواست و نظر خودشان لباسشان را انتخاب می‌کنند و باید به عنوان بخشی از جامعه پذیرفته شوند. حتی دیگر کشور‌های اسلامی هم پذیرفته‌اند که این یک واقعیت در جامعه است و غیرقابل کتمان است
+115
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۸۰
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  حکومت چندان به حجاب اهمیت نمیدهد. حجاب تاکنون یک اهرم سرکوب بوده است تا هر زمان مطالبات عمومی شعله بکشد با پیش کشیدن حجاب اذهان عمومی را منحرف کنند
  1
  54
  ‌پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۲ - ۰۰:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  Nabaat - بلک تان، استرالیا

  با درود. داداش زن فقط با حجاب نجیب و یا بلانسبت فاحشه نمیشه !! نجابت زن اول در دی ان اَش DNA هست و دوم در محیط خانوادگی شکل می گیره ، حالا این آخوندهای مفعول به سرکردگی چلاقعلی خودشون در بدو طفولیت خواهر و مادر سلیطه داشتند و بقول معروف کافر همه رو به کیش خود پندارد. این ج.ا از این حربه حجاب برای سرکوب نصف فعال جامعه استفاده میکنه. 😆😆
  2
  42
  ‌پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۲ - ۰۲:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن

  بزودی در بحث حکومت و دیکتاتوری دینی هم ، با سرنگونی ،قافیه و زندگیشون ( طنابهای دار ) رو هم می بازند ! سیاست اصلی این رژیم در قبال مردم ، فشارهای مضاعف بر معیشت و ساده ترین و پیش پا افتاده ترین آزادی‌ها و طرز فکر و رفت و آمد و کُلاً زندگی اونهاست ! چون رژیم و مسئولین ، آزادی و رفاه و پیشرفت رو برای جامعه مثل سَم میدونند ، چون در غیر اینصورت نمیتونند مملکت رو غارت کنند و سیاستهای مخرب و و یرانگرشون رو که همون نابودی ایران و فقر مطلق برای مردم رو ادامه بدهند .
  1
  39
  ‌پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۲ - ۰۳:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  romano - تهران، ایران

  چند روز پیش یک فیلم اومد بیرون یک دختر با یکی پیرمرد تصادف کرده بود پیرمرد وسط بحث حرف بسیار زشتی به دختر زد دختر هم یک سیلی زد تو صورتش احتمالا دیده‌اید. من وسط یک عده جوون یک حرف با کمی شیطنت پروندم ببینم منطقشون چیه. گفتم احترام بزرگتر چی میشه فرهنگ ما از این حرفها. جواب ساده منطقی و بسیار خردمندانه بود گفتند احترام بزرگتر خوبه ولی احترام هرکس دست خودشه و نگاه هرزه این مردن بهش اجازه نمیده کسی براش حرمت بعنوان بزرگ قائل بشه. خیلی صادقانه بگم دهانم بسته شد و تو دلم به این شعورشون آفرین گفتم. این نسل بسیار عمل گرا و غیر ایدئولوژیکه جالبه ارزشهای خودشون رو هم دارند و یک عقل جمعی خوبی دارند بسیار هم میفهمند من فکر میکنم مشکل نسل من از ایدولوژی زدگی و فلسفه زدگی بعلت نفهمی رنج میبره ولی این نسل بر خیلی از اصول با هم توافق دارند جزئیات رو هم بعنوان تفاوت میپذیرند. اوائل فکر میکردم خیلی سطحی هستند ولی بعد از ماجرای مهسا دیدم نه بابا اینا نه تو ایران بلکه تو دنیا هم برای خودشون سری هستند حکومت هم اینو میدونه و میزان متفکری ایرانیها رو بزور تا حد رائفی پور تقلیل میده چون میدونه حریفش کیه.
  4
  34
  ‌پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۲ - ۰۵:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  Persiangulf2535 - لند‌ن، انگلستان

  برایه حکومتی که از ابتدا با زور و سرکوب تمام خواسته هایه ناحقش رو به مردم تحمیل کرده این عقب نشینی بسیار سخت و درداور هستش ولی اگر کمی عقل و تدبیر داشته باشند درک میکنند که اگر در بحث ازادی هایه اجتماعی کمی عقب نشینی نکنند و خود را با شرایط روز دنیا تطبیق ندهند عاقبتی بهتر از دیگر حکومتهایه دیکتاتوری در انتظار اونها نیست و باید از دیگر کشورهایه مسلمان منطقه مثل عربستان امارات قطر و ترکیه الگو برداری کنند.البته اگر عاقل باشند که اینطور بنظر نمیرسه چون اینها بیسوادتر و بیشعورتر از این حرفان که نمی فهمند که دنیایه امروز با ۵۰ سال پیش خیلی فرق کرده.
  1
  32
  ‌پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۲ - ۰۶:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Adamat7775 - خارکف، اوکراین
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  خدمت نویسنده و شاعر ارجمند "گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا" - استاد "کامران فرزان (گفتگوگر)"، با درود فراوان خدمت شما. از هفته‌ی پیش که نام اصلی‌تان را در صفحه‌ی تبریک نوروزی بیان فرمودید، در سرچ گوگل، با سایت آثار شما آشنا شدم، زندگی‌نامه‌ی شما را مطالعه کردم، و همچنین خواندن کتاب ژرف و پرمعنای شما "قرن آویزان" را به‌پایان رساندم، و سایر آثار شما را نیز با اشتیاق خواهم خواند. / در یک کلام که بگویم، حضرتعالی‌، یک "فیلسوف به‌تمام معنا" می‌باشید، که با هنر ادبیات خویش، نظم و نثر را در قالب "شعر سپید"، با استفاده از دیدگاه‌های بسیار روشن‌فکرانه‌ی خودتان - سرشار از مفاهیم عمیق فلسفی‌ اجتماعی زندگانی‌ -همچون تابلوهایی شیوا و رسا- به گونه‌ای زیبا به‌تصویر می‌کشید. براستی که درود بر تفکر و قلم شیوای شما. همیشه تا همیشه سلامت و برقرار باشید استاد گرانقدر .....
  0
  12
  ‌پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۲ - ۰۷:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  به نظرم همانطور در ممنوع کردن ویدو و انتن ماهوره نظام اخوندی کم کم دست برداشت در ممنوع کردن بی حجابی هم دست بر میدارن و هیچ گونه اطلاعیه و بیانیه در ازاد کردن حجاب صادر نخواهند کرد.
  0
  1
  ‌پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۳:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۰
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  Adamat7775 - خارکف، اوکراین
  عزیزم. من کوچکی هستم در دریای وسیع ادبیات ایران. از اینکه همراه با افکار من هستی و خواننده ای دقیق مثل شما دارم به خودم می بالم و جز تشکر . عزیزم هزار بار متشکرم
  0
  4
  ‌پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۸:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.