سفیر پیشین جمهوری اسلامی در آلمان: آمریکا و اروپا روی مخالفان به‌عنوان آلترناتیو حساب باز کرده‌اند

رادیو فرانسه: علی ماجدی، سفیر پیشین جمهوری اسلامی ایران در آلمان، گفت که عواملی از جمله اعتراضات در ایران و سرنوشت مبهم گفتگو‌های هسته‌ای، سبب شد تا اتحادیه اروپا در ۱۴۰۱ به سمت تقابل تمام‌عیار با رژیم حاکم بر ایران گام بردارد. او می‌گوید که اما به‌باور برخی دیگر، علت اصلی این تقابل، جنگ اوکراین و «ادعا‌هایی مبتنی بر همراهی و پشتیبانی تهران از مسکو» است. او در مورد عواقب ادامه روندی که در پیش گرفته‌ شده، به جمهوری اسلامی هشدار داده‌است.

سفیر پیشین جمهوری اسلامی در برزیل و ژاپن، در گفت‌وگو با شبکه شرق، مدعی شد که جریان مخالفان رژیم در خارج از کشور، به اندازه‌ای نیرومند نیست که برای خود «مشروعیت‌بخشی» ایجاد کند.

ماجدی اما در بخشی دیگر از سخنانش اظهار کرد: نباید این واقعیت را هم انکار کرد که اکنون اروپایی‌ها و آمریکا روی این جریان اپوزیسیون به‌عنوان گزینه آلترناتیو، حساب باز کرده‌اند.

او همچنین گفت که تا پیش از این، کشورهای غربی هرگونه مشکل و چالش را با طرف ایرانی، مطرح می‌کردند، اما در سال ۱۴۰۱ این رفتار تغییر پیدا کرد.

علی ماجدی با اشاره به این‌که چنین زنگ خطری نباید توسط حکومت ایران نادیده گرفته‌شود، دعوت‌نشدن از نمایندگان رژیم حاکم بر ایران در نشست امنیتی مونیخ و پیش‌تر از آن در نشست داووس، را یک «روند» می‌بیند که در آن حذف و نادیده‌گرفتن حاکمان ایران در مناسبات «امنیتی، سیاسی، دیپلماتیک، اقتصادی و تجاری جهانی» از سال ۱۴۰۱ کلید زده شده‌است.

سفیر دولت اصلاحات در ژاپن، همچنین هشدار داد که این روند، بی‌تردید برای سال ۱۴۰۲ قابل به ادامه‌دادن نیست.

او گفت که تهران باید در سیاست‌ها، رویکردها، تصمیم‌ها، اقدام‌ها و مواضع خود، هم در قبال پرونده هسته‌ای، هم در قبال تهاجم روسیه به اوکراین و هم در نوع مناسبات داخل کشور، یک تجدیدنظر جدی را اعمال کند.

به‌گفته سفیر پیشین جمهوری اسلامی در آلمان، اگر این رویه ادامه پیدا کند و تغییرات لازم شکل نگیرد، به‌یقین در سال ۱۴۰۲ چالشی بزرگ را در حوزه اقتصادی، سیاسی و دیپلماتیک برای کشور در پی دارد.

علی ماجدی همچنین هشدار داد که چنین مسیری نفوذ دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران را با افولی شدیدتر از سال ۱۴۰۱ مواجه می‌کند.

او یادآور شد «روابط سازنده آلمانی‌ها با ایران» به‌قدری بود که حتی در برهه‌هایی فرانسه و انگلستان را هم مجاب به همراهی با خود می‌کردند. به‌گفته آقای ماجدی: اما امروز برلین تندتر از پاریس و لندن به تهران حمله می‌کند.

نماینده سابق دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی در آلمان، با اشاره به این‌که قبلا با امید نوری‌پور، رئیس کنونی حزب سبز در این کشور، تماس‌ و دیدارهایی فراوان داشت و او در زمان دولت حسن روحانی به ایران سفر کرد، گفت که اکنون آقای نوری‌پور به موتور محرک اقدامات دولت اولاف شولتس و آنالنا بائربوک، به‌ضد رژیم حاکم بر ایران مبدل شده‌است.

این دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی با اشاره به «روند افزایش نرخ ارز و دیگر پارامتر‌های اقتصادی در سال گذشته» گفت: درصورت ادامه سیاست‌ها و رویکردهای نظام، «تحولات داخلی» هم به‌یقین مسیری دیگر را طی می‌کند.
+29
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  sahandogli - لندن، انگلستان
  غرب به دنبال تغییر رژیم در ایران که خودشان درست کرده اند نیست چون در خدمت منافعشان است. از آن مخالفان برای ترساندن رژیم استفاده می کند و حتی رضا پهلوی فرد تمام گروهای درگیر در سیاسیت ایران است هم از ایران پول می گیرد و هم از کشورها و گزوههای دیگر تا بتواند مخالفان را کنترل کند و مخافت با رژیم ایران را از در دست بگیرند و می دانند آدم قوی نیست که بخواهد آینده آشفته ایران را سروسامان دهد . در اینده نزدیک ایران و غرب توافق خواهند کرد حداقل در ظاهر اما در باطن در جهت منافع و دستوران آنها حرکت می کند تمام این گروها به تاریخ خواهند پیوست . این گروهای در و پی تی تشکیل شده را جدی نگیرید . آنها در جهت حفظ رژیم ایران و به دستور دمکراتهای آمریکا شکل گرفته اند
  10
  2
  ‌پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۲ - ۰۸:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.