واکنش ها به اظهار نظر حامد اسماعیلیون درباره حق دادخواهی خانواده های اعدام‌شدگان مجاهدین

 اولین امضاکننده‌های منشور مهساحامد اسماعیلیون، از چهره‌های شاخص اپوزیسیون ایران، در نشستی دو ساعته در کمیته‌ای در پارلمان کانادا بر ضرورت توجه به دادخواهی بازماندگان اعضای سازمان مجاهدین خلق که در دهه ۶۰ اعدام شدند در کنار باقی دادخواهان تأکید کرد.

این اظهارات او که زنده در اینستاگرام پخش می‌شد در همان جلسه و در لایو اینستاگرام با واکنش منفی یاسمین پهلوی، همسر شاهزاده رضا پهلوی، روبه‌رو شد و این واکنش بلافاصله به موجی از واکنش‌های مثبت و منفی دامن زد.

حامد اسماعیلیون، نویسنده و از دادخواهان قربانیان پرواز پی‌اس ۷۵۲ که با دو موشک سپاه پاسداران در آسمان تهران منهدم شد، روز دوشنبه در جلسه یادشده، در کنار سایر اعضای «ائتلاف» از جمله شاهزاده رضا پهلوی، به پرسش یک سناتور کانادایی پاسخ داد که پرسید: «درباره مجاهدین خلق باید چه بدانیم؟»

آقای اسماعیلیون در پاسخ گفت: «درباره مجاهدین خلق دو مسئله مطرح است. یکی مسئله دادخواهی کسانی است که در حق آنها ظلم شده و دیگری اعمال غیرقابل فراموشی این سازمان است.»

او گفت:‌ «من خودم در غرب ایران زندگی می‌کردم و هرگز شبی که مجاهدین خلق از غرب کشور به ایران حمله کردند را فراموش نمی‌کنم. مجبور شدیم خانه‌مان را ترک کنیم و تا حدود چهل روز نتوانستیم به خانه‌مان برگردیم. آنها با ارتش عراق علیه ایران همکاری کردند و مردم ایران این موضوع را فراموش نخواهند کرد. هیچ‌کدام از ما در همبستگی مهسا با مجاهدین خلق هیچ تماسی نگرفته و نمی‌گیریم و معتقدیم آنها نماینده مردم ایران نیستند.»

آقای اسماعیلیون اما در عین حال اضافه کرد: «هیچ‌کس نمی‌تواند حق خانواده‌ها برای دادخواهی را نادیده بگیرد و برای کمک به این دادخواهی بهترین‌اش را انجام خواهد داد.»

این سخنان با واکنش یاسمین پهلوی مواجه شد و وی در حساب کاربری خود در اینستاگرام نوشت: «برای من روشن نیست چرا آقای اسماعیلیون، وقت این جلسه را صرف دادخواهی برای خانواده‌های مجاهدین می‌کند. من فکر می‌کنم آقای اسماعیلیون باید روی خانواده‌های قربانیان انقلاب مهسا تمرکز کند.»

کاربران شبکه‌های مجازی فارسی‌زبان، به ویژه توئیتر، به صحبت‌های اسماعیلیون و خانم پهلوی واکنش‌های متعددی نشان داده‌اند.
ازجمله آسیه امینی روزنامه‌نگار و فعال ایرانی حقوق مدنی و حقوق زنان در پیامی نوشت: «دادخواهی خانواده‌ها ربطی به مسئولیت‌های سازمان‌های سیاسی ندارد. این دو را قاطی نکنیم! مسئله سر «خانواده‌های مجاهدین» بود و توضیح ما هم این بود که دادخواهی حق همه خانواده‌هاست. نه کسی از سیاست‌های سازمان مجاهدین دفاع کرده، نه حق پرسشگری از گذشته و عدم شفافیت آنها زیر سوال رفته!»
از سوی دیگر داریوش معمار، روزنامه‌نگار، در این باره نوشت: «بسیاری از مردم عادی، اقوام، جوانان و نوجوانان آزادیخواه، قربانیان مشترک جمهوری اسلامی و سازمان مجاهدین هستند. صد البته دادخواهی اعدام‌شدگان سال ۶۷ حق مسلم خانواده‌های آن‌هاست، اما در این دادخواهی سازمان مجاهدین کنار جمهوری اسلامی در صف اول متهمان است.»

همزمان عده‌ای از جمله تعدادی از بازماندگان اعضای اعدام‌شده سازمان مجاهدین در شبکه‌های اجتماعی همچون توییتر تاکید کرده‌اند که «دادخواهی حق ماست»، دادخواهی «لطفی نیست» که کسی به دیگری بکند و دادخواهی از ظلم جمهوری اسلامی مجاهد و سلطنت‌طلب و معترض نمی‌شناسد.
هزاران زندانی سیاسی از گروه‌های چپ و از اعضا یا هواداران سازمان مجاهدین خلق در تابستان ۶۷، در زندان‌های سراسر ایران از جمله اوین و گوهردشت در تهران با دستور مستقیم روح‌الله خمینی، رهبر وقت جمهوری اسلامی، و با تصمیم یک هئیت معروف به «هیئت مرگ» اعدام شدند.

به دلیل پنهان‌کاری جمهوری اسلامی، آمار دقیقی از این اعدام‌ها وجود ندارد، اما بر اساس گزارش سازمان عفو بین‌الملل، در آن دوران دست‌کم ۴۴۸۲ تن شامل مرد و زن، در فاصله دو ماه ناپدید شدند.

جنبش دادخواهی در ایران که در چند سال اخیر گسترش یافته است از دهه شصت و به‌ویژه پس از کشتار ۱۳۶۷ با پیگیری مادران و پدران دادخواه زندانیان کشته شده شکل گرفت.

حامد اسماعیلیون، چند روز پیش در نشست «همبستگی، پلی به سوی آزادی» در کانادا، گفته بود که «موج‌های بعدی انقلاب زن زندگی آزادی» در راه است و «دادخواهی» بخشی از این حرکت است.
+69
رأی دهید
-43

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۵
  elnazpishu - لندن، انگلستان

  مجاهدین خودشان استاد اعدام کردن هستند . حالا چون در نظام قرون وسطایی اعدام شدند دلیل نمیشود که تروریست نیستند. اینها اگر نصف یک توده ای شرف داشتند تا الان منحل شده بودند
  24
  109
  ‌چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  محسن ۵۵ - گنت، بلژیک

  خر سواری دو لا دولا نمیشه،اگر داد از دموکراسی در آینده ایران می زنیم،مجاهدین خلق باید برای کارهایی که بر علیه ایرانی ها کرده اند محاکمه شوند و هم باید به شکایات خانواده های آنها رسیدگی شود. پاسخ حامد اسماعیلیون یک جواب کامل هست با در نطر گرفتن همه جوانب حقوقی اول و بعد حقیقی که مربوط به خانواده قربانیان می شود که هیچ گناهی ندارند و ج.ا. با احکام سنگین در حق آنها زیاده روی کرده. زمانی مجاهدین خلق محبوب بودند و عده ای به آنها امید داشتند،در حال حاضر ناگفته روشن است که مجاهدین خلق دیگر هیچ محبوبیتی در بین مردم ایران ندارند،اما عدالت باید برای همه ایرانی ها رعایت شود،گناهکار مجازات و قربانی باید تسکین شود. خیلی باید مراقب باشیم، ایران آینده هیچ شباهتی به ایران کنونی نباید داشته باشد،حق و جایگاه انسان ها ارزش والایی دارد،احکام سنگین غیر انسانی و غیر ایرانی هستند.
  13
  104
  ‌چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۰
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  حرف های اقای اسماعلیون سنجیده است. از دیدگاه مردم ایران مجاهدین یک سازمان عقب افتاده ی مذهبی است که با دشمن و همراه با صدام بر ضد منافع ملی همگام و بهمین دلیل در اذهان بسیار منفور هستنداما اعدام های 1 دقیقه ای سال 60 هم محکوم هستند
  16
  117
  ‌چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۴:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  ایرانی دبش - تهران، ایران

  خوب معلومه آمریکا و اسرائیل روی مریم لچک میخوان سرمایه گذاری زیادی کنند و یا برای بر هم زدن ایران که به عراق تبدیل بشه امید ورم شاه ایران بدونه و ببینه این بازی‌ها رو ! رضا پهلوی امید نجات ایران و تشکیل ایرانی قوی و مختار
  21
  86
  ‌چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۴:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن

  دادخواهی اعدام شدگان دهه شصت چه از مجاهدین و چه از گروههای سیاسی دیگر که توسط گروه مرگ به اعدام محکوم و اعدام شدند ، حقی طبیعی و غیر قابل گذشت هست و البته همانطور که حامد خان اذعان داشت و مردم ایران هم عقیده به این هستند که در آینده ایران پسا رژیم ، برای خائنینی که همراه و همدست با ارتش عراق به روی سربازان وطن اسلحه کشیدند جایی نیست !!
  9
  85
  ‌چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۴:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  طلوع ازادی - لوس آنجلس ، ایالات متحده امریکا

  با درود بر شما عاشقان ایران بزرگ، این برهه زمانی بسیار خطیر و سرنوشت‌ساز است و ما باید بدون ایجاد اصطکاک اول به اتحادمان و آزادی ایران فکر کنیم. هنوز نه ایران آزاد شده و نه ما در مقام احقاق حق حتی خودمان نیستیم. این مهم بر تمام نمایندگان جنبش آزادی بخش ملی ایران و خانواده آنها نیز باید قابل فهم و اجرا باشد. آقای اسماعیلیون بدلیل بی تجربگی سیاسی و بانو یاسمن با احساسی برخورد کردن به مسائل این روند را نباید کند کنند البته قصور اصلی از آقای اسماعیلیون است که با وجود اینهمه مشکلات و نقایص موجود صحبتی در این مورد کردند. البته که تمام جنایات این رژیم باید طبق قانون بررسی و برخورد شود اما هر نکته زمانی دارد و نباید عجله نمود. این نمایندگان باید قبل از پخش هرگونه اطلاعیه یا اظهار نظر با هم مشورت کنند تا اینچنین دست گل هایی به آب ندهند. پاینده باد ایران بزرگ ❤️
  9
  39
  ‌چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۴:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  بنظر من هم در این مرحله از مبارزات انتقادِ بیجا کار اشتباهیست و چنانچه بانو یاسمین پهلوی از روی احساسات چنین نوشته اند باید به نحوی جبران کنند. فراموش نکنیم که همه انسان هستیم و جائز الخطا. امری که انسانِ متمدن را از وحوشِ انقلابی ۵۷ متمایز میکند اظهار ندامت آنهاست زمانی که مرتکب خطا میشوند. کاربران قدیمی این سایت حتماً واقف هستند که بنده هم چهار تن از نزدیکان خود را در همان روزهای اول شورش ۵۷ بدست جوخه های اعدام از دست دادم، اما اگر ائتلاف با مجاهدینی که اعمال گذشته خود را خطا میشناسند باعث تسریع پیروزی انقلاب فعلی بشود اتحاد با آنها را هم واجب میشناسم چون اعتقاد دارم در فردای پیروزی رای اکثریت است که رهبران آینده کشور را انتخاب خواهد کرد.
  15
  34
  ‌چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۴:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  چلیپا - مسجدجزایرسلیمان، جزایر سلیمان

  همهمطلب بکنار.اونجاش که نوشته[ این سخنان با واکنش یاسمین پهلوی مواجه شد] یه طرف دیگه.میخوام بدونم این یاسمین پهلوی چه نقشی بازی میکنه این وسط?بازندههای سیاسیی واسه خودشون میبرن ومیدوزن ورشته میکنن.جونبجونتون بکنن بازنده ید.حالابیاین خودتونو واسه اون خاندان بازنده پاره کنین.
  69
  34
  ‌چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۴:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  کیخسرو - کلن ، آلمان

  بازم مثل همیشه همچنان بعد از گذشت ۴۴ سال آخوندا رو فراموش کردیم و فعلا دعوا سر لحاف ملاست! می‌تونم تصورشو بکنم آخوندا از دیدن این خیمه شب بازی چه حالی می‌کنن!
  7
  60
  ‌چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۴:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۳
  Sasan 55 - پاریس، فرانسه

  آقای اسماعیلیون ضمن دفاع از حق دادخواهی برای قتل مجاهدین خلق در ابتدای دهه شصت و هفتاد از خیانت مجاهدین در همکاری با ارتش عراق نیز نام برد بنابراین نمیتوان ایشان را طرفدار یا عضو مجاهدین نامید اما ایشان به عقیده بنده یک فرد متبحر و دانا در امر سیاست مانند شاهزاده رضا پهلوی و یا مسیح علینژاد در امر سیاست نیستند وگرنه می دانستند که هر حرف جایی و هر نکته مکانی دارد.پاینده ایران مرگ بر جمهوری اسلامی و نفاق افکنان سایبری
  17
  46
  ‌چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۵:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۳
  varied - ریزه، ترکیه

  دادخواهی حق همه است فرقی بین مزاحمین خلق و دادخواهی هواپیمای اوکراینی یا اعدام افسران ارتشی نیست اما موضوع اینجاست که بساری از اعدام شدگان مزاحمین خلق افرادی پاک و صادق بودند که بخاطر فروش روزنامه دستگیر و اعذام شده اند فرق زمین تا آسمان بین این اعدام شدگان با فرادی که آگاهانه به ایران و ایرانی خیانت کردند سران مزاحمین خلق خائن به مردم هستند و باید در دادگاهی جواب پس بدهند و در ثانی فرقی بین اسلام خمینی با اسلام مزاحمین خلق نیست ایراد حامد اسماعیلیون در این است با این سخنان نسنجیده به مزاحمین خلق بها میدهد و باید بی هیچ واهمه مزاحمین خلق را طرد کرد در فردای انقلاب که اسلام از ایران بدرک شد و در ایران آزاد همزمان با دادگاهی خائنان مزاحمین خلق میشود به دادخواهی افراد ساده و پاک روزنامه فروش مزاحمین خلق نیز رسیدچرا که بسیاری از افراد کشته شده دهه 60 بی هیچ جرمی اعدام شده اند
  8
  37
  ‌چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۵:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  دادخواهی حق همه خانواده هاست. درست. ولی خود مجاهدین یا خانواده هاشون این جرات رو دارن که بیان بگن در حق ملت چکار کردن و محاکمه هم بشن؟ مثلا در محل سابق ما توی ایران، همین دوستان توی یک ماشین کنار خیابون شلوغ بمب گذاری کردن بالای ٢٠ نفر ادم بیگناه کشته شدن، فقط برای اینکه ترس ایجاد کنن. یا کسانی که توی عملیات مرصاد جوونهای ایرانی رو کشتن و بعد در رفتن رفتن توی کمپ اشرف، اینا حاضر هستن محاکمه بشن؟ متاسفانه ما ایرانی ها هر چی خوردیم از خودی های خائن بوده. بعد هم واقعا یکی از همین چپی های این سایت بگه واقعا مانیفست شما چیه؟ دنبال چی هستن این مجاهدین؟ ٤٤ سال بعلاوه ٦٠٠ سال از اسلام خوردیم، باز حالا میخواهین اسلام چپی رو الم کنین!؟
  9
  32
  ‌چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۵:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  paksan - ایران، ایران
  کاش ملکه یاسمین در کارهای سیاسی دخالت نکنند یا کمتر وارد بشوند. به نظر من هم باید شاهزاده هم این سخنان رو تکرار کنه که خانواده های جانباختگان و همه کسانی که بدون طی مراحل قانونی و بدون داشتن وکیل بدون دلیل فقط بخاطر مقاصد سیاسی و ترساندن بقیه مردم محکوم به اعدام شدند و اعدام شدند باید بتوانند امیدوار باشند که حاکم و حکومت جدید حق آنها رو لحاظ میکنه و این یعنی همون شعار آزادی و عدالت برای همه و حمایت از اقلیت. به نظر من در این مورد حامد اسماعیلیون بسیار دقیق و بسیار خوب عمل کرده و این باید بخشی از تلاشها برای حمایت حداکثری باشه که واقعا همینطوره یعنی بسیاری از خانواده های جانباختگان مجاهدین خلق یا اصلا طرفدار مجاهدین نیستند یا حتی مخالفند ولی انتظارشون اینه که اجرای عدالت برای همه بدون در نظر گرفتن قوم و نژاد و وابستگی حزبی و جنسیت اجرا بشه. امیدوارم پهلوی هم با قدرت پشت حرف اسماعیلیون رو بگیره و میلیونها خانواده ایرانی که بدون شک طرفداران پهلوی هم در آنها درصد بالایی هستند رو امیدوار و جذب اعتلاف مهسا کنه.
  12
  19
  ‌چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۵:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  نگاه دوم - لندن، انگلستان
  به نظر من هم آقای حامد اسماعیلیون واقعیتی رو بیان کردند اعدام های دهه شصت که بیشتر متعلق به سازمان مجاهدین بوده باید در دادگاه مطرح بشه و خانواده های اعدام شدگان حق دارند تا مجازات عاملین اصلی اعدام های فرزندانشون رو بخواهند و ببینند که عدالت در این مورد رعایت شده ولی در عین حال سازمان مجاهدین هم نمیتونه از محاکمه و دادگاه فرار کنه و باید و باید به جرایم اونها هم که کم نیست رسیدگی بشه. عدالت باید برای همه اجرا بشه . در این میان خانم یاسمین پهلوی هم حرف خوبی نزدند، یعنی چه که نباید وقت صرف این دادخواهی بشه باید وقت صرف یک دادخواهی دیگر بشه؟ هزاران جوان ایرانی در دهه شصت اعدام شدند که حتی قبری از اونها نیست . اونها همونقدر برای خانواده هاشون عزیز بودند که کشته شدگان سال 88 سال 98 و سال 1401 بودند. این نحو صحبت درست نیست و شبهه ایجاد خواهد شد که خانم یاسمین پهلوی اعدام رو حق اون جوانان میدونستند و این اصلا پسندیده نیست.
  8
  22
  ‌چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۵:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۷
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  ۱-هم کامنتی ها: نخستین نشانه وجود تعصب و حماقت، ترک و فرار از صداقت است. اگر صداقت و توان پذیرش اشتباه را نداشته باشیم، بدون شک در انتهای خط دمکراسی که همان دیکتاتوری هست خواهیم ایستاد. بنا براین نمیتوان تاریخ را اشتباه نوشت. بله! مجاهدین خلق با اشتباه فاحش خود یک نسل را سوزاندند. بسیاری از هواداران خود و دیگر احزاب را به زیر تیغ استبداد سپردند. بنابراین حق دادخواهی برای تمام خانواده های رنجدیده بدور از نظر سیاسی و حزبی محفوظ است. البته اعضای بالای کادر مجاهدین هم باید جوابگو و محاکمه بشوند.
  28
  22
  ‌چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۶:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۷
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد

  ۲- شخص رضا پهلوی هم باید نظر و موضع خود را راجع به گذشته دوران پدرش بدرستی مشخص بکند. اشتباه رایج این است هرکس که نامی از مجاهدین ببرد، فوراً بهش اتیکت می زنند این معقول نیست. در اینجا نظرخانم یاسمین پهلوی فراتر از یک شهروند عادی به چشم می خورد. همانطور که در شعار گذشته اش چون مرگ بر ۳ مفسد ملا، چپی، مجاهد در سوژه ها قرار گرفت. بهتر است ایشان در نقش سخنگوی آقای پهلوی به میان بیایند، تا شفاف سازی بشود و نظر شوهرشان را نهادینه بکند. درست مثل زرتشت خوش نویس خودمان، که یک دستمال بدست چاپلوس را دارد که فورا برای دفاع از او پاچه میگیرد. دستمال بدست اسم زرتشت را بردم بپر وسط پاچه بگیر!
  51
  20
  ‌چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۶:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  sahandogli - لندن، انگلستان

  این گروه در و پی تی و ضعیف توسط دمکراتهای آمریکا برای ترساندن رژیم ایران درست شده است تا سر میز مذاکره برگردد و تا حدودی هم موفق دارند می شوند و بعد از امضای توافق تاریخ مصرف این افراد به پایان می رسد. قرار نیست رژیم یاران به این زودی ها برود چون در خدمت منابع غرب است و درست کردن جایگزین با این وضعیت اجتماعی و اختلاف بین ملتهای موجود در ایران بسیار سخت و شاید آینده ایران بعد از این رژیم خارج از کنترل آنها بشود.
  49
  17
  ‌چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۶:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  1: هر دوتا باید کوشش در این برهه زمانی کم خود دار باشند. البته از حامد انتظار بیشتر است . از نظر سیاسی پخته تر است .اگر هم نظری بدین گونه دارد . ملالی نیست ولی هر دو طرف را ببیند. قبل از انقلاب خوب بودند ولی بعد از انقلاب بد شدند تفسیر سیاسی نیست.کمی اپورتنیست است مجاهدین دیروز فرقی با مجاهدین امروز ندارند. ضمنا همکاری مجاهدین با عراقی به نظر من زیاد مهم نیست،چیز عجیبی‌ نیست در طول تاریخ خیلی‌ داشتیم. کمک مالی‌ آلمانی‌ها به لنین.آمریکا در کنار ویتنام مقابل آدم خور‌ها خمر سرخ. چیز عجیبی‌ نیست. اگر ایراد به مجاهدین که قبل از ۵۷ بلیط فروش شرکت هواپیماهی پان امریکن ترور می‌‌کردند به اسم مبارزه با امپریالیست. امروز ۵۰ هزار دلار روی میز سیاستمدار آمریکا می‌‌گذارند. تا بگویند مجاهد خوب است. پهلوی خوب نیست.حرفی نیست ولی حامد باید بگوید. دادخواهی باید برا خانواده که توسط مجاهدین ترور کردند هم باشد .نه یک طرفه. آیا حاضرند ؟ پدر خانواده رضایی ها در روی پشت بام مدرسه رفا به مغز چند نفر زندانی تیر خلاص زد ؟ به امر امام و خلخالی ؟ پس آن‌ها چی‌؟
  16
  13
  ‌چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  2:پدر خانواده رضایی ها در روی پشت بام مدرسه رفا به مغز چند نفر زندانی تیر خلاص زد ؟ به امر امام و خلخالی ؟ پس آن‌ها چی‌؟ مجاهدین حاضرند به جنایت‌ها کوتاه بعد از ۵۷ اعتراف کنند؟ آقای حامد حاضر بگوید که شامل این دسته در روی پشت بام مدرسه رفا هم می‌‌شود؟ البته من عقیده دارم که هدف ایشون چیزی دیگر بود. از دمینانت رضا پهلوی راضی‌ نیست. نتیجه عکس العمل بدین گونه. ایشون نویسنده هستند. بی‌ طرفی شرط اول. ترور قبل از انقلاب خوب .اعدام‌ها فله فله در روی پشت بام مدرسه رفا خوب. ولی بعد از ۵۷ نه خوب. این کمی ناشیگری است
  18
  12
  ‌چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۶:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Munchen - مونیخ، آلمان
  حرف بدی که نزده،گفته خانواده های اعدامیهاشون حق دادخواهی از مصوبانش در رژیم آخوندی رو دارند که در چهارچوب دموکراسی، منطقی و به حق هست و قبلش هم گفت این گروه (بخاطر اعمال تروریستی و عقاید کمونیستی + مذهبی شان) بین مردم ایران و در اعتلاف هیچ جایی ندارند. اعضای مجاهدین درصورتیکه مرتکب جنایت نشده باشند میتونند درصورت پذیرفتن اصل سکولاریسم و دموکراسی و یکپارچگی ایران به آغوش ایران برگردند.ولی هر کودک ۱۰ ساله ایرانی هم میدونه کمونیسم و چپ گرایی و اسلام سیاسی و حجاب و این حرفها در ایران پسا آخوند دیگر هرگز هیچ جایی نخواهد داشت.تموم شد و رفت.
  6
  15
  ‌چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۸:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  دنیا به کجا رسیده که پیر زن توده ای هم زبان در آورد. اول حساب خود را به ملت پس بده. بعد مدعی ارث و میراث.
  11
  18
  ‌چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۹:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  عجوزه‌ها توده ای خود را قاطی این بحث نکنند. دو نفر نشسته بغل دست هم دیگر.اگر هم با هم کنار نیاند .بحث داغ و عصبی ولی با هم کنار می‌‌یاند. تو از آب گلالود ماهی‌ نگیر و فرصت طلبی. اگر راست می‌‌گی با این حزب خیانتکار روسکی بدو برو پیش اینها و همکاری بکن. از آن روزی که نشست ایجاد شد .از هیچ کوششی دریغ نکردید صدمه بزنید. اخر بزمجه سر کی‌ کلاه می‌‌زاری؟ یک هفته از نشست نگذشت رفتید مثل موی زاید دماغ گروه خود را تشکیل دادید. ۶ سازمان جمهوری خواه .که عملا گفتند ما مخالف این نشست هستیم. امضا .چریک ها. مجاهد. توده. و سه تا و نصفی بازرگانی، حالا اینجا داور صلح شدی ؟ چقدر شما خبیث و فرصت طلب هستید؟
  9
  8
  ‌چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۴۰۲ - ۲۰:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  از زمانی که این بحث باز شد. گوشت کباب برا سایبری‌ها و ضد نشست شده. چنان جنجالی ایجاد کردند که انگار دعوا بر سر ریاست جمهوری است.چه کسی‌ بشود. خوب دو نفر یک حرفی زدند .انتقادی است بکنید. ولی زهر نریزید. من مخالف سخن حامد هستم به نظر من بی‌ طرف نبود. خانم پهلوی هم بسیار بی‌ تجربه است . در مسیر جنبش به جلو یاد می‌‌گیرند. ولی ما بازیچه این سخن‌ها نشیم و اجازه به فرصت طلبان سایبری قسمتی از ۵۷ اتی‌ها خیانت کار ندهیم. "دیدی دیدی نگفتم نگفتم. نمی‌‌شه ". این‌ها نه منطق دارند نه شرف. گرگ دندان خونین که در این موقع پوست گوسفند بر تن می‌‌کنند. مهم نیست چه کسی‌ اشتباه چه کسی‌ حق دارد. این بحث‌ها داغ هم بین خودشان لازم است تا در مسیر جنبش پخته شوند. تودهی ... از روزی که این نشست بر قرار شد از هیچ کوششی دریغ نکردند که این نشست را به نابودی کشند . خوش خدمتی به پوتین ضد امپریالیست. حالا شده مرید صلح و دستور هم می‌‌دهد. آقای پهلوی در مقابل پدر خود موضع بگیرید. سوسول پوتین تو خودت از ۹۱ سال خیانت و روسکی بودن پوزش طلبیدی که حال برا دیگران تکلیف مشخص می‌‌کنی‌؟
  8
  6
  ‌چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۴۰۲ - ۲۰:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  من همیشه از مخالفان فرقه رجوی و‌مریم لچک بوده ام ، کادر های سیاسی ذوب شده در فرقه رجوی داستانشان فرق می‌کند اما در ۴۰ سال پیش ، و در زمانی که هنوز رجوی چهره کریه خودش را نشان نداده بود هزاران دانش اموز ، دانشجو و همیهنان معمولی طرفدار این سازمان بودند ، رژیم بعد از آغاز سرکوب وحشیانه این هواداران را به سلاخی کشاندند ، به خانواده هایشان توهین کرد ، شغلشان را گرفت و غیره . به باور من دادخواهی از حقوق انسانی بیگناهان نشانه سلامتی جامعه و فرهنگ آن است
  3
  11
  ‌چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۴۰۲ - ۲۱:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  mitra55 - تهران ، ایران
  پرسش اصلی چی بوده؟ «درباره مجاهدین خلق باید چه بدانیم؟»آیا آقای اسماعیلیون نمیتونست خیلی کوتاه و مختصر همون جمله آخرش را بگه << هیچ‌کدام از ما در همبستگی مهسا با مجاهدین خلق هیچ تماسی نگرفته و نمی‌گیریم و معتقدیم آنها نماینده مردم ایران نیستند.»؟؟؟؟؟؟؟؟ واقعا چه لزومی داشت در باره دادخواهی صحبت کنه مگه سوال در باره دادخواهی بود؟؟
  13
  5
  ‌چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۴۰۲ - ۲۱:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۷
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  دوستان: با پوزش گوش درازگوش را هر چقدر هم کوتاه بکنی ولی اسب🐎 نمیشه.اگر اینطوری بود قبرس تا حالا پر از اسب🐎بود! بنابراین قرار نیست هیچ کسی با بلوف و خودمحوری جایگاه سوادی پیدا بکند. پس این دوست خوش نویس و برعکس نویس ما آقای سرکلانتر (رفیق رییسی😜) با تهمت و افترا و بلوف و کمک گرفتن از نوه ها باسواد نمیشود. در ضمن به آقای زرتشت هم بگویم که خانواده بنده حساب ناعادلانه خود را در دیکتاتوری شاه تو و خمینی با شکنجه و اعدام پس داده اند.همان موقعی پس دادند که تو در سایه خدای جنایتکارت پا میچسباندی و عضو ساواک بودی. بنده ترس از آن دارم که در حکومت شما روزی مردم بگویند: خامنه ای روحت شاد!
  8
  6
  ‌چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۴۰۲ - ۲۲:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  paksan - ایران، ایران
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان -چیزهایی که گفتی اشتباه نیست همشون تقریبا درسته ولی وقتی یک مجاهد یا توده ای یا چپی ترور میکنه فرق داره با کسی که عضو این سازمانها بوده. عضو بودن در این سازمانها جرم نبوده و از اونطرف توجه کن کسی که عضو این سازمان بوده دلیلی نداره خانواده و مادر و پدر طرف هم عضو این سازمان باشند یا حتی طرفدار این سازمانها. الان کسایی که بسیجی هستند و حتی مقامات حکومت خیلی هاشون بچه هاشون رژیم رو قبول ندارند یا مادر و پدر یا حتی زن و بچه طرف قبولشون ندارند خوب برای اونا بچه شون به ناحق کشته شده. مادران خاوران و پدر یا بچه کسی که عضو سازمانی بوده و خلافی یا تروری نکرده چرا نباید امیدوار باشه که در حکومت جدید عدالت درباره بچه اش اجرا بشه؟ ما باید دفاع کنیم از اجرای عدالت برای هر کسی میخواد باشه حتی عنقلابیونی که به ناحق و با دسیسه ترور و کشته شدند.احمد خمینی یا حتی خانواده رفسنجانی هم باید امیدوار باشند که عدالت درباره آنها و کشته شدن آنها رعایت میشه و دادگاهها بدون توجه به اختلافات سیاسی و ملاحظات قومی و نژادی و جنسیت عدالت رو برقرار میکنند.امید به حکومتی مبتنی بر قانون
  4
  5
  ‌چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۴۰۲ - ۲۳:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  Rozbeh Azad - کشمیر، هندوستان
  هیچ وقت فکر کرده اید گه چرا رجوی همراه چند نفر دیگر اعدام نشد؟چه دولتی دستور لغو اعدام او را داد؟ این عده وطن فروش تحت امر روسیه هستند. آقای اسماعیلیون ادای روشنفکری در نیاورید. این عده وطن فروش را مدام به چشم ملت فرو نکنید. چرا اینهمه توجه شما روی این وطن فروش هاست؟ حالا چه وقت مطرح کردن این منفورین ملت است؟ چه صبری دارد شاهزاده رضا پهلوی؟ چه صبری دارد؟
  12
  4
  ‌پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۲ - ۰۰:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  Rozbeh Azad - کشمیر، هندوستان
  توجه کنید که در تغییرات اخیر ایران که از روح بزرگ ایران زمین( مهسا امینی) آغاز شد فقط آقای اسماعیلیون هست که بخشی از توجه خود را معطوف به وطن فروشان خلق کرده است. کسی می داند چرا؟ واقعا دلیل مطرح کردن آنها در این روزهای حساس چیست؟ اینهمه فاجعه و کشتار در ایران در حال رخ دادن است و این آقا در پی مطرح کردن مزاحمین خلق . عجبا. کافی است آقا، عجله نکن
  7
  3
  ‌پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۲ - ۰۱:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۷
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  1-سرکلانتر زرتشت:تکرار میکنم شما قبل از اینکه در اینجا چیزی بنویسید، بهتر است یک لبنیاتی در ایستگاه قطار فرانکفورت بزنید، چون از بس که کشکی و بی سروته مینویسید.شما درست مثل جمهوری آخوندی رفتار می کنید. فقط تهمت و افترا؟ آخه زبون بسته چرا متوجه نمیشی؟ چرا اسم کاربری بنده تو را اینقدر به وحشت انداخته؟ اگر تو به خاطر کهولت سن بین دعوای شیطان با خدا میانجی گری کردی، دلیلی ندارد هم سن تو باشم و از همه چیز بدانم!؟ تا دیروز میگفتی چریک(بزبان خودت چیرک)هستم حالا شدم توده ای؟!
  3
  6
  ‌پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۲ - ۰۴:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۷
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  ادامه- مگر بنده ترسی از شما دارم که بگویم چه هستم یا نیستم؟ گذشت آن زمان ساواک شما! تاکید میکنم هرکسی که مورد خشونت قرار گرفته حق بازخواهی برایش محفوظ است. از مجاهد گرفته تا چپ و راست و غیره. چه از دوره شاه تا خمینی. بنده این سوال را از هر دوسامانه دیکتاتورها دارم, چون اعضای خانواده بنده در دوران هر دو مستبد شکنجه و اعدام شده اند. مگر فهمیدن و درک کردن اینقدر برایت هزینه دارد؟
  4
  8
  ‌پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۲ - ۰۴:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  ضدبشر - گراتس، اتریش
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  حضرت زرتشت , بالاخره بعد از سالها کامنت نوشتن یک جمله منطقی نوشتی ( خانم پهلوی هم بسیار بی‌ تجربه است ) .این پیشرفت و طی کردن سیر تکاملی مثبت را بهت تبریک میگم .
  2
  8
  ‌پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۲ - ۰۴:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۰
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  جناب زرتشت اینکه کسی از کمک خارجی بهرمند شود مثل لنین و گاندی و ماندلا اگر به نفع منافع کشورشان باشد البته میتواند کاری درست باشد اما اینکه سازمانی افراد خودش را در سپاه دشمن به خدمت بگیرد و بعد در زمان جنگ به مملکت خودش حمله کند تفاوت اساسی با مورد اول دارد. دیگر اینکه کار زشت زمان و مکان و شخص نمی شناسد. البته تمام اعدام ها به سبک و سیاق انگونه غیر انسانی و بد هستند و فرقی بین اعدام سلحشوران ارتش ایران روی پشت بام مدرسه ی علوی و اعدام کمونیست ها و اعدام مجاهدین نیست و همه مقبوح هستند. به نگاه من سازمان مجاهدین در امروز قسمتی از بدنه ی امنیتی اخوندها هست. اخوندها از این ها استفاده میکنند تا ملت را بترسانند که اگر ما برویم این ها خواهند امد. چه بسا خود رجوی در تهران و در بغل دستگاه باشد
  3
  10
  ‌پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۲ - ۰۵:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۷
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  دوستان: وقتی که سرکلانتر زرتشت به تنگنا میرسد، فوراً به اتهام و افترا رو می آورد. همیشه بی لیاقتی وتنگ نظری خودش را از چشم دیگران می داند.عده ای در اینجا جمع شده ایم غلط یا درست، نظرات خودمان را می نویسیم .تا یاد بگیریم به نظرات بقیه احترام بگذاریم. توجه کنید این طرف چقدر شوت تشریف دارند، فکر میکند هرکس مطلبی علیه سلطنت یا بقیه بنویسد حتماً باید عضو کادر مرکزی جناحی هست. بدبختی دراین است که ایشان مو را نمی بیند ولی پیچش مو را تشخیص می دهد. به دروغ می گوید پدر رضایی ها تیر خلاص بر سر نظامیان زده.(متاسفانه گیریم هم زده)!ولی چرا عاملان کشتار فرزندانش را نمی بیند؟همه باید راجع به گذشته خودشان در صورت خشونت پاسخگو باشند و نظر خود را راجع به خود کامه اعلام بکنند.
  3
  5
  ‌پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۲ - ۰۷:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  چرا بدتر از مامورین سپاه سایبری خود را به در دیوار میکوبید که سنگی جلوی پای این اتحاد جدید بیندازید؟ اینکه امروز مرتب عربده میکشید که اقوامِ تروریست شما را در زمان شاه مجازات کردند چه کمکی به انقلاب جوانان جان به لب رسیده امروز میکند؟ اگر بعد از چهل سال امروز حس دادخواهی شما اینقدر زنده شده که بدتر از مزدورانِ حکومت آخوندی به جان پهلوی افتاده اید، چرا یکبار از همکاری نحسِ خودتان با آخوند در سال ۵۷ اظهار ندامت نمیکنید؟ در نزد ملت ایران شما چپ های ورشکستهِ بی حیا از مجاهدین هم منفور تر هستید. حالا هی به دست و پای کاربران این سایت بیفتید و سعی کنید که با جلب ترحم دو تا روانپریش دیگر را هم با خود همراه کنید!
  3
  6
  ‌پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۷
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  سر کلانتر زرتشت: طبق عادت روزانه یک نجار همه چیز را میخ می بیند. یک سگ هار همه چیز را پاچه مردم و تکه استخوان. آن کسی که چون لوبیا چیتی دستمال یزدی بدست دارد و چاپلوسی میکند کارش مالش مالی است، همه چیز را گُند 🥚 می بیند. به آدم نادان و بچه بزرگسال باید گفت: گرچه بنده مخالف اعدام هستم، ولی ساواکیها و عوامل سرکوب و اشخاص فاسدی که مردم را شکنجه و اعدام میکردند و در اول انقلاب کشته شدند به من چه! پس حواله انسان های جانی که کشته شدن به گُند 🥚اسب رستم. سر کلانتر زرتشت سگ هارت را پوزبند بزن و بگو دروغ زیادی نخور! لطفاً فراموش نکن سگ لوبیا چیتی را بفرست وسط تا پاچه بگیرد😜
  3
  5
  ‌پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۲:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  کاملاً پیداست که در مجلس بزرگانی که شما را میرقصاندند همان ادبیاتی را آموختند که در حوزه یک آخوند به یک طلبه میاموزد. نمیدانم که نام بشکه در محفل چپول ها چیست اما بنظر میرسد که دردی که در کودکی به شما وارد شده به سادگی معالجه نخواهد شد. شما را به جناب بلوچ میسپارم که جانتان را جور کند.
  9
  5
  ‌پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۹:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۷
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  چونکه یک اوباش جیره خوارسلطنتی بنام دیگران چرند می بافد، و علاقه دارد تا از طرف کل دروغ زیادی بخورد و عمداً توهین برای شاه خود بخرد. این شعر میرزاده عشقی را به این شاه الهی لات شعبان بی مخ، که به دودمان همایونی گند زده می نویسم. به همان اوباش و چغندری که کارش چاپلوسی است تا بنام همه دروغ زیادی می خورد و هی ما و ما میکند. // تو با چه رویی سخن از طرف ما می گویی __ دستت.گُ..ی از عدل همایون می گویی//. _____چه غلط ها که نکردی پس پرده ی همایونی ___ تف به درگاه آن همایونی که تو می گویی. //.
  2
  1
  جمعه ۱۱ فروردین ۱۴۰۲ - ۰۳:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.