سرنوشت کودک یکماهه‌ای که پدر و مادرش را در انفجار فرودگاه کابل از دست داد


یورونیوز: در ۲۶ اوت ۲۰۲۱ میلادی، همزمان با هجوم نیروهای طالبان به سمت کابل پایتخت افغانستان، خانواده جوانی با چند فرزند در هراس از آینده و به امید آغاز زندگی نوین در خارج از افغانستان، خود را به فرودگاه کابل رساندند.

اما آن روز، انفجار مهیبی جان محمد و سمیرا نیازی، پدر و مادر این خانواده را گرفت و بچه‌ها را آواره کرد؛ در آن حمله انتحاری ۱۸۳ نفر جان باختند.
عموی خانواده بعدها توانست کودکان را به کمک شبکه‌های اجتماعی پیدا کند؛ اما خبری از یکی از بچه‌های گم‌شده نبود: علیزه. او به هنگام وقوع انفجار و کشته شدن پدر و مادرش، تنها یک ماه داشت.

یک نوجوان ۱۶ ساله، علیزه را با خود به هواپیمایی رساند که آن روز خاک افغانستان را به مقصد دوحه پایتخت قطر ترک می‌کرد.
علیزا در آغوش عمویشحالا پس از گذشت حدود ۲ سال، علیزه توانسته با خواهر و برادر و عمویش در قطر دیدار کند.

یارمحمد نیازی، عموی علیزه پس از این جدایی طولانی، سرانجام توانست او را در مرکز نگهداری کودکان یتیم در دوحه ببیند.

علیزه پس از ورود به دوحه به «دریما»، یک مرکز نگهداری از کودکان یتیم منتقل شده بود و کارکنان این مرکز، او را «مریم» می‌نامیدند.
علیزا در آغوش خواهر بزرگترشوزارت خارجه قطر با هماهنگی سازمان بین‌المللی مهاجرت (IOM) و یونیسف برای یافتن خانواده این کودک تماس‌هایی برقرار کرد و درنهایت پس از پیدا شدن بستگان او، یک کیت دی‌ان‌.ای برای تایید رابطه خویشاوندی آنها به کابل فرستاده شد.

دو خواهر، برادر، عمو، خاله‌ها و پسرعموی علیزه همگی به دوحه آمدند تا به او بپیوندند.

این خانواده به مدت یک هفته با علیزه در این مرکز ملاقات خواهند کرد تا پیش از شروع روند ترک کشور با یکدیگر بیشتر آشنا شوند.

آنها امیدوارند پس از آن بتوانند به ایالات متحده یا بریتانیا بروند.
+48
رأی دهید
-5

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.