چگونه روسیه در سرکوب مخالفان به رژیم اسلامی کمک می‌کند

 ولادیمیر پوتین در دیدار با علی خامنه‌ای و ابراهیم رئیسی در تهرانرادیو فرانسه:ناصر اعتمادی
روزنامه وال استریت جورنال در شماره دیروز خود دوشنبه بیست و هفتم مارس به نقل از منابع اطلاعاتی آمریکا نوشت که مسکو در ازای دریافت پهپادهای رزمی از ایران، فن‌آوری های پیشرفته مراقبت و سرکوب مخالفان را در اختیار رژیم اسلامی ایران می‌گذارد.

همین منابع تصریح کرده‌اند که هر چند روسیه و ایران دو سال پیش یک توافقنامه همکاری سایبری امضاء کردند، اما، مسکو تاکنون از تحویل فن‌آوری‌های سایبری تهاجمی به ایران خوددداری می کرد، زیرا نگران بود که این فنون در "بخش تاریک فضای سایبری" مورد استفاده قرار بگیرند.

با این حال، به نوشته "وال استریت جورنال"، از زمانی که ایران پهپادهای رزمی، موشک های کوتاه‌بُرد، تانک و قطعات توپخانه در اختیار ارتش روسیه در جنگ اوکراین می‌گذارد، وضعیت تغییر کرده است. به گفته منابع اطلاعاتی، روسیه در ازای این کمک‌ها و همکاری‌ها فنون مراقبت و شنود مخالفان، دستگاه‌های عکسبرداری پیشرفته و دروغ‌سنج در اختیار رژیم ایران قرار داده است.

برای سرکوب مخالفان جمهوری اسلامی، مسکو همچنین نرم‌افزارهای سرقت داده‌های تلفن‌های همراه را نیز در اختیار حکومت ایران قرار داده و حکومت ایران از این نرم افزارها برای شناسایی و دستگیری معترضان پس از قتل مهسا امینی استفاده کرده است.

سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا پیش از این گفته بودند که رژیم اسلامی علاوه بر کمک‌های سایبری از روسیه خواستار هلیکوپترهای رزمی و هواپیماهای جنگنده و همچنین کمک‌های لجستیکی برای توسعه برنامه موشک‌های بالستیکی خود شده است. هم اکنون یک شرکت روسی، نرم افزار سانسور اینترنت را در اختیار "آریان‌تل"، اپراتور ایرانی تلفن‌های همراه قرار می‌دهد.
+14
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.