«وال‌استریت ژورنال»: روسیه، ایران را به تجهیزات سایبری مسلح کرده است

العربیه: روزنامه آمریکایی «وال‌استریت ژورنال» در گزارشی اختصاصی، دوشنبه اعلام کرد که روسیه در قبال پهپادهای دریافتی از ایران، تجهیزات سایبری در اختیار این کشور قرار داده است.

وال استریت ژورنال در مقاله‌ای، 7 فروردین به نقل از «افراد آشنا به این موضوع» نوشت: «روسیه از زمان آغاز جنگ در اوکراین، قابلیت‌های ارتباطی-تشخیصی و همچنین دستگاه‌های شنود، دستگاه‌های عکاسی پیشرفته و دروغ‌‌‌سنج‌ها را در اختیار ایران قرار داده است.»

پتانسیل همکاری در جنگ سایبری پس از آن رخ می‌دهد که به گفته مقامات آمریکایی و مقامات ایرانی که وال‌استریت ژورنال با آنها گفت‌وگو کرده، این کشور پهپادهای انفجاری خود را به روسیه برای استفاده در اوکراین فروخته و با ارائه موشک‌های کوتاه برد به مسکو و ارسال تانک و گلوله‌های توپخانه‌ای به میدان جنگ موافقت کرده است.

به گفته منابع وال‌استریت ژورنال، در مقابل تهران به دنبال کمک سایبری به همراه درخواست ده‌ها بالگرد تهاجمی و جت جنگنده روسی و کمک به برنامه موشکی دوربرد خود است.

این مقاله می‌افزاید: «مسکو مدت‌ها در برابر به اشتراک گذاشتن قابلیت‌های تهاجمی دیجیتال با ایران در گذشته مقاومت کرده است، زیرا می‌ترسیده که این قابلیت‌ها بعداً در وب تاریک فروخته شوند، اما اکنون مقامات روسیه تشخیص داده‌اند که مزایای پیشبرد روابط نظامی با ایران بیشتر از جنبه‌های منفی آن است.»

همچنین گفته شده که شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه یک سیستم تلفن همراه با استفاده از ابزارهایی در حال توسعه است، به طوری که «مقامات دولتی را قادر می‌سازد تا مستقیماً تمام ارتباطات تلفن همراه ایرانیان، از جمله معترضان و تمام آنهایی را که در حال حاضر رژیم را به چالش می‌کشند، نظارت، رهگیری، تغییر مسیر، تخریب یا رد کنند.»

آنی فیکسلر، تحلیلگر سیاست سایبری در بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها، یک اندیشکده مستقر در واشینگتن دی‌سی، در همین باره به وال‌استریت ژورنال گفت که برنامه جنگ سایبری ایران ریشه در واکنش دولت به اعتراضات سال 1388، موسوم به «جنبش سبز» است.

فیکسلر همچنین گفت: «با توجه به توانایی‌های برتر روسیه، هر مقدار انتقال دانش به بهبود توانایی‌های سایبری ایران می‌انجامد.»

در جریان هفت ماه گذشته، فیلترینگ، قطع اینترنت و شنود و ردیابی فعالیت شهروندان ایران در فضای مجازی، یکی از روش‌‌های سرکوب حکومت علیه معترضان ضد‌حکومتی بوده است.

پیش از این، چندین نهاد وابسته به حکومت ایران و چند سازمان که به نیروهای انتظامی و پلیس ایران برای سرکوب دیجیتال شهروندان کمک کرده‌اند، در لیست تحریم‌های دولت‌های دموکراتیک غربی قرار گرفته‌اند.

در تازه‌ترین مورد، دولت کانادا، دوشنبه هفتم فروردین 1402، «راوین آکادمی» یک موسسه آموزشی که در زمینه امنیت سایبری تخصص دارد را به‌همین دلیل تحت تحریم‌های خود قرار داد.

پیش‌تر، همکاری دوجانبه ایران و روسیه در زمینه نظامی و فنی خبرساز شده بود. مقامات غربی و آمریکایی، تاکنون بارها به این موضوع واکنش نشان داده و نسبت به این اتحاد، ابراز نگرانی کرده‌اند
+15
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  الفارد - وردینگ، انگلستان
  و البته آن چیزی که حد و مرز ندارد حماقت و حرف مفت است. از اول این جنگ نکبتی اوکراین هر روز روسیه به ایران چیزی داده! حالا چی به طور حتم انگشت شصت را حواله داده. نه خبری از جنگنده های روسی شد و نه از سیستم‌های بی‌مصرف پدافند هوایی که بارها وبه کرات ثابت شده مترسکی بیش نیست و حالا هم البته امکانات سایبری. و البته بنده بزرگ شده نیروی هوایی ام و نیک میدانم که آن سوخوی ۲۴ و میگ ۲۹ چیزی به جز مصیبت و نکبت برای ایران نبود و در عمل هیچگاه عملیاتی به معنای عملیاتی نشدند در ایران. آنچه روسیه به ایران داده وعده در باغ سبزی بیش نبوده!
  0
  7
  دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۴۰۲ - ۲۳:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  romano - تهران، ایران
  وال استریت غلط کرد. اینها هم زبلند چون میدونند مردم حافظه تاریخی کوتاه دارند مجددا دارند خودشون رو برای مردم ساده دل ایران پاکسازی میکنند. همین ماه قبل بود شرکت انگلیسی و کانادایی و یک شرکت آمریکایی تجهزات شنود به ج ا دادند. ضمنا زیمنس آلمان و اریکسون سالیان سال به ج ا سیستم‌های مخابراتی شنود و جاسوسی ضبط و آرشیو میدن. منتها میدونید در نزد مردم ما چون ملیت یک مفهوم ساده‌است و کلا ایرانی فکر میکنه هیچ حقی در دنیا نداره چون در کشور خودش تو سرش میزنند باید یک هاله قداست دور این لجنها بپیچیم و فکر کنیم غربی یعنی قدیسه. والا من چپی نیستم طرفدار ج ا نیستم ولی وقتی تن نیکا و کیان رو هنوز کرمها دارن میخورند نمیخوام آنقدر نادان باشم که با یک خبر به یک طرف برم و با خبر دیگر به طرف دیگر. در قاموس من تنها دو چیز وجود دارد یک ایران دوم ایرانیان حتی اگر ایرانیان کارهای اشتباه متعددی کنند من ترجیح میدهم در این دنیا به خانواده خود اعتماد کنم. تف به قلم نویسنده این خبر در وال استریت چون قلم قرار است ندای آزادی و انسانیت باشد ولی در خدمت یک ارباب است.
  0
  7
  دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۴۰۲ - ۲۳:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Adamat7775 - خارکف، اوکراین
  با سپاس از گرامیان "الفارد - وردینگ، انگلستان" و "romano - تهران، ایران"، برای دیدگاه‌های منطقی‌ و درستی‌ که نوشتند. / چنین مقاله‌هایی‌، مملو از دروغ و فرافکنی هستند، تا این حد که حتا تبدیل به متنی کمدی و مضحک می‌شوند. برای نمونه، در این مقاله‌ی بالا آمده: "فیکسلر همچنین گفت: «با توجه به *توانایی‌های برتر روسیه*، هر مقدار انتقال دانش....". / "توانایی‌های برتر?! " :))))) (جوکی از جوک‌های قرن!) / بازهم تکرار می‌کنم، به‌قول آن دوست اصفهانی‌ام: "نون‌و پنیر‌و اشکنه-----گوزیش درخت‌و می‌شکنه!".
  0
  2
  ‌سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۴۰۲ - ۰۷:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.