رییس فدراسیون شطرنج: کمک کنید خادم‌الشریعه برگردد، به فیروزجا پیشنهاد میلیاردی دادیم

حسن تامینی رییس فدراسیون شطرنج ایران تایید کرد که قرار بوده با سارا خادم‌الشریعه شطرنج‌بازی که بدون حجاب اجباری در مسابقات بین‌المللی حضور یافت، در صورت بازگشت به ایران برخورد شود.

تامینی در گفت‌وگویی با خبرگزاری ایسنا که روز یکشنبه منتشر شد، درباره واکنش حکومت به حضور بدون حجاب اجباری خادم‌الشریعه گفت: «وزیر ورزش و سیستم‌های نظارتی دو سه بار با من صحبت کردند و گفتند منعی برای آمدنش نگذاشتیم اما در این شرایط قطعا باید پاسخگو باشد و بتواند با توجه به قوانین کشورش جوابی بدهد.»
حسن تامینی رییس فدراسیون شطرنجرییس فدراسیون شطرنج درباره سارا خادم‌الشریعه گفت: «در آن مقطع که بازیکنان به مسابقات می‌رفتند بیشترین نگرانی ما اسرائیل بود. این کشف حجاب که صورت گرفت باید مدیریت می‌شد. خود سارا دنبال تضامین بود. وزیر و سیستم‌های نظارتی گفتند منعی برای آمدنش نگذاشتیم اما قطعا باید پاسخگو باشد.»

سارا خادم‌الشریعه، استادبزرگ شطرنج ایران از مسابقات قزاقستان در سال ۲۰۲۲ بدون حجاب اجباری مسابقه داد و دیگر به ایران بازنگشت. او به اسپانیا مهاجرت کرد و در چند گفتگو از فشارهایی که بر او وارد شده است، خبر داد.

تامینی همچنین از فشار بر خانواده این ورزشکار برای بازگرداندن او خبر داد و اضافه کرد: «در همین اواخر بیش از ۵ بار با سفیر اسپانیا صحبت کردم. مشورت کردیم که با او و خانواده‌ها صحبت کنند ببینیم چه راهکاری می‌توانیم پیدا کنیم.»

پیشتر رییس فدراسیون شطرنج جمهوری اسلامی در واکنش به حضور بدون حجاب اجباری سارا خادم‌الشریعه در مسابقات شطرنج قزاقزستان گفته بود: «انتظار نداشتیم که این شطرنج‌باز این اقدام را انجام دهد، چون در مسابقات قبل با رعایت موازین شرکت کرده بود.»

اظهارات او درباره گفت‌وگو با سفیر اسپانیا برای بازگردادند خادم‌الشریعه به ایران در حالی است که پیشتر این ورزشکار ایرانی با نخست‌وزیر اسپانیا دیدار کرده است.
 
حسن تامینی، رئیس فدراسیون شطرنج درحالی می‌گوید «وزیر و سیستم‌های نظارتی گفتند منعی برای آمدنش نگذاشتیم» که خادم‌الشریعه گفته بود تهدید شده است.
 
تامینی در گفتگوی خود با خبرگزاری ایسنا همچنین گفته که تلاش کرده خادم‌الشریعه را برگرداند: «در همین اواخر بیش از ۵ بار با سفیر اسپانیا صحبت کردم. سفیر فعلی (ایران در) اسپانیا، دوست خوب من است. مشورت کردیم که با او و خانواده‌ها صحبت کنند ببینیم چه راهکاری می‌توانیم پیدا کنیم. سارا از خوش اخلاق‌ترین بازیکنان شطرنج بود. فکرش را هم نمی‌کردیم برود چون چند هفته قبل در کشورهای دیگر مسابقه داده و این اتفاق نیفتاده بود.»
 
همچنین به تازگی، ساین شطرنج‌باز ایرانی به مناسبت روز جهانی زن در شهرداری مادرید جایزه زن سال را دریافت کرد.

استاد شطرنج ایران در این مراسم با اشاره به قتل حکومتی مهسا امینی و اعتراضات در ایران گفت: «برای آینده‌ای تلاش کنیم که در آن هر زن بتواند بدون ظلم و خشونت زندگی کند».

تامینی همچنین در گفت‌وگو با ایسنا عدم رویارویی عمدی بازیکنان شطرنج ایران با اسرائیل را تایید کرد و گفت در ۵ یا ۶ بازی بازیکنان در مقابل اسرائیل بازی نکرده‌اند.

او گفت: «آن مقطع که این بازیکنان به مسابقات می‌رفتند بیشترین نگرانی ما اسرائیل بود. بازیکنان ما چند مرحله به اسرائیل خوردند و در ۵ یا ۶ مرحله بازی نکردند که جای تقدیر و تشکر دارد.»

رئیس فدراسیون شطرنج همچنین از پیشنهاد چند میلیارد تومانی برای بازگشت علیرضا فیروزجا دیگر شطرنج‌باز ایرانی خبر داد.

رئیس فدراسیون شطرنج همچنین درباره مهاجرت علیرضا فیروزجا هم گفته: «فیروزجا در مسابقات سوچی روسیه هنوز پرچمش را عوض نکرده و زیر پرچم فرانسه بازی نکرده بود، با وزیر وقت همان موقع صحبت کردم و خواهش کردم با پدر و مادرش و خودش وارد مذاکره شوم. اختیار تام به من داده بودند که تا چند میلیارد پیشنهاد بدهیم تا کمک شود و برگردد.»

او مدعی شده: «همین پیشنهاد چند میلیاردی و همین‌که بتوانیم بازیکنان را کمک کنیم دیگر این اتفاق‌ها نمی‌افتد. بازیکنان به حداقل‌های ما راضی هستند. پرهام زمانی که سوپر استاد بزرگ شد دستش را گرفتم و به گلستان رفتیم. نمایندگان شهر، استاندار و خیلی‌ها آمدند قول پاداش دادند اما عمل نکردند. حداقل یک لپ تاپ خوب می‌خواست که بتواند با کشورها ارتباط بیشتری بگیرد. وقتی این اتفاقات نمی افتد چه انتظاراتی داریم.»

فیروزجا، حدود سه سال پیش، پس از عدم اعزام تیم ملی ایران به رقابت‌های قهرمانی شطرنج سریع و رعد آسای جهان برای جلوگیری از رویارویی برابر رقیبان اسرائیلی، اعلام کرد که دیگر زیر پرچم ایران مسابقه نمی‌دهد.
+2
رأی دهید
-45

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Didar2022 - پایتخت، اتریش

  میگن فیروزجا هواپیما گیر نیاورده برگرده داره لحظه شماری میکنه که برگرده
  0
  30
  دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۴۰۲ - ۰۷:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.