رادیو فارسی بی‌بی‌سی تعطیل شد

با آخرین برنامه چشم‌انداز بامدادی، پس از نزدیک به ۸۳ سال پخش برنامه‌های رادیو فارسی بی‌بی‌سی متوقف شد.

بخش فارسی رادیو بی‌بی‌سی در روز ۷ دیماه سال ۱۳۱۹ شمسی (۲۸ دسامبر ۱۹۴۰ میلادی) رسما آغاز به کار کرد و یکشنبه ششم فروردین(۲۶ مارس ۲۰۲۳میلادی) به کار خود پایان داد.

اوایل سال ۱۴۰۱ شمسی سرویس جهانی بی‌بی‌سی اعلام کرد در راستای تغییرات راهبردی با هدف تمرکز بر پایگاه‌های دیجیتال برخی از رادیوهای بخش‌های مختلف این رسانه را تعطیل خواهد کرد.

به همین مناسبت در آخرین برنامه چشم‌انداز بامدادی (یکشنبه ششم فروردین) گفتگوها و ویژه‌برنامه‌هایی تهیه شده بود. چشم‌انداز بامدادی آخرین برنامه بازمانده از رادیو بی‌بی‌سی فارسی بود.

پنجشنبه گذشته جلسه‌ای برای خداحافظی و گرامیداشت فعالیت رادیو در دفتر سرویس مرکزی بی‌بی‌سی فارسی برگزار شد و در آن با کارمندان کنونی و پیشین بی‌بی‌سی فارسی نیز گفتگوهایی شد.

در همین روز داریوش رجبیان از همکارانرادیو فارسی بی‌بی‌سی، در مستند تلویزیونی «رادیو می‌رود؛ تنها صداست که می‌ماند»، نگاهی انداخته به بیش از ۸۲ سال فعالیت این رادیو.

برای سال‌ها، بی‌بی‌سی از معدود منابع خبری و اطلاعاتی بود.

چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی از ساعت ۷ تا ۹ بامداد هر روز بر روی امواج رادیویی و ماهواره‌ای پخش می‌شد.
تولد بی‌بی‌سی‌ فارسی
بخش فارسی سرویس جهانی بی‌بی‌سی در سال اول جنگ جهانی دوم متولد شد.

زبان فارسی یکی از ده‌ها زبانی بود که در سال‌های ۱۹۴۰ و ۱۹۴۱ میلادی- زمانی که جنگ کاملا به ضرر بریتانیا پیش می رفت- به مجموعه زبان‌های‌خارجی رادیو بی‌بی‌سی اضافه شد.

حسن موقر بالیوزی، اولین گوینده‌‌ای بود که صدایش از رادیو فارسی بی‌بی‌سی پخش شد. او برنامه را با این جملات آغاز کرد: «در این هنگام که خبر فرستی به وسیله رادیو به زبان فارسی از بریتانیای کبیر آغاز می‌شود، بنگاه رادیوی انگلستان به تمام گوش دهندگان ایرانی و فارسی زبان در هر جای جهان که باشند دوستانه درود می‌گوید.»

بی‌بی‌سی فارسی در ابتدا در واکنش به تبلیغات رادیو برلین تاسیس شد که پخش برنامه به زبان فارسی را پیش تر شروع کرده بود.
کارکنان بخش فارسی بی‌بی‌سی در اتاق خبر بوش هاوس، حسین دره‌باغی، مجید مسعودی، ابوالقاسم طاهری و عباس دهقانفعالیت بخش فارسی بی‌بی‌سی با پایان جنگ جهانی دوم به سوی تولید برنامه‌های فرهنگی، آموزشی و سرگرم کننده تمایل پیدا کرد و از میزان برنامه‌های سیاسی آن کاسته شد.

نقش بریتانیا در تحولات ایران از جمله در اشغال ایران در ۱۳۲۰، کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ شمسی، سبب شد استقلال بخش بی‌بی‌سی فارسی رادیو بی‌بی‌سی از سوی منتقدان به چالش کشیده شود. در این باره مقالات و کتاب‌های متنوعی منتشر شده است.

از یک سال پیش از انقلاب ۱۳۵۷، به دنبال اعتصاب روزنامه‌ها، رادیو فارسی بی‌بی‌سی منبع مهمی برای کسب اطلاعات محسوب می‌شد. در ماه‌های نزدیک به انقلاب، حکومت محمدرضا شاه پی در پی از بی‌بی‌سی به خاطر بازتاب صدای معترضان انتقاد می‌کرد.

از جمله پرویز راجی، آخرین سفیر شاه در لندن، به خاطر پخش برنامه وم آذر ۱۳۵۷ ایراد گرفته بودکه بار دیگر بلندگوی آیت‌الله خمینی شده و پیام او را پخش کرده اما در مقابل بی‌بی‌سی از جمله در پاسخ به این انتقاد پافشاری کرد که در همان برنامه اظهارات محمدرضاشاه پهلوی نیز پوشش داده شده بود.

رادیوی فارسی بی‌بی‌سی در دهمین سالگرد پیروزی انقلاب در ایران، در یک رشته برنامه رادیویی، وقایع منتهی به پیروزی انقلاب را به همراه گفتگو با چهره‌های سرشناس آن دوران بررسی کرد.

این رشته برنامه‌ها را باقر معین از روسای پیشین بخش فارسی و پشتوی سرویس جهانی بی بی سی به همراه بهروز آفاق در دهمین سالگرد انقلاب ایران تهیه کردند.

فانوس خیال، سرگذشت سینمای ایران هم از برنامه‌‌های ماندگار رادیو فارسی بی‌بی‌سی بود که شاهرخ گلستان آن را تهیه کرد در سال ۱۳۷۳ پخش شد. مصاحبه‌های فانوس خیال از جمله مجموعه‌های نادر تاریخ شفاهی ایران است.
+144
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۹
  GORG AMERICAN - بالتیمور، ایالات متحده امریکا
  قبلا وقتی سوال میکردی سوغات انگلیس چیه میگفتن هملس.و کارتونخواب.حالا که دکترهاشونم هفته ای سه روز تو اعتصاب خیابونی اند ودولت پول نداره حقوقشون زیاد کنه.هر ۲۳دقیقه یک نفر که بعد از تماس با آمبولانس منتظر خدمات هست به خاطر نرسیدن خدمات در بیشتر از ۱۲ ساعت داره تو اون جزیره میمیره و پول ندارن(آمار ۲۰۲۲)دولتشون افتاده دنبال گرفتن مالیات سنگین از استادیوم ها و فروشش به شیوه‌ای عرب برا مالیات چند برابر.همه مهاجران غیر قانونی قراره اخراج بشن چون پول بنفیت و اجاره خونه و.....نیست.اگه رادیوی استعمار روباه پیر هم تعطیل بشه جای تعجب نیست چون هم پول نیست هم دیگه کارایی ناره
  10
  18
  یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۸:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۳
  varied - ریزه، ترکیه

  فکر نکنم آیت الله بی بی سی تعطیل بشه بلکه از آیت الله بی بی سی به بی بی سی رسول الله تغییر نام پیدا میکنه چرا که انگلیس این روباه پیر با همین بی بی سی سالهاست برجهان حکومت میکنه
  4
  47
  یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۸:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  مهدی52 - روتردام، هلند

  آرزو میکنم که تلویزیون آیت الله بی بی سی هم همون جائی بره که رادیو ر فت تا کمی دست از روباه 🦊 صفتی و نفاق در بین مردم برداره
  3
  52
  یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۹:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  Chokam - ری، ایران

  اعتراض ناجی این بود چرا اینو رهبر خوندی؟چون کلمه رهبر اختراع بی بی سی بود. اولین بار بی بی سی خمینی رو رهبر نامید
  5
  36
  یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۹:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  danyou - تل آویو، اسرائیل

  بلبل خمینی خاموش شد !!!
  3
  50
  یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۴۰۲ - ۲۰:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  no-more-silence - تهران، ایران

  به هر حال بی بی سی زهرشو ریخت چه بسته شه چه نه. آخوندها تا ابد در ایران فرمانروایی میکنند. ارتش بی غیرت. 70% مردم بی غیرت.
  1
  25
  یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۴۰۲ - ۲۲:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۳
  Sasan 55 - پاریس، فرانسه

  رفت لای دست خمینی پفیوز دست نشانده استعمار پیر ،دلیلی که ذکر نشد تنفر شنوندگان ایرانی از این رادیوست که همواره بر علیه منافع واقعی ایرانیان فعال بود.
  0
  22
  یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۴۰۲ - ۲۳:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  chaghalo - برلین، آلمان
  بهترین این است که مردم آگاه باشند و این جور پروپاگاندا رو نه گوش و نه نگاه کنند. کشورهای دیگر جز عقب‌ماندگی و احتیاج ملت ایران به آنها چیز دیگری نمی‌خواهند
  1
  20
  یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۴۰۲ - ۲۳:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.