تاج‌زاده:جز تغییر قانون اساسی راهی نداریم / رفیق‌دوست: در دنیا کشوری مثل ایران آزاد نیست

دویچه وله: مصطفی تاج‌زاده، فعال سیاسی اصلاح‌طلب در واکنش به سخنرانی خامنه‌ای بار دیگر خواهان تغییر قانون اساسی شد. محسن رفیق‌دوست‌، وزیر سابق سپاه در مصاحبه با ایسنا گفته است "در دنیا کشوری نیست مثل ایران آزاد باشد."

مصطفی تاجزاده، فعال سیاسی اصلاح‌طلب که در زندان اوین محبوس است در نامه‌ای به سخنان رهبر جمهوری اسلامی که هرگونه تغییر در قانون اساسی را رد کرده بود، واکنش نشان داد.

پاسخ تاج‌زاده روز یکشنبه ۶ فرودین (۲۶ مارس) در کانال تلگرامی "سحام‌نیوز" منتشر شد.

این فعال سیاسی رهبر جمهوری اسلامی را "بانی" به وجود آمدن "وضعیت اسفناک کنونی" دانسته است. او گفته است، خامنه‌ای "با اختیارات نامحدود و در حد مطلق، و سیاست‌های اشتباه" جامعه را به این حال و روز انداخته و "درعین‌ حال به احدی هم پاسخ‌گو نیست".

تاج‌زاده پرسیده است، برای حل مشکلات و خروج از بحران کنونی که با جانشینی تشدید خواهد شد، آیا راهی جز تغییر قانون اساسی وجود دارد؟

مصطفی تاج‌زاده، معاون وزیر کشور دوره محمد خاتمی که به اتهام‌های "اجتماع و تبانی علیه امنیت" و "نشر اکاذیب و تبلیغ علیه نظام" مجموعا به هشت سال حبس محکوم شده است در زندان اوین بسر می‌برد.

تاج‌زاده چندین بار خواهان تغییر قانون اساسی شده و از بیانیه میرحسین موسوی‌، از رهبران جنبش سبز حمایت کرده است. به نظر این فعال سیاسی اصلاح‌طلب، خامنه‌ای " از مسیر جمهوریت انحراف" پیدا کرده است.
رفیق‌دوست: در دنیا کشوری نیست مثل ایران آزاد باشد
محسن رفیق‌دوست، وزیر سابق سپاه پاسداران در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا گفته است، تعداد "شهدای نیروی انتظامی" از کشته‌های حوادث پاییز ۱۴۰۱ بیشتر است و "باید از حوادث اخیر درس گرفت".

رفیق‌دوست معترضان خیزش مردمی را به "خراب‌کاری و اغتشاش" متهم کرده و با مقایسه انقلاب ۵۷ با اعتراضات کنونی می‌گوید: «امروز در دنیا کشوری نیست که مثل ایران آزاد باشد.»

او در ادامه صحبت‌های خود هشدار می‌دهد "زنان باید بدانند که چرا باید پوشیده باشند نه اینکه به زور پوشیده باشند." او بر این باور است که در باره حجاب، زنان را باید آگاه کرد و "این خیلی کار سختی نیست".

سپس او شرح می‌دهد که پیش از انقلاب رستوران‌ دانشگاه‌هایی مثل تهران و علم و صنعت را اجاره کرده و با دختران دانشجو دو - سه جلسه بحث کرده و دانشجویان دختر چادر به سر کردند.
همتی: مشکل با زدن یک کلید قابل رفع است
عبدالناصر همتی، رئیس کل سابق بانک مرکزی در یادداشتی در فضای مجازی نوشته است که "مردم، حل بخش عمده‌ای از مشکلات اقتصادی را در رفع تحریم‌ها و اصلاح ساختار اقتصاد می‌بینند".

رئیس کل پیشین بانک مرکزی از فیلترینگ هم انتقاد کرده و نوشته، مردم برای باز کردن یک تصویر و مطلب بر صفحه موبایل مشکل دارند و "این مشکل با زدن یک کلید هم قابل رفع است؛ چرا اما همچنان پابرجاست؟"
رئیس صداو‌سیما: می‌پذیریم که مرجعیت صداوسیما آسیب دیده
پیمان جبلی، رئیس سازمان صداوسیما در مصاحبه با خبرگزاری تسنیم گفته است که "مرجعیت صداوسیما آسیب خورده" و "گفتمان حاکم بر مجموعه‌ای از دستگاه‌های حاکمیتی همچنان در مسیر تقویت مرجعیت رسانه ملی نیست".

جبلی ضمن اشاره به تحریم‌هایی که "سه تا چهار مرتبه" علیه صداوسیما اعمال شده در عرصه بین‌المللی با چالش‌هایی روبه‌رو شده است.

با ادامه سرکوب‌ها در ایران ماهواره‌های بین‌المللی همکاری خود را با صداوسیمای جمهوری اسلامی قطع کردند.

پیمان جبلی، محسن برمهانی، معاون او و همچنین علی رضوانی و آمنه‌سادات ذبیح‌پورکه چندین ویدئوی اعتراف اجباری از زندانیان سیاسی و خانواده‌های کشته‌شدگان را تهیه کرده‌اند نیز از سوی آمریکا و برخی کشورهای غربی تحریم‌ شده‌اند.
+5
رأی دهید
-57

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Hooloo7 - گوتنبرگ، سوئد

  تغییرِ قانونِ اساسی فقط بعد از مرگِ ج ا اتفاق میوفته، و گر نه پالونِ خر رو عوض کردن خر بودنِ خر رو تغییر نمیده! با عرضِ معذرت خواهی از جنابِ خرِ عزیز و زحمت کش.
  1
  26
  یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۷:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  حرف رفیق دوست عین حقیقته! منتها باید توجه کنین که در مورد کی و چه نوع ازادی هایی برای کیا حرف میزنه.
  0
  22
  یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۷:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۳
  varied - ریزه، ترکیه

  تغییر قانون مثل اینکه پالون خر را عوض کنی ولی خود خر به خریت ادامه میده و هدف تاج‌زاده این وحشی ناچیز طویله اسلام از تغییر قانون اساسی برای بقای خودشان است که تحت نام دیگری بچرند و بچاپند امام ملت تعویض حکومت میخواهند نه تغییر قانون اساسی محسن محسن رفیق‌دوست روباه طویله اسلام درست میگه که کشوری مثل ایران برای چپاول غارت دزدی اختلاس آزاد است
  2
  23
  یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۷:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  ازادی برای رفیق دوست و بچه هایش در نظام اخوندی بیش از حد وجود دارد ولی برای مردم عادی ازادی نه اینکه وجود ندارد حق پوشیدن و نه پوشیدن هم را از مردم بخصوص زنان و دختران گرفته اند. رفیق دوست میگوید پیش از عنقلاب 57 برای چند تن از دانشجوهای دختر تبلیغ برای پوشیدن حجاب کردم انها بعدا" حجابی شدن ! پیش از عنقلاب چون حجابی شدن اجباری نبود. واقعا" مردم برای کسانی که روحانی و یا باور عمیق به دین اسلام داشتن احترام زیاد میگذاشتن و کسانیکه به باور دینی میگرویدن بدونه زیاد فکر کردن زود واجبات دینی را انجام میدادن. ولی بعداز عنقلاب وقتی مردم ایران دیدن باور به دین و مذهبی که در راس حکومت و نظام قرار دارد تا چه حد مضر و خطرناک است و همانند چماقی هست در دست فریبکاران و حقه بازان دیکتاتور, از مذهب دور دورتر شودند.
  1
  21
  یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۸:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.