دادگاه بین‌المللی به نفع بغداد رای داد: صادرات نفت اقلیم کردستان تا اطلاع ثانوی قطع شد

 میدان نفتی طاق طاق در اربیلرادیو فردا: در پی رأی دیوان دادرسی بین‌المللی به نفع دولت مرکزی بغداد در پرونده شکایت از انتقال نفت اقلیم کردستان به بندر جیهان ترکیه و صادرات آن به بازارهای بین‌المللی، دولت آنکارا عملیات انتقال نفت را متوقف کرد.

خبرگزاری رویترز روز شنبه پنجم فروردین گزارش داد که دولت ترکیه با قطع واردات نفت از اقلیم کردستان و میادین شمال کرکوک به مقامات کردستان عراق گفته است برای بارگیری و صادرات نفت از بندر جیهان به مجوز دولت مرکزی عراق نیاز دارند.

دولت بغداد سال‌هاست که صادرات نفت منطقه اقلیم کردستان را غیرقانونی می‌داند و پیرامون این موضوع از سال ۲۰۱۴ در اتاق بازرگانی بین‌المللی اقامه دعوا کرده است.

پیشتر، روزانه حدود ۴۵۰ هزار بشکه نفت منطقه اقلیم کردستان و میادین شمال کرکوک که در کنترل خود دولت مرکزی عراق است، از طریق خط لوله به بندر جیهان ترکیه و از آنجا به بازارهای جهانی صادر می‌شد.

دیوان دادرسی بین‌المللی در مورد انتقال نفت اقلیم کردستان به بندر جیهان، رأی به پرداخت ۱.۵ میلیارد دلار غرامت دولت ترکیه به بغداد داده است. این غرامت مربوط به سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ است و پرونده دیگری نیز در رابطه با غرامت سال‌های ۲۰۱۸ به بعد در جریان است.

خبرگزاری رویترز گزارش داده است که دولت آنکارا فورا رأی اتاق بازرگانی بین‌المللی را پذیرفته و عملیات انتقال نفت منطقه کردستان را متوقف کرده است.

یک مقام وزارت نفت عراق به رویترز گفته است به زودی هیئتی به ترکیه سفر خواهد کرد و در مورد سازوکار جدید ترانزیت نفت اقلیم کردستان و میادین نفتی شمال کرکوک مذاکره خواهد کرد.

در این میان، هنوز معلوم نیست سرنوشت اقلیم کردستان که تاکنون بودجه آن به شدت وابسته به درآمدهای نفتی بود، چه خواهد شد و چگونه بدهی‌های شرکت‌های خارجی را که در میادین نفتی این منطقه سرمایه‌گذاری کرده‌اند پرداخت خواهد کرد.

پیشتر شرکت «اچ‌کی‌ان» آمریکا که در این منطقه فعال بوده به دولت ایالات متحده هشدار داده بود که توقف صادرات نفت از بندر جیهان، به فروپاشی اقتصاد اقلیم کردستان عراق منجر خواهد شد.
+43
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۳
  حشمت سرابی - بهادران-یزد، ایران
  این هم یک بیلاخ تمام عیار امریکایی به مافیای دزد و جنایتکار برزانی
  12
  28
  یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۱:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.