بازگشت کراوات به لباس مردانه در ایران سوژه گزارش خبرگزاری فرانسه شد

به گزارش عصرایران، در این مطلب می خوانیم:  "مردم به فرد دارای کراوات با تعجب نگاه می کنند و حتی بعضی وقت ها منفی. این مسئله، فرهنگی است."

بازگشت کراوات به لباس مردانه در ایران سوژه گزارش خبرگزاری فرانسه از تهران است.

در فروشگاه معروف در شمال تهران، محمد جواد یک کراوات انتخاب کرد. این اولین کراواتی است که در طول عمرش می خرد.

از سال ها قبل این بخش از لباس مردانه در ایران با ادعای "نماد انحطاط غربی" ممنوع بود.

این دندانپزشک 27 ساله تصمیم گرفت کراوات بخرد تا شیک تر باشد و تحسین خانمی که می خواهد با او ازدواج کند را برانگیزد. این جوان ایرانی در حالی که فروشنده در حال درست کردن کراوات او بود گفت: زدن کراوات شبیه داشتن ماسک قبل از کروناست. مردم به فرد دارای کراوات با تعجب نگاه می کنند و حتی بعضی وقت ها منفی. این مسئله، فرهنگی است.

محمد جواد ادامه داد:‌ هر روز کراوات نمی زنم اما فکر می کنم باعث خوشتیپی می شود. تغییر نظر مردم درباره کراوات زمان می برد اما این تغییر آغاز شده است.

این فروشگاه در محله گران قیمت جردن تهران در ویترین خود انواع کراوات ها با رنگ های مختلف را به نمایش گذاشته است. برخی از جنس پشم هستند و برخی دیگر از جنس پنبه.

معاون 35 ساله فروشگاه زاگرس (محمد ارجمند)‌ هم گفت:‌ ماهانه 100 کراوات می فروشیم. از ترکیه وارد می کنیم اما برخی از آنها تولید ایران هستند.
او توضیح داد: مشتریان، آنها را می خرند تا در میهمانی ها یا محل کار استفاده کنند. از هر 10 نفری که در این منطقه عبور می کنند 2 نفر کراوات دارند. افرادی که
از کراوات استفاده می کنند روبه افزایش هستند.

مدیر فروش 38 ساله این فروشگاه (علی فتاحی) هم گفت که اعتراضات سال گذشته بر فروش شرکت "تاثیری نداشته است".

نماد انحطاطبعد از پیروزی انقلاب اسلامی که حکومت شاه را در سال 57 سرنگون کرد روحانیون که قدرت را به رهبری آیت الله روح الله خمینی به دست گرفتند کراوات را ممنوع کردند. آنها کراوات را نماد تسلیم شدن در برابر فرهنگ غربی می دانستند. این را یکی از بازرگانان ایرانی که خواست نامش منتشر نشود گفت.

او افزود:‌ طبقه حاکمان جدید، کراوات را علامت انحطاط می دیدند.

وزیران،‌ دیپلمات ها و کارمندان ارشد ادارات دولتی یا روسای شرکت های دولتی زیر کت پیراهن می پوشند و البته بدون کراوات. آنها دکمه های یقه پیراهن را باز یا بسته نگه می دارند.

"مسعود ملابانه" وکیل دادگستری هم گفت داشتن کراوات، قطعا جرم نیست نه براساس قانون و نه براساس شریعت اسلامی اما برخی محدودیت ها درباره لباس در مکان های مشخصی مثل تلویزیون وجود دارد.

برای دهه ها کراوات در فروشگاه ها غایب بود اما در دوره رئیس جمهوری اصلاح طلب ( 1376 تا 1384) کراوات بازگشت.
 
برای انتخاب کراوات مناسب،‌ محمدجواد به همراه مادرش به فروشگاه آمده است. مادر محجبه نه تنها محمدجواد را به خرید کراوات تشویق کرد بلکه از فروشنده خواست چگونگی بستن آن را آموزش دهد.

مادر محمدجواد که خود کارمند و بیش از 50 سال سن دارد گفت:‌ برخی اوقات برخی تلاش کردند کراوات را منع کنند دلیلش هم این بود که آن را علامت غربگرایی می دانستند.

در همان خیابان، مهران شریفی 35 ساله مدیر فروشگاه برند فرانسوی "پیر کاردین" گفت جوانان جذب کراوات می شوند زیرا به تیپ آنها وقار را اضافه می کند.
او عکس پدربزرگش را نصب کرده که مانند پدرش خیاط بود و کراوات دارد.

وی گفت:‌ غالبا جوانان برای انتخاب لباس می آیند. به آنها پیشنهاد می کنیم کراوات را امتحان کنند.

کراوات برای ایرانیانی که در سفارتخانه های خارجی در تهران فعالیت می کنند الزامی است اما اکثر آنها بعد از خروج از محل کار و ورود به خیابان کراوات را در می آورند تا مورد تمسخر قرار نگیرند.

صادق 39 ساله که در یکی از سفارتخانه های خارجی در تهران فعالیت می کند گفت:‌ وقتی به سفارت می رسم کراوات می زنم چون نمی خواهم در خیابان کراوات بزنم و توجه مردم را به خودم جلب کنم. مردم فکر می کنند کسی که کراوات می زند خارجی است یا اینکه نشست خیلی رسمی با خارجی ها دارد.

وی افزود:‌ مسئله به قواعد لباس پوشیدن مربوط است. این قواعد مکتوب نیستند اما وقتی در سفارت کار می کنید همکاران شما می گویند باید آن را داشته باشید.
+37
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۳
  varied - ریزه، ترکیه

  در طویله اسلام کراوات نماد انحطاط غربی است ولی ریش و پشم حجاب رو مقنعه نماد و فرهنگ رسمی کشور شده است
  3
  27
  شنبه ۰۵ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۹:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  خردگرا - برن، سوییس

  کراوات زدن در ایران از بیش از صد سال پیش رواج داشت، تا زمانی که تازیان دوباره سرزمین ما را اشغال کردنند.فرانسویها یکی از شیوه های استعمار نوینشان ، همان کوچک نشان دادن کشورهای جهان سوم، و بیشتر از همه ایران سرفراز ماست. خواسته شما آوردن خمینی با ایرفرانس برای نابودیه فرهنگ و تمدن ایرانی بود. نه اینگونه نخواهد ماند که جوانان دلیر ما اینبار بخواهند مانند طغیان نادانی ۵۷ اجازه دهند که ایران اسیر بازیه شما استعمارگران پلید بشود. پاینده و سرفراز ایران ما.
  2
  27
  شنبه ۰۵ فروردین ۱۴۰۲ - ۲۰:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.