هشدار نظامیان آمریکا در مورد وقوع «رویداد قوی سیاه» در ایران

ژنرال مایکل کوریلا، فرمانده فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا (سنتکام)دویچه وله: فرمانده سنتکام می‌گوید اعتراضات ایران رژیم تهران را در معرض فروپاشی قرار نداده است. ژنرال کوریلا در مورد واکنش آمریکا به احتمال ساخت سلاح هسته‌ای توسط ایران گفت، آمریکا می‌خواهد از وقوع یک "رویداد قوی سیاه" جلوگیری کند.

ژنرال مایکل کوریلا، فرمانده فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا (سنتکام) دیروز پنجشنبه ۲۳ مارس (سوم فروردین) به قانونگذاران آمریکا گفت که اعتراضات داخلی جاری در داخل ایران، رژیم ایران را به طور قابل توجه بی‌ثبات یا ناتوان نکرده است، هرچند که برخی در جامعه بین‌المللی امیدوار بودند این تظاهرات بتواند منجر به فروپاشی جمهوری اسلامی شود.

کوریلا با حضور در کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان گفت: «آنچه می‌بینیم این است که رژیم می‌تواند با وضعیت داخلی مقابله کند، و همچنان به رفتار شرورانه خود در خارج از مرزها ادامه دهد.»

به گزارش "جویش اینسایدر"، این ژنرال بلندپایه آمریکایی افزود: «ارزیابی من در حال حاضر این است که اگرچه اعتراضات بر رژیم فشار وارد کرده، اما رژیم را در معرض خطر قرار نداده است.»

ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، به طور جداگانه روز پنجشنبه به قانونگذاران کمیته تخصیص مجلس نمایندگان گفت که ایران می‌تواند ظرف چند ماه به سلاح هسته‌ای دست یابد.

این اظهارات میلی به دنبال هشدارهای اخیر مقامات دفاعی ابراز شد، مبنی بر اینکه مشخص شده که ایران اورانیوم را تا ۸۴درصد غنی‌سازی کرده است و به آستانه غنای ۹۰درصد که "قابلیت تسلیحاتی" دارد، نزدیک شده و می‌تواند در کمتر از دو هفته به ماده شکافت‌پذیر برای تولید سلاح اتمی دست یابد.

عالی‌ترین مقام نظامی آمریکا گفت، از لحظه‌ای که ایران تصمیم به ساخت سلاح هسته‌ای بگیرد، قادر است در کمتر از دو هفته مواد شکافت‌پذیر برای سلاح هسته‌ای را تولید کند. او افزود که در چنین وضعیتی برای تولید یک سلاح هسته‌ای واقعی بیش از چند ماه دیگر طول نخواهد کشید.
خطر رویداد "قوی سیاه"
ژنرال میلی تأکید کرد که ایالات متحده "همچنان تلاش خواهد کرد که ایران به سلاح هسته‌ای عملیاتی دست نیابد". او گفت، در صورتی که ایران دست به تولید سلاح هسته‌ای بزند، ارتش آمریکا در واکنش به آن "چندین گزینه" طراحی کرده است.

همین پیام از سوی ژنرال کوریلا و سِلِست والاندر، دستیار وزیر دفاع آمریکا در امور امنیت بین‌الملل نیز در برابر کمیته امور دفاعی مجلس نمایندگان تکرار شده است.

ژنرال کوریلا، فرمانده فرماندهی مرکزی ایالات متحده همچنین گفت که ایران بزرگترین تهدید برای وقوع یک "رویداد قوی سیاه" است؛ یک حادثه غیرمنتظره جدی که نیاز به واکنش قابل توجه ایالات متحده مانند یک حمله تروریستی بزرگ را دارد. او تأکید کرد "به همین دلیل است که اولویت اول ما بازدارندگی آنها است".

"رویداد قوی سیاه" (black swan event) موقعیت‌هایی است که به صورت خارق‌العاده و غیرمنتظره رخ می‌دهند و تأثیرات عمیق و گاه جبران‌ناپذیری دارند. از جمله "رویدادهای قوی سیاه" می‌توان به دو جنگ جهانی، ترورهای ۱۱ سپتامبر و یا پاندمی کرونا اشاره کرد.

کوریلا و والاندر به کمیته امور دفاعی مجلس نمایندگان آمریکا گفتند که هدف کلیدی ایالات متحده تلاش برای مقابله با ایران در منطقه، به ویژه گسترش تولید پهپادها و موشک‌های تهران، ایجاد مشارکت‌های دفاعی منطقه‌ای است، پروژه‌ای که با توافق‌نامه‌های "صلح ابراهیم" مرتبط است.

والندر افزود، توافق‌نامه عادی‌سازی اخیر روابط عربستان و ایران هیچ یک از فشارهای منطقه‌ای علیه برنامه تسلیحات هسته‌ای ایران را کاهش نداده است: «ما هیچ نشانه‌ای نمی‌بینیم که هیچ یک از کشورهای منطقه و شرکای ما در منطقه، نسبت به خطراتی که توانایی تسلیحات هسته‌ای ایران مستقیما برای امنیت آنها ایجاد می‌کند، راضی باشند.»

دستیار وزیر دفاع آمریکا در امور امنیت بین‌الملل با پرداختن به نقش چین در میانجیگری این توافق‌نامه، به کمیته مجلس نمایندگان گفت: «ما نگران افزایش فعالیت چین در جبهه دیپلماتیک هستیم که خود را به عنوان حلال مشکلات معرفی می‌کند.»

خانم والاندر گفت که ایالات متحده قصد دارد به عربستان سعودی، کشوری که «با آن روابط امنیتی، اقتصادی و سیاسی گسترده، عمیق و طولانی‌مدت داریم، تاکید کند که ما یک شریک راهبردی برتر هستیم. این که چین در این اواخر وارد شده و شاید به امضای توافق‌نامه کمک کرده، معنایش این نیست که قابل اعتماد بودن و مشارکت طولانی‌مدت میان ایالات متحده و پادشاهی عربستان سعودی چیزی قابل انتقاد وجود داشته است».

والاندر افزود: «ما باید رو به آینده حرکت کنیم... و با شرکای خود در منطقه کار کنیم تا آنها بدانند که ایالات متحده مهم‌ترین منافع آنها را مد نظر دارد و آنها می‌توانند روی ما حساب کنند.»
+20
رأی دهید
-55

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۸
  Parsina - بروکسل، بلژیک

  تو و اون دمکراتهای پفیوز دیگه گوزگوز زیادی نکنین .تشت رسوایی شما مدتهاست که رو پت بوم افتاده و مردم ایران شما دمکراتهای چپول خوب شناخته ند
  7
  99
  جمعه ۰۴ فروردین ۱۴۰۲ - ۲۰:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  این گفت و ان گفت که در ان خبر بالا نوشته شده است بی ثمر و بی ارزش هستند, فقط باید با نظام اخوندی برخورد فیزیکی و عملی انجام داد انگاه همه میبینند که رژیم ایران زودتر از انچه که فکرش را میکردن سقوط خواهد کرد . جلوی پیشروی تسلیحاتی و اتمی نظام اخوندی را با تهدید دولتها قدرتمند و اعتراضات و تظاهرات مردم داخل ایران گرفته نخواهد شد. تنها با حمله کردن به پایگاه ها و پادگانهای نظامی رژیم اخوندی میتوان جلوی نظام پست اخوندی را گرفت . این داستان تهدید رژیم ایران از طرف فرمانده هان نظامی امریکا به خاطر این است که نظام اخوندی را بترسانن تا در سوریه به پایگاه ها و تاسیسات نیروهای امریکای پاتک نزنن و در فکر انتقام ان 11 نفر از همکاران و طرفداران نظام اخوندی ایران نباشند که به دست نیروهای امریکای در سوریه کشته شدن.
  4
  65
  جمعه ۰۴ فروردین ۱۴۰۲ - ۲۰:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  machan - لس انجلس، ایالات متحده امریکا

  گندی که بایدن و دموکراتهای کله صورتی به دنیا و خاورمیانه زدند تا صد سال جمع نمیشه. بایدن احمق میدان را برای رژیم تروریست ایران باز گذاشت. هیچ حمایتی از انقلاب زنان ایران نکرد. خاک بر سر دموکراتهای فاسد
  5
  90
  جمعه ۰۴ فروردین ۱۴۰۲ - ۲۰:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  واقعا به چه زبونی باید بگن که دارن اخوندها رو هل میدن برای بمب اتم؟ اقا جان، اینها جمهوری اسلامی رو میخوان. عین گاو هلشتاین داره به چپی و راستی شیر میده و ایران رو قشنگ میسوزونه. حتی یک ایران انمی که با اسراییل هم سازش کنه. فقط بمونه!!
  0
  26
  جمعه ۰۴ فروردین ۱۴۰۲ - ۲۰:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  از زمان اشغال ایران توسط تخمه صیغه های نجف و سامرا و هند و جبل امل با همکاری آمریکا و بلاد فخیمه روزی نیست که این چرند را بلغور نکنن. که له ایران نیخوان حمله کنند
  0
  6
  شنبه ۰۵ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۲:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.