آمریکا: مهمات حاوی اورانیوم ضعیف‌شده تهدید اتمی محسوب نمی‌شود

العربیه: جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا واکنش روسیه به ارسال مهمات ضدزره حاوی اورانیوم ضعیف‌شده توسط بریتانیا به اوکراین را «بهانه‌های غیرمنطقی» توصیف کرد.

کربی، شامگاه چهارشنبه، دوم فروردین در نشست با خبرنگاران تاکید کرد که مهمات حاوی اورانیوم ضعیف‌شده هیچ گونه تهدید اتمی محسوب نمی‌شود و چنین مهماتی مطلقا به عنوان تسلیحات هسته‌ای به‌شمار نمی‌روند.

او درباره استفاده از این مهمات گفت: «بکارگیری این مهمات امری مرسوم است و برای چندین دهه از آن استفاده شده است.»

سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا افزود: «از این مهمات به‌دلیل قدرت تخریب خودروهای زرهی استفاده می‌شود. اگر روسیه خواستار حفظ تانک‌ها و سلامت سربازان خود است می‌تواند آنها را به روسیه بازگرداند.»

وزارت خارجه روسیه پس از طرح ارسال گلوله‌های ضدزره حاوی اورانیوم ضعیف‌شده توسط بریتانیا به اوکراین، به احتمال درگیری اتمی با غرب هشدار داد.

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه هم چهارشنبه هشدار داد که احتمال درگیری هسته‌ای از هر زمانی بیشتر شده است.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه نیز تصریح کرد که اقدام بریتانیا در ارسال گلوله‌های حاوی اورانیوم به اوکراین، تنش میان روسیه و غرب را وارد مرحله مخاطره‌آمیز جدیدی خواهد کرد.

این مواضع در پی سخنان آنابل گلدی، معاون وزیر دفاع بریتانیا مطرح شد که روز سه‌شنبه گفت، لندن درصدد ارسال مهمات حاوی اورانیوم ضعیف‌شده به کی‌یف است.

جیمز کلورلی، وزیر خارجه بریتانیا هم تاکید کرد که هیچ‌گونه تشدید تنش اتمی مرتبط با حمایت از اوکراین در قالب ارسال مهمات حاوی اورانیوم ضعیف‌شده، در کار نیست.

سخنگوی وزارت دفاع بریتانیا نیز اعلام کرد که روسیه «عامدانه در کار تحریف اطلاعات است.»

او چهارشنبه با تاکید بر این که «ارتش بریتانیا به مدت چندین دهه از اورانیوم ضعیف‌شده در مهمات ضد‌زره استفاده کرده است»، افزود که این گلوله‌ها هیچ ارتباطی با تسلیحات هسته‌ای ندارند.

اورانیوم ضعیف‌شده فراورده جانبی غنی‌سازی اورانیوم است و با توجه به چگالی بسیار بالای آن که نزدیک به دو برابر سرب است، در صنایع مختلف از جمله گلوله‌ها و مهمات ضدزره کاربرد دارد.

کاربرد اورانیوم ضعیف‌شده در گلوله‌های ضدزره علاوه بر چگالی بالای آن به‌دلیل قابلیت اشتعال آن در دمای بالای 600 درجه نیز هست.
+15
رأی دهید
-42

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۰
  Nabaat - بلک تان، استرالیا
  با درود. این بمبهای ضدزره علاوه بر قدرت تخریب برای محیط زیست هم مخرب هستند که اثرات بلند مدت روی گیاهان و احشام و انسانها دارند چون تمام خسارات زنجیره ایی هستند، از بارانها آغشته به مواد رادیو اکتیوی و گیاهان و سبزیجات به احشام و محصولات کشاورزی و دام پروری به انسانها وارد میشوند.حادثه چرنوبیل هنوز هم اثرات رادیو اکتیو اورانیم کیلومترها اطراف محیط حادثه باقی مونده. امیدوارم هر چه زودتر این جنگ خانمان سوز تموم بشه و مردم اوکراین بتونند برگردند سر کار و زندگیشون.🙏🙏
  2
  21
  جمعه ۰۴ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان

  یک طر به بیمارستان های جنوب عراق بهش انکولوژی(سرطان)بزنید تا ببینید سلاحلی بیخطر شما با ملت چی کرده و چی میکنتد. اتگار فراموش کردید که بخاطر گلولهای با هسته اورانیوم در یوگسلادی ۹۰ سرباز ایتالیایی سرطان گرفتند صداش که در امد یهو ۶ ناه با تبلیغ بیماری جنون گاوی سعی کردید شدای اونو بخوابانید. چند سال پیش یک استاد دانشگاه در برلین وقتی سصد داشت یک گلوله شلیک شده با هسته اورانیوم را کا از عراق اورده بود قصد داشت به ازمایشگاه ببره گرفتنش و به جرم حمل مواد خطرناک رادیو اکتیو ۱ سال زندان شد
  2
  25
  جمعه ۰۴ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان

  ....انگار گلوله‌های با هسته اورانیوم مثل دمکراسی امریکایی است فقط برای ژنرال‌های ونریکایی بی خطر است که دستو. صدرو ان را با ب ۵۲ و تامه هاک می‌دن
  2
  25
  جمعه ۰۴ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  دیارکو - قره تپه، آذربایجان
  جنایات جنگی و غیر اخلاقی و ضد بشری آمریکا در سرتاسر جهان بر کسی پوشیده نیست مردم جنوب عراق بعلت استفاده از همین سلاح های بشردوستانه آمریکا و غرب با بیمارهای نادر و نوزادان ناقص الخلقه مواجه هستند و ۹ ساله مردم یمن را با انواع آجیل های رنگارنگ پذیرایی می‌کنند در حالی که هیچکس چیزی نمی‌گوید و همه را مشغول جنگ اکراین کرده اند و از هر گونه آتش بس و صلح بین روسیه و اوکراین جلوگیری می‌کنند و این جهان را جای ناامنی با گرانی و قحطی مواجه ساختند و هر آن ممکنه به جنگ هسته ای تبدیل بشه بعد یه عده احمق عبرت نمیگیرند و آگاهانه خواهان تبدیل ایران به سوریه و عراق و لیبی و یمن و افغانستان کنند و همسو با این جنایتکاران نژاد پرست بدنبال نابودی کشور خود هستند.
  0
  13
  جمعه ۰۴ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۳:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.