چرخشهای ناگهانی علی خامنه‌ای در سیاست خارجی و «سرگیجه» هوادارانش

 نگاه دستوری خامنه‌ای به اقتصاد؛ دستور عبور از دلار و جراحی اقتصادی در سال جدیدصدای آمریکا: نزدیک‌ترین طرفداران رهبر جمهوری اسلامی هم به انتقاد از شیوه سیاست‌ورزی خارجی و «عدم گذشت» او در قبال مخالفان داخلی روی آورده‌اند.

مهدی نصیری مدیرعامل سابق موسسه کیهان و از شاگردان «درس خارج فقه» علی خامنه‌ای که در دهه ۸۰ شمسی در سمت‌های «معاونت سیاسی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه سراسر کشور» و «معاونت فرهنگی دفتر نمایندگی رهبر جمهوری اسلامی در کشور امارات» فعالیت داشته در کانال تلگرامی خود با انتشار سه ویدیو از سخنرانی‌های علی خامنه‌ای در بهار و پاییز ۱۴۰۱ و مقایسه آن با سخنان نوروز امسال او به انتقاد از سیاست‌های متناقض رهبر جمهوری اسلامی پرداخته است.
روایت یک فعال سیاسی اصولگرا از چرخش‌های ناگهانی علی خامنه‌ای در سیاست خارجیمهدی نصیری در این مطلب می‌نویسد: «در فراز اول در اردیبهشت ماه شاهد نوعی پیشگویی پیامبر‌گونه درباره جنگ اوکراین و تجاوز روسیه هستیم که احتمالا جمعی از ولایت مداران آنچنان از این غیب‌گویی به وجد آمدند که چون زنان یوسف دیده در مجلس زلیخا، دستان خود را با چاقو بریدند و نعره زدند که لحظه عبور از پیچ تاریخی مورد نظر آقا فرا رسیده است.»

علی خامنه‌ای در این ویدیو در اردیبهشت ۱۴۰۱ در سخنرانی خود با اشاره به جنگ روسیه بر ضد اوکراین می‌گوید:« این جنگ صرفا حمله یک کشور به کشور دیگر نیست بلکه نشانه‌ای از وقوع نظم جدید در جهان است و ما نیز باید در این نظم جهانی حضور پیدا کنیم تا عقب نمانیم.»

مدیر عامل سابق کیهان در ادامه سخنان خامنه‌ای در بیست و هفتم مهر ماه ۱۴۰۱ را زیر سوال می‌برد و می‌نویسد:« در فراز دوم، سخن از پیشرفتهای تسلیحاتی نظام رفته که حالا پس از راهبرد صدور انقلاب نوبت به صدور اسلحه به کشور انقلابی و ولایی روسیه در حمایت از جنگش با اوکراین استکباری رسیده و زهی افتخار.» علی خامنه‌ای در این تاریخ از پیشرفتهای موشکی و پهپادی نظامش گفته و به طور تلویحی از فروش پهپادهای تهاجمی به روسیه دفاع کرده بود.

این صحبتهای رهبر جمهوری اسلامی در حالی بیان می‌شد که غرب و آمریکا، ایران را به همکاری با روسیه در جنگ با اوکراین با فروش پهپاد به این کشور متهم می‌کردند اما مقامات جمهوری اسلامی هرگونه همکاری را روسیه در کشتار مردم اوکراین را شدیدا تکذیب می‌کردند.

مهدی نصیری در ادامه نوشت: «در فراز سوم، صحنه کاملا عوض می‌شود و گویا مشاور شیر پاک خورده‌ای پیدا شده، جرات کرده و عرضه داشته: حضرت آقا! وارد بد باتلاقی شده‌ایم. دنیا دارد علیه ما بسیج می‌شود.دادگاه بین‌المللی لاهه پوتین را جنایتکار جنگی معرفی کرده و ...راهبرد عوض می‌شود.»

علی خامنه‌ای در سخنرانی یکم فروردین امسال خود هرگونه حضور ایران در جنگ اوکراین را «صریحا و قاطعا» رد کرد و گفت:«مشارکت ایران در جنگ اوکراین دروغی بیش نیست.»

مدیر عامل سابق روزنامه کیهان در پایان این سخنان را «ورقی از اوراق سیاست‌ورزی» خارجی در جمهوری اسلامی دانست و آن را در تضاد با سیاست‌ورزی داخلی خواند که در برابر ملت، هیچ نرمش قهرمانانه‌ای وجود ندارد.
+33
رأی دهید
-20

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۵
  elnazpishu - لندن، انگلستان

  هنوز نفهمیدن این مردک عنتر خیمه شب بازی روسیه س و هیچ اختیاری در سیاست خارجی نداره؟
  2
  88
  جمعه ۰۴ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان

  نه تنها هوادارانش بلکه تمامی انقلابی‌‌ها ۵۷ تی ضد امپریالیست. منجمله پیرزن خودمان. این همه دنبال ماتحت این افتادند شما سوابق درخشان ضد امپریالیستی دارید . شما خورده بورژوازی هستید و حضرت آقا لنین فرمودند در یک برهه زمانی خورده بورژوازی حامی‌ طبقه کارگر است، و امروز ؟ بامزه این است که چیریک مذهبی این‌ها دم در بلیط فروشی پان امریکن بمب می‌‌گذاشت و بلیط فروش را می‌‌کشت و اسمش را می‌‌گذاشت مبارزه با امپریالیست آمریکا. امروز بلیط پان امریکن می‌‌خرند تا آمریکا پرواز . ۵۰ هزار دلار به جمهوری خواه آمریکا می‌‌دهند تا همان دشمن قبل از ۵۷ بگوید، شما خوب هستید و رضا پهلوی خیر. بعد هم به ما می‌‌گویند شاه پرست لمپن. خوب گردن شما بشکند .اگر اینقدر عاشق آمریکا بودید.مگر قبل از ۵۷ کرم داشتید افتادید دنبال یک آخوند دو زاری ؟ چه کسی‌ بهتر می‌‌توانست با آمریکا طرف شود ؟ یک تکنوکرات زبده با سواد آشنا به سه زبان و فهمیدن سیاست جهانی‌ ،یا آخوندی که یک عکس از او بدون آفتابه نمی‌‌شود دید. از آن می‌‌نوشید. با آن وضو می‌‌گرفت و هم آنجا مبارک را با آفتابه می‌‌شست.طاعون هم اینقدر صدمه به ایران نزد.
  4
  26
  جمعه ۰۴ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۱:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  Hassan1479 - تهران، ایران

  مدیر خاین کیهان نباید در اعمال رهبر مسلمین جهان شک کند ، رهبر هرچه گفت، هرچه کرد ، هر جا رفت.....آیه مونزل است ، همه اعمال رهبر غیر قابل انتقاد است ، این مدیر از جان خودش سیر شده ، بدستور رهبر باید در جا بمدت یک هفته همه شب تحویل طوسی داده شود ، تا بفهمد که یک کوزه ماست چقدر روغن دارد.امت را چه به انتقاد از رهبر.!؟!
  5
  29
  جمعه ۰۴ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۲:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  paksan - ایران، ایران
  خامنه ای آدم کم سواد ولی پر حرفی هستش که توان تصمیم گیری در زمان مناسب رو نداره. بخاطر شهوت قدرت و غرور کاذب و سطح پایین دانش مقامات بالاش و معطل شدن همه تصمیمات به نظر یک نفر( دیکتاتور) و از همه بدتر درگیری های داخلی و شبکه ریا و فسادی که باعث شده هرکسی حمایت کنه از تصمیم درست متهم به خیانت و جاسوسی و ضد عنقلاب میشه برای همین خامنه ای در این سی سال با تصمیمات غلط و پافشاری بر اشتباهات شخص خودش خسارتی که در این سی سال به کشور زده برابر با خسارات کل تاریخ ایرانه و به ترتیب خامنه ای اول بعد خمینی زهر جام قطعنامه ۵۹۸ و بعد از این دوتا شاهان قاجار.
  2
  16
  جمعه ۰۴ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۵:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.