ژنرال آمریکایی: در صورت تلاش ایران برای ساخت بمب اتمی چند گزینه نظامی آماده داریم

 رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا می‌گوید ایران می‌تواند ظرف کمتر از دو هفته مواد شکافت‌پذیر برای یک سلاح هسته‌ای تولید کندرادیو فردا: رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا می‌گوید پنتاگون چند گزینه‌ نظامی آماده کرده است برای زمانی که ایران بخواهد به بمب اتمی دست پیدا کند.

ژنرال مارک میلی روز پنج‌شنبه سوم فروردین به کمیته فرعی اعتبارات دفاعی مجلس نمایندگان آمریکا گفت: «ما، ارتش ایالات متحده، گزینه‌های متعددی را برای جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا آماده کرده‌ایم تا در صورت تصمیم ایران برای ساخت سلاح هسته‌ای واقعی یا زمانی که آغاز به تولید آن کند، مورد بررسی و استفاده قرار گیرد».

او در ادامه تصریح کرد ایران می‌تواند ظرف کمتر از دو هفته مواد شکافت‌پذیر برای یک سلاح هسته‌ای تولید کند و برای ساخت یک سلاح هسته‌ای واقعی نیز تنها چند ماه زمان لازم است، اما ایالات متحده به عنوان سیاست خود متعهد است که ایران سلاح هسته‌ای نداشته باشد».

سایت «واشینگتن‌تایمز» با پوشش اظهارات ژنرال میلی گزارش داده است اظهارات وی عمق نگرانی پیرامون برنامه هسته‌ای ایران و گام‌های بلند جمهوری اسلامی برای دستیابی به توانایی ساخت بمب هسته‌ای را نشان می‌دهد.

این گزارش می‌افزاید مقامات آمریکایی بر این عقیده هستند که ایران تنها در عرض ۱۲ روز می‌تواند اورانیوم با غنای ۹۰ درصدی برای استفاده در بمب هسته‌ای تولید کند.

بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ماه گذشته اعلام کردند که در سایت غنی‌سازی فردو، آثار اورانیوم ۸۳.۷ درصدی کشف کردند که بسیار نزدیک به سطح لازم برای تولید بمب هسته‌ای است.

ایران چند سال است که اورانیوم با غلظت ۶۰ درصدی تولید می‌کند، اما مدعی است که تولید اورانیوم با غنای حدود ۸۴ درصد به‌صورت تصادفی، در حد بسیار اندک و غیرعامدانه بوده است.

رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید بازرسان آژانس در حال بررسی این موضوع هستند و همه گزینه‌ها محتمل است.

ژنرال میلی توضیحی درباره گزینه‌های نظامی مد نظر برای مقابله با ساخت بمب هسته‌ای ایران نداد، اما وبسایت «آکسیوس» اخیرا به نقل از یک مقام بلندپایه اسرائیلی نوشت که این کشور به مقام‌های آمریکا و چند کشور اروپایی اطلاع داده است اگر جمهوری اسلامی غنی‌سازی اورانیوم را به بالای ۶۰ درصد برساند، ایران وارد قلمرو خطرناکی خواهد شد که می‌تواند باعث حمله نظامی اسرائیل شود.

بر اساس آخرین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ایران بیش از ۸۷ کیلوگرم اورانیوم با غنای ۶۰ درصد تولید کرده است.

آکسیوس نوشت با این حال، آمریکا معتقد است جمهوری اسلامی تصمیمی برای ازسرگیری برنامه تسلیحاتی خود نگرفته است
+32
رأی دهید
-18

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۶
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  خفه شو پوفیوز. اینو کردید بهونه تا اعراب را بچاپید.تو با علی گدا و نتنیابو همگی از یه آخور کاه و یونجه میخورید
  0
  18
  جمعه ۰۴ فروردین ۱۴۰۲ - ۰۰:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۹
  senator x - تهران، ایران
  ببین خودت و اون شول بایدن برید بدرک کثافتهای صد چهره
  0
  17
  جمعه ۰۴ فروردین ۱۴۰۲ - ۰۵:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.