کشته شدن جوان ۱۹ساله اهل بانه به «ضرب گلوله نیروهای سپاه »

 عکس منتشر شده از بهزاد عزیزی در شبکه‌های اجتماعیرادیو فردا: وب‌سایت حقوق بشری هرانا نوشته است، روز چهارشنبه دوم فروردین یک جوان ۱۹ ساله اهل بانه به نام بهزاد عزیزی در تیراندازی نیروهای سپاه پاسداران در ایست بازرسی کریم‌آباد، سه کیلومتری بانه به ضرب گلوله کشته شده است.

هرانا می‌گوید: «این شهروند رانندە ماشین استیش حامل کولبران بودە کە پس از بازگشت از مرز کیلە بانە هدف گلوله نظامیان حکومتی قرار گرفته و جان باخته است.»

وب سایت هه‌نگاو نیز به نقل از شاهدان عینی نوشته است : «بهزاد عزیزی پس از اصابت گلوله نیروهای سپاه پاسداران حین بازگشت در مرز کیله شهرستان بانه، به بیمارستان منتقل شده و در آنجا جان باخته است.»

این گزارش می‌افزاید تیراندازی زمانی رخ داد که بهزاد عزیزی در مسیر بازگشت به روستای زادگاهش، دره شیخان، بود.

تصاویر ویدئویی از بدن خونین بهزاد عزیزی نیز در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

در همین زمینه، گزارش‌هایی از حمله معترضان به پست بازرسی کریم‌آباد در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

بر اساس گزارش سالانه سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، طی سال ۲۰۲۲ میلادی در مرزهای استان کرمانشاه دست‌کم ۱۶۱ کولبر کشته و زخمی شده‌اند که این میزان نسبت به سال پیش از آن ۵۸ مورد بیشتر بوده است.

در این گزارش همچنین ثبت شده که ۴۶ تن از کشته‌شدگان «اکثراً با شلیک مستقیم گلوله نیروهای حکومتی» جان خود را از دست داده‌اند.

کولبران کارگرانی هستند که برای کسب درآمدی اندک به حمل کالاهای سنگین بر دوش خود با عبور از رودخانه، کوهستان‌های پربرف، مرتفع و سخت‌گذر میان ایران و عراق مشغول‌اند.

مقامات دولتی پس از مدت‌ها انکار چنین پدیده‌ای، از جمله در سفرهای استانی به مناطق کردنشین، بارها قول رسیدگی به بیمه درمانی یا قانونی‌کردن کار آنان را داده‌اند، اما این وعده‌ها هنوز محقق نشده است.
+66
رأی دهید
-4

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.