دادنامه؛ روایتی از نبرد با ضحاک زمانه به سبک شاهنامه


دادنامه روایتی به سبک شاهنامه از جان‌های عزیزی است که قربانی ضحاک زمانه شدند. نسخه کامل دادنامه را که شامل هفت خان مهسا امینی خدانور کیان پیرفلک غزل رنجکش محمد حسینی گوهر عشقی و مردم ایران است را با اشعار فریبا صفری‌نژاد و اجرای فریدون فرح‌اندوز ببینید و بشنوید.
 
+38
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۳
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  1:اسم ضحاک و شاهنامه آمد یاد ۵۷ افتادم. گفتم که هیچ چیز این ۵۷ تی به آدم نمی‌‌خورد. تز می‌ دادند که در قوطی هیچ عطار پیدا نمی‌‌کردید. مثلا خدای ۵۷ تی جناب آقای شاملو . معتقد بود که ما باید باز نگر به شاهنامه باشیم. فردوسی هدف دیگر داشت. در اصل رستم نشان امپریالیست بود چون از شاهان دفاع می‌‌کرد و ضحاک طبقه کارگر بود که در مقابل شاهان مبارزه می‌‌کرد. جوجه ۵۷ تی بود همین جا هم داریم "پیرزن. ضد بشر. گوگولی" کف می‌‌کندند وای یا ابوالفضل . این شاملو چه مغزئ است؟ حالا بماند یک ۵۷ تی دیگر که زیاد اهل "من ایستاده می‌‌میرم" نبود .سری هم از شاهنامه در می‌‌آورد گفت.با با دیگر اینقدر شورش را در نیار .رستم مدافع امپریالیست ؟ حالا درک می‌‌کنید چه بلاهی این مغلان ۵۷ بر سر ما آوردند ؟ ۱۰۰۰ سال از شاهنامه گذاشته بعد از مطالعه شاهنامه در بیش از ۱۰۰ دانشگاه معتبر دنیا به نتیجه رسیده .اثری که شاهنامه بر زبان و فرهنگ ایرانی‌ گذاشت. هومر در یونان و شکسپیر در در زبان انگلیسی نداشت. تنها دلیل که ما هنوز زبان فارسی‌ را را داریم شاهنامه است. با یک دلیل ساده.
  3
  2
  ‌پنجشنبه ۰۳ فروردین ۱۴۰۲ - ۰۸:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  2: با یک دلیل ساده. زمانی که اعراب مسلمان آفریقا یا بقیه اعراب را فتح کردند. همه جا نه تنها مسلمان بلکه زبان عربی‌ را هم گرفتند. همه این ها یا لاتین یا آرامی سخن می‌‌گفتند.در زمان طولانی‌ و آرام آرام همه چیز عربی زده شد. تنها کشوری که مسلمان شد ولی‌ زبان خود را نگر داشت ایران بود و دلیل آن هم تنها شاهنامه . ‌ای کاش شاملو زنده بود و می‌‌دید که چگونه نسل جدید پوز خند می‌‌زنند. حالا به خاطر اینکه پیرزن دیگر نق نزند. "....چرا به شاملو ایراد می‌‌گیری؟ اگر راست می‌‌گی یک چیزی مثل شاملو بنویس." باشد پیر زنا عزیز . این هم یک نقل قول دیگر از شاملو در باره نوروز و شاهنامه تنها چیزی که تا به امروز فرهنگ ایران را نجات داده .
  3
  1
  ‌پنجشنبه ۰۳ فروردین ۱۴۰۲ - ۰۸:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  3:جناب شاملو در مورد نوروز یا همان فرهنگ شاهنامه می‌‌فرماید." من با هر سنت دست‌وپاگیری مخالفم به‌خصوص سنتی که منطق کودکانه داشته باشد و خواه‌ناخواه به دلیل بی‌منطق‌بودن، به صورت یک مسئله زاید تشریفاتی دربیاید. مردم در تمام سال اغلب در کثافت غوطه می‌خورند ولی شب عید جلو حمام‌ها صف می‌بندند. خلاصه می‌گویم: به نظر من مراسم نوروز کاریکاتوری‌ترین مراسم دنیاست. به من احساس ریشخندآمیزی دست می‌دهد معتقدم درهرچیزی، در هردوره‌ای، باید تجدید نظر بشود " حالا درک می‌‌کنی‌ پیرزن جان چرا نسل جدید امروز بیشتر از آن زمان نوروز را میلیونی در مزار حافظ جشن می‌ گیرند و می‌‌گویند ریشخند به ریش بابات بکن نه نوروز. یک بار در زندگی‌ صادق باش. نظر به این شکر خوری شاملو چیست؟ همینجوری ۵۷ , ۴۰ میلیون را فریب ندادید ؟ اصلا می‌‌دانی‌ هویت ملی‌ یعنی‌ چه ؟. .
  2
  2
  ‌پنجشنبه ۰۳ فروردین ۱۴۰۲ - ۰۸:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.