اکسیوس: غنی‌سازی بالای ۶۰ درصد توسط ایران ممکن است باعث حمله اسرائیل شود

 رزمایش مشترک اخیر آمریکا و اسرائیلرادیو فردا: وبسایت آکسیوس به نقل از یک مقام بلندپایه اسرائیلی نوشت که این کشور به مقام‌های آمریکا و چند کشور اروپایی اطلاع داده است اگر جمهوری اسلامی غنی‌سازی اورانیوم را به بالای ۶۰ درصد برساند، ایران وارد قلمرو خطرناکی خواهد شد که می‌تواند باعث حمله نظامی اسرائیل شود.

به گفته این مقام، دولت اسرائیل دیگر حاضر نیست مانند سخنرانی ۱۱ سال پیش نتانیاهو در سازمان ملل، «خط قرمز» را غنی‌سازی ۹۰ درصدی تعیین کند.

بر اساس آخرین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ایران بیش از ۸۷ کیلوگرم اورانیوم با غنای ۶۰ درصد تولید کرده است.

این مقام اسرائیلی افزوده است: در صورت تعیین چنین خط قرمزی، جمهوری اسلامی احساس خواهد کرد که می‌تواند غنی‌سازی اورانیوم در سطحی کمتر از درجه تسلیحاتی و انباشت آن را آغاز کند.

به گزارش آکسیوس، مقام‌های اسرائیلی می‌گویند که این کشور به‌طور فزاینده‌ای در مورد پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران نگران است.

همچنین به گفته این مقامات، اسرائیل در ماه‌های اخیر تهدیدهای خصوصی و علنی خود را مبنی بر اقدام نظامی علیه تهران، در چارچوب تلاش‌ها برای بازداشتن جمهوری اسلامی از تشدید برنامه‌های هسته‌ایش، افزایش داده است.

طی هفته‌های گذشته کشف آثار اورانیوم ۸۴ درصدی در سایت هسته‌ای فردو به نگرانی‌ها پیرامون برنامه اتمی ایران دامن زده است.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، اعلام کرده است که این آژانس به تحقیقات در این زمینه ادامه می‌دهد.

اما این مقام ارشد اسرائیلی که نامش فاش نشده، به آکسیوس گفت که اسرائیل این مقادیر اندک اورانیوم ۸۴ درصدی را معنی‌دار نمی‌داند، زیرا تهران اورانیوم با چنین درصد غلظتی را جمع‌آوری نکرده است.

یک مقام ارشد دفاعی آمریکایی ماه گذشته به اعضای کنگره آمریکا گفت که جمهوری اسلامی برای غنی‌سازی اورانیوم با غلظت مورد نیاز برای تولید بمب اتمی، فقط به ۱۲ روز زمان نیاز دارد.

آکسیوس نوشت با این حال، آمریکا معتقد است جمهوری اسلامی تصمیمی برای ازسرگیری برنامه تسلیحاتی خود نگرفته است
+39
رأی دهید
-21

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۳
  پیر خردمند - تورونتو، کانادا
  . اسرایل جان بزن اخوندها و حکومتشون نابود کن. همون کاری که کوروش کبیربرای شما کرد جبران کننین ممنون
  3
  16
  ‌پنجشنبه ۰۳ فروردین ۱۴۰۲ - ۰۱:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  Nabaat - بلک تان، استرالیا
  با درود. باز هم این بی بی یابو بزن بزن ها رو شروع کرد !!! خوب اگه جدی هستی خوب داداش بزن این بیت رهبری رو از روی صفحه دنیا پاک کن و نه تنها ایرانیها رو شاد میکنی بلکه دنیا از شر این شیاطین خلاص میکنی، التماس دعا. 😁😁
  2
  16
  ‌پنجشنبه ۰۳ فروردین ۱۴۰۲ - ۰۵:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  دیگر موی نظام اخوندی کلفت شده و با این تهدیدها پاره نمی شود. اول قرار بر ان بود نظام اخوندی نتواند از سه در صد به بالا غنی سازی اورانیم بکند چون اگر غنی سازی اورانیم از سه درصد بالا باشد امنیت اسرائیل به خطر می افتد . بعداز مدتی دیدن غنی سازی در ایران شده 5 درصد بعد شد 20 درصد همینطور ماشالله هزار ماشالله تهدیدهای اسرائیل هم برعلیه نظام اخوندی ایران بیشتر و بیشتر شد تا اینکه یک مرتبه از بیست درصد شد 60 درصد غنی کردن اورانیم و این خبر مثل بمب ترکید که امروز نه , ولی فردا نظام اخوندی بمب اتمی خواهد داشت و اسرائیل هم تهدید زدن سایتهای اتمی ایران را صد چندان کرد تا اینکه این غنی سازی لعنتی شد84 درصد و تهدیدهای تو خالی اسرائیل هم شد بیشتر . دوستان هم نظام اخوندی با بردن درصد بالا غنی سازی اتمی دارد به نظامش طول عمر میدهد و هم اسرائیل با تهدیدهای تو خالیش دارد کمک میکند به نظام اخوندی ایران تا به غنی سازی صد در صدی برسد. این کل داستان غنی سازی اورانیم نظام اخوندی بود فردا نظام اخوندی بمب اتمیش را علنی کرد, انوقت میگوید با هزار تهدید و تحریم اسرائیل و امریکا به بمب اتم دست یافتیم.
  0
  16
  ‌پنجشنبه ۰۳ فروردین ۱۴۰۲ - ۰۵:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  ادوینو - گوالف، کانادا
  فکر کنم این خبر کمی قدیمیست یکی به اینا خبر بده که ایران چندین ماه است که از غنی سازی ۶۰درصد گذشته .
  4
  8
  ‌پنجشنبه ۰۳ فروردین ۱۴۰۲ - ۰۷:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  کهنه سرباز - بروکسل، بلژیک
  مثل اینکه خیلی ها دارند پاچه خواری اسراییل را میکنند تا اسراییل یه غلطی بکنه باید بگم شما ها هرچه دم تکون بدید اسراییل جرات این خطا را نخواهد داشت اسراییل میداند هرچند ملت ایران از دست اخوند عاصی هستند اما مسئله وطن با اخوند فرق میکند اگر به تاریخ نگاه کنید خواهید دید ایران همیشه توسط خائنین و وطن فروشان چه ضرباتی خورد اما با وجود دلیران و شیرمردان ایرانی ایران مجدادا با قدرت سرپا ایستاده اخوند اگر یک ذره عقل داشت به این ملت بها میداد
  1
  2
  ‌پنجشنبه ۰۳ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۵:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.