ارتش سایبری جمهوری اسلامی و استفاده از تاکتیک‌های «زمین سوخته»

العربیه: وبسایت «وایرد» در گزارشی تفصیلی نوشته از آنجایی که جمهوری اسلامی زیر فشار اعتراضات و تظاهرات ضدحکومتی کنترل خود را بر افکار عمومی از دست داده است، تلاش می‌کند با استفاده از تاکتیک‌های «زمین سوخته» یک فضای بی‌اعتمادی کامل میان مخالفان خود ایجاد کند.

به گفته این وبسایت، با ادامه ناآرامی‌های سیاسی در ایران، ارتش سایبری رژیم تاکتیک‌های قدیمی را توسعه داده و ترفندهای جدیدی با هدف ایجاد انحراف، بی‌اعتباری و بی‌اعتمادی به کار گرفته است.

به گفته کارشناسان، ارتش سایبری رژیم این روزها از استراتژی «اثر دومینو» استفاده می‌کند، به این ترتیب که اول خود را به اهداف کم‌وزن نزدیک می‌کند، و سپس با استفاده از اعتبار آنها خود را به اهداف پُروزن می‌رساند و ضربه می‌زند.

برخی از ماموران سایبری جمهوری اسلامی در یک مدت طولانی حرف‌های مخالف رژیم می‌زنند، از اعتراضات و تظاهرات ضد رژیم حمایت پُرشور می‌کنند، و بدین ترتیب در بین مردم و مخالفان رژیم اعتبار کسب می‌کنند. آنها در نهایت با استفاده از اعتمادی که به دست آورده‌اند، برنامه خود را اجرا می‌کنند.

به نوشته «وایرد»، به عنوان نمونه، یک حساب کاربری به نام «سارا شکوهی» در اکتبر 2022 در توییتر ایجاد شد که ادعا می‌کرد «پژوهشگر خاورمیانه» است. این حساب چندین ماه مواضع ضد رژیم گرفت و از اعتراضات و تظاهرات حمایت کرد تا اینکه در نهایت معلوم شد یک پروژه فیشینگ برای دستیابی به اطلاعات مخالفان رژیم است.

یکی دیگر از روش‌های فتنه‌انگیزی ارتش سایبری جمهوری اسلامی این است که مخالفان رژیم را به جان هم می‌اندازد تا آنها را تضعیف کند. رژیم این کار را از طریق ساختن اکانت‌های فیک که از یک جناح در برابر جناح‌های دیگر هواداری می‌کند و به طرف مقابل حمله می‌کند، انجام می‌دهد.

کارشناسان می‌گویند احتمال اینکه عملیات پخش اطلاعات نادرست توسط ارتش سایبری جمهوری اسلامی بتواند روایت را به نفع رژیم تغییر دهد، بسیار کم است. با این حال، رژیم از طریق فعالیت سایبری خود موفق شده فضای بی‌اعتمادی عمومی ایجاد کند که در آن همه به هم شک دارند و هیچ‌کس نمی‌داند به چه کسی می‌تواند اعتماد کند.
+51
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۵
  عشق ایران شهر - سمنان، ایران
  هر چیزی که حتی شیطان بهش فکر نمی‌کنه از این ها بر میاد، فقط نمی فهمم چطور می تونن با این همه ظلم به عاقبت بخیری خودشون و بچه هاشون امیدوار باشن؟
  37
  38
  ‌چهارشنبه ۰۲ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  منتظر الزورو - کپنهاگ ، دانمارک

  خوشبختانه تعداد شان کم است ولی هستند احمقهایی که در فضای مجازی بازیچه دست این سایبری ها میشوند و نوک حمله خود را بیشتر به بقیه مخالفان نشانه میگیرند تا به نظام جمهوری اسلامی.
  2
  39
  ‌چهارشنبه ۰۲ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  Aztek - قم، ایران
  به نظر میرسه یکی از کسایی که با خامنه ای لواط کرده خود شخص شیطانه .
  30
  26
  ‌چهارشنبه ۰۲ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۶:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  paksan - ایران، ایران
  اینجاست که ما میگیم به شاهزاده پهلوی اعتماد داریم و وکیل ماست. رژیم هر کاری بکنه نمیتونه شاهزاده رو کپی کنه یا حرفی یا کاری رو بهش بند کنه چون این آدم روش و منش و رفتارش مشخصه حتی با طرفدار نما ساختن هم نتونستند به وجه پهلوی خدشه ای وارد کنند و قطعا سعی میکنند که جایی یا سخنی رو از پهلوی بتوانند بگیرند و تکه پاره اش کنند و پخشش کنند تا بتوانند به منظورشون برسند ولی موضوع اینه مردم کاملا به این آدم اعتماد دارند و تمام این پروژه ها قطعا شکست خواهد خورد و مردم باور نمیکنند مگر خود سایبری های خودشون. توجه کردید کسانی مثل اون دلقکه حسینی یا صاحب تلویزیون ایران و حتی اون یارو برادرزن شبکه جم یا امیراحمدی شارلاتان و. که عجیب ضد حکومت بودند و کلی حرف و حرافی و برنامه داشتند بر ضد حکومت این روزها به طرز جالب و دلقک گونه ای شدند مخالف پهلوی و اصلا کل اتحاد مخالفان! اون حسینی گاگول یک برنامه چند ساعته حرف درست کرده که صدام به دستور فرح پهلوی به ایران حمله کرد برای برگرداندن پهلوی خخخ این احمقها فکر میکنند معترضان چون جوان هستند فهم هم ندارند آخه صدام که سایه شاه رو میزد بخواد شاه رو برگردونه؟
  8
  7
  ‌چهارشنبه ۰۲ فروردین ۱۴۰۲ - ۲۲:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.