واکنش آمریکا به اظهارات خامنه‌ای: «تهران صدها پهپاد به روسیه داده است»

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید می‌گوید روابط نظامی ایران و روسیه در حال گسترش است و تهران صدها پهپاد در اختیار روسیه قرار داده است. این مقام آمریکایی همچنین با ابراز نگرانی در خصوص وضعیت مردم خاورمیانه و اوکراین تاکید کرد در صورتی که ایران بتواند از توانایی‌های نظامی روسیه استفاده کند، وضعیت در منطقه خطرناک‌تر خواهد شد.

اظهارات آقای کربی ساعاتی پس از مطرح می‌شود که علی خامنه‌ای در سخنرانی نوروزی خود مدعی شده بود، جمهوری اسلامی هیچ مشارکتی در جنگ اوکراین ندارد.

هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید گفت آمریکا دلایل زیادی دارد که نشان می‌دهد معاملات تسلیحاتی ایران و روسیه همچنان در حال انجامند.

جان کربی، هماهنگ‌ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید، سه‌شنبه شب ۲۱ مارس (دوم فروردین) در کنفرانس مطبوعاتی خود تاکید کرد که ایران صدها پهپاد به روسیه داده است.

او گفت آمریکا آگاه است که میان ایران و روسیه رابطه دفاعی وجود دارد و دلایل زیادی در دست است که این رابطه همواره بیشتر شده و معاملات ادامه خواهند داشت.

کربی موضوع رابطه دفاعی و نظامی ایران و روسیه را تنها نگرانی مردم اوکراین ندانست و تاکید کرد که این نگرانی مردم خاورمیانه و ایران است چرا که جمهوری اسلامی می‌تواند با سلاح‌های روسی خودش را تجهیز کرده و برای منطقه خطرناک‌تر شود.

او با این حال تصریح کرد که روسیه علیرغم کمک‌های نظامی ایران و کره شمالی خسارات زیادی را در جنگ اوکراین متحمل شده و دهها هزار سربازش را از دست داده و احتمالا حدود ۱۰۰ هزار سرباز روسی زخمی و مجروح شده و از میدان جنگ کنار رفته‌اند.

کربی گفت: «این جنگی است که آقای پوتین به قیمت کشورش و خزانه کشورش آغاز کرده و حالا به دنبال کمک‌های بین‌المللی است، همان چیزی که ما درباره ایران و کره شمالی می‌بینیم و حالا در علاقه او به گفت‌و‌گو با شی، رئیس‌جمهور چین می‌بینیم.»

کوتاه زمانی پیش از این کنفرانس مطبوعاتی، دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد، تحریم‌های جدیدی را علیه چند فرد و شرکت در ایران و ترکیه اعمال کرده که در تجهیز برنامه‌های پهپادی و تسلیحاتی ایران دست داشته‌اند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا گفته سه فرد و چهار نهاد به دلیل دست داشتن در خرید تجهیزاتی از قبیل موتورهای پهپادی ساخت اروپا در حمایت از برنامه‌های پهپادی و تسلیحاتی ایران تحریم شده‌اند.

جمهوری اسلامی فروش پهپاد به روسیه پس از جنگ اوکراین را رد کرده و مدعی است این پهپادها پیش از جنگ به روسیه فروخته شده‌اند.
+39
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۴
  romano - تهران، ایران
  خفه نکبت میگه اگر ایران از روسیه تجهیزات بگیره وضعیت در منطقه خطرناک‌تر خواهد شد. آخه مردک ایران و عربستان که روی هم ریختن کدوم مردم منطقه دقیقا الا مردم بدبخت ایران که هم از درون و بیرون تحت فشارند. اونزمانی که مردم ایران کمر رژیم رو تو تهران شکستن شما آقا مجتبی و محمدرضا نقدی اژه‌ای رو از لیست تحریم در آوردید براشون ویزا هم صادر کردید بعد رفتید عوض شاهزاده رضا پهلوی مریم لچک رو بعنوان رئیس جمهور مارکسیسم اسلامی آیندمون رو هم انتخاب کردید (خدارو شکر مشکلمون حل شد). مشکلتون اینه آنقدر درگیر خواهشهای ریزه پیزه اسرائیل شدید و آنقدر باد سوپرپاوری گوشتون رو کر کرده که جلوتون چین اومد توپ دیپلماسی رو با زمین بازیش تو خاور میانه ازتون قاپید رفت حالا تو برو نقاره بزن. میگن قمارباز نگه به خاویارم دق میکنه حکایت شما عقب افتاده‌هاست. هم از ملاها و هم از شما گاوچرونها به یک اندازه متنفرم.
  17
  16
  ‌چهارشنبه ۰۲ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۰:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  دو کلمه حرف حساب - حصارک، ایران
  romano - تهران، ایران
  کس نخارد پشت من جز ناخن انگشت من. خرد یار و همراهت باشه.
  14
  15
  ‌چهارشنبه ۰۲ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۲:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  Aztek - قم، ایران
  خامنه ای مفعول از ترس سقوط دست از گنده بادی برداشته و همه چی رو انکار میکنه . تا حالا تنها چیزی رو که انکار نکرده مفعول بودنشه .
  14
  16
  ‌چهارشنبه ۰۲ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۶:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.