احمد خاتمی: نظام در ۴۴ سال گذشته روزهایی به سختیِ روزهای اعتراضات نداشته است

 احمد خاتمیرادیو فردا: احمد خاتمی، از آخوندهای تندرو حکومت جمهوری اسلامی، اذعان کرد که «نظام در طول ۴۴ سال گذشته روزهایی به سختی ۱۰۰ روز» اعتراضات اخیر نداشته است.

او روز یکشنبه ۲۸ اسفند در جریان یک سخنرانی در سمنان، اعتراضات مردمی شش ماه گذشته را «اغتشاش» خواند و در توصیف خواسته معترضان گفت: «اینها در اغتشاشات از جناح‌ها و حزب‌ها عبور کردند و اصلاح‌طلب و اصولگرا برای آن‌ها فرقی نداشت و مسئله آن‌ها عبور از نظام بود».

در چند سال اخیر و به‌ویژه از دی‌ماه ۱۳۹۶ شعارهای معترضان کلیت حکومت جمهوری اسلامی را نشانه گرفته است. در تجمعات اعتراضی از جمله در اعتراضات سراسری اخیر نیز شعار «اصلاح‌طلب اصول‌گرا، دیگه تمومه ماجرا» در میان فریادهای معترضان بارها شنیده شده است.

به‌علاوه، ارزیابی‌های بین‌المللی نشان می‌دهد که اعتراضات شش ماه گذشته از حیث گستردگی و فراگیری در کشور از زمان تأسیس جمهوری اسلامی در ایران بی‌سابقه بوده است.

احمد خاتمی که عضویت در شورای نگهبان و هیئت رئیسه خبرگان رهبری را نیز بر عهده دارد، همچنین مدعی شده منظور از «زن، زندگی، آزادی» که شعار محوری جنبش کنونی ایران به شمار می‌رود، «عریانی» و مبارزه با حجاب است.

مقام‌های جمهوری اسلامی در تبلیغات خود از واژگانی چون «عریانی» و «برهنگی» برای توصیف مبارزه با حجاب اجباری و دفاع از حقوق بنیادین زنان و آزادی‌های اجتماعی آن‌ها بهره می‌گیرند.

از آغاز دور تازه اعتراضات مردمی در سراسر ایران که از ۲۵ شهریور ماه متأثر از کشته شدن ژینا مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد تهران رقم خورد، گزارش‌های مختلف منابع حقوق بشری حاکی است نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی صدها تن از جمله دست‌کم ۷۰ کودک و نوجوان زیر ۱۸ سال را به شیوه‌های «خشونت‌‌بار» مانند شلیک مستقیم گلوله و یا ضربات متعدد باتوم کشته‌اند.

در این میان، دستگاه قضایی جمهوری اسلامی با برگزاری «محاکمه‌های نمایشی» و در نبود دادرسی عادلانه، حکم اعدام چهار معترض جوان را به اجرا درآورد.

به‌رغم سرکوب گسترده و سنگین اعتراضات از سوی حکومت، معترضان به ویژه زنان و دختران دانش‌آموز که نقشی محوری در برجسته کردن اعتراضات اخیر داشتند همچنان به شیوه‌های گوناگون مخالفت خود با قوانین جمهوری اسلامی از جمله حجاب اجباری را ابراز می‌کنند.
+6
رأی دهید
-38

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۳
  Sasan 55 - پاریس، فرانسه
  یک تکه مدفوع تنفر انگیز بی خاصیت اما بدبو و مسموم کننده که اراجیف هم می بافد
  1
  18
  یکشنبه ۲۸ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۰:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  mina minavand - هانور، آلمان
  روزهای سخت؟؟؟؟روزهای سخت در راه هستند و به آخر خط رسیدید.
  1
  16
  یکشنبه ۲۸ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  ضدبشر - گراتس، اتریش
  نظام روزهای بدتر از این هم خواهد داشت مطمئن باش . فعلا حالتو بکن . زبانت از حلقومت بیرون کشیده خواهد شد .کجاشو دیدی عمو .
  0
  17
  یکشنبه ۲۸ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۰:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  خوک کثیف باور کن سخت تر هم میشه. تا الان خوابو از چشاتون گرفتن بزودی همه چیزو ازتون میگیرند.
  1
  20
  یکشنبه ۲۸ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.