دانشمندان «هسته اصلی» کره زمین را کشف کردند

العربیه: بیش از دو دهه پیش زمین‌شناسان به این نتیجه رسیدند که زمین یک «هسته درونی» فراتر از هسته‌ای که تا آن زمان شناخته ‌شده بود دارد، اما دشواری‌های آزمایش باعث شد که اثبات این نظریه تا امروز طول بکشد. این نظریه اخیرا قطعیت یافت، و دانشمندان موفق شدند هسته درونی زمین را از طریق آثار آن مشاهده کنند.

این هسته، درون هسته شناخته‌شده قرار دارد، و از یک توپ متراکم آهن تشکیل شده است. به گفته دانشمندان، این هسته «کپسول زمانی» تاریخ زمین است، و می‌تواند برخی جزئیات ناشناخته درباره چگونگی شکل‌گیری و تکامل زمین را نشان دهد.

هر وقت زمین‌لرزه روی می‌دهد، امواج و ارتعاشات قدرتمند سرتاسر سیاره را در می‌نوردند، از ساختارهای درون زمین عبور می‌کنند، و با الگوهای جدید انتشار از درون آنها یا در اثر برخورد با آنها انعکاس پیدا می‌کند.

دانشمندان با بررسی تعداد زیادی از این امواج طی دو دهه اخیر موفق شدند نقشه‌ای با جزئیات از آنچه داخل زمین است به دست آوردند. و این‌ گونه بود که آنها فهمیدند در درون هسته زمین یک هسته درونی از جنس فلز متراکم وجود دارد.

ساختار داخلی زمین از یک سری لایه‌های متحدالمرکز از پوسته تا هسته تشکیل شده است. هسته درونی با شعاع حدود 1227 کیلومتر متراکم‌ترین بخش سیاره ماست. این توپ جامد که بیشتر از آهن و نیکل تشکیل شده است، کمتر از یک درصد حجم سیاره زمین را تشکیل می‌دهد.

هسته درونی زمین مسئول برخی از حیاتی‌ترین پدیده‌های سیاره ماست. رشد هسته درونی باعث «جامدشدگی» مواد می‌شود، و این پدیده گرما و نور آزاد می‌کند، که به نوبه خود موجب همرفت در هسته مایع بیرونی زمین می‌شود.

همرفت، دینام زمین را به کار می‌اندازد، و انرژی مغناطیسی تولید می‌کند، که تبدیل به میدان مغناطیسی زمین می‌شود. گفته می‌شود که میدان مغناطیسی اتمسفر زمین را از فرار به فضا بازمی‌دارد، و در عین حال جلوی ورود تشعشعات زیان‌بار به جو را می‌گیرد، که هر دو از عوامل اساسی حیات روی سیاره زمین هستند
+20
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  Persiangulfforever - ویکفیلد، انگلستان
  فکر می‌کنم که امام زمان هم به همین خاطر و از چاه جمکران ۱۴۰۰ ساله که داره سعی می‌کنه به اسرار هسته زمین آگاهی پیدا کنه. و خرج تحقیقاتش رو هم از صدقه های ریخته شده در چاه در میاره. البته تازگی‌ها با علی گدا تماس گرفته و از ریختن کثافت به جای صدقه در چاه گله کرده که با دستور جانشین امام زمان به سپاه دستور داده شده که واجب است که هر سپاهی با خوردن این نجاستها دین خود را به امام زمان ادا کنند.
  0
  1
  یکشنبه ۲۸ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۸:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.