مولوی عبدالحمید: نگاه دینی بین اقوام برابری ایجاد نکرده است

دویچه وله: در ۲۴مین جمعه اعتراضی در زاهدان، مولوی عبدالحمید تاکید کرد که بن‌بست‌ها و مشکلات ایران از نگاه امنیتی و نظامی ناشی می‌شود. او گفت ملت ایران رنگین‌کمانی است اما نگاه دینی بین اقوام برابری و مساوات برقرار نکرده است.

امام جمعه اهل سنت زاهدان در خطبه‌های روز ۲۶ اسفند، آزادی بیان برای شهروندان را ضروری دانست و گفت: «سر دادن هر شعاری آزاد است اما توهین و بی‌احترامی در مرام ما نیست. مردم می‌توانند صدایشان را بلند و خواسته‌هایشان را فریاد بزنند.»
مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی با اشاره به محرومیت بخش بزرگی از جمعیت کشور از مشارکت در مدیریت امور افزود: «چیزی که در ایران اتفاق افتاد بخاطر نگاه مذهبی بود، مذهب یک شعبه از دین است مذهب یعنی برداشت. دین، دایره آن وسیع‌تر است. دید مذهبی در ایران حاکم شد، دید و نظر را محدود کرد، برنامه‌ریزی‌ها را محدود کرد. تمام این فریادها که اهل سنت، شیعه و سایر ادیان و همه مردم ایران فریاد می‌زنند بخاطر این محدودیت است.»

حاضران در مسجد مکی، پلاکاردهایی به دست داشتند با نوشته‌هایی چون "زندانی سیاسی آزاد باید گردد". در راهپیمایی پس از نماز نیز معترضان شعار دادند: «ایرانی باغیرت حمایت حمایت». تصاویری در توییتر "حال‌وش" همر‌سان شده که از جمله پلاکاردی را با این مضمون نشان می‌دهد: «انقلاب مثل سیبی نیست که وقتی برسد از درخت بیفتد. ما باید مجبور به افتادنش کنیم.»

مولوی عبدالحمید در بخشی از سخنان خود گفت: «هیچ کشوری در جهان پیشرفت نمی‌کند اگر نگاه به مسائل، امنیتی باشد. با این نگاه کشور به زانو در می‌آید و اقتصاد فلج می‌شود. کشور نباید امنیتی و نظامی اداره شود اما الان همه پست‌ها و مقام‌ها در دست افراد نظامی است. پلیس نباید در خیابان دیده بشود. در بسیاری از کشورها که امنیت بالا است، پلیسی در خیابان نیست زیرا اعتماد عمومی بین مردم و حکومت زیاد است.»

او خواهان روی کار آمدن حکومتی ملی در ایران شد که همه اقوام و مذاهب را بر اساس توانایی و دانش آنها لحاظ کند. مولوی عبدالحمید راه حل مشکلات ایران و رهایی از بن بست کنونی را "نگاه بزرگ و فراگیر ملی" دانست.

پس از نماز جمعه مردم زاهدان در مسیر بازگشت به خانه‌ها راهپیمایی کردند و شعارهای اعتراضی و ضد حکومتی دادند. روی یکی از پلاکاردها نوشته شده بود: «سکوت تو یعنی حمایت از ظلم و ظالم.»
اکانت حال‌وش که اخبار سیستان و بلوچستان را پوشش می‌دهد، با انتشار تصاویری از دیوارنویسی‌های زنان بلوچ و تاکید بر حضور پررنگ آنها در اعتراضات جاری، از دستگیری خشونت‌آمیز پنج شهروند بلوچ در زاهدان و انتقال آنها به مکان نامعلوم خبر داد. این بازداشت‌ها پنجشنبه ۲۵ اسفند انجام شده‌اند.

در تیراندازی به شهروندان بلوچ در هشتم مهر ۱۴۰۱، طبق گزارش‌های متعدد نهادهای حقوق بشری بیش از ۱۰۰ نفر کشته شدند. معترضان نمازگزارانی بودند که در اعتراض به تجاوز فرمانده انتظامی منطقه به یک دختر بلوچ، شعار می‌دادند. بعد از این سرکوب تا کنون، هر جمعه نمازهای اعتراضی در زاهدان برگزار می‌شود. مولوی عبدالحمید بارها رهبر جمهوری اسلامی را مسئول این سرکوب و جان باختن شهروندان بلوچ دانسته است.

هم‌زمان سپاه پاسداران و رسانه‌های حکومتی ایران کارزار تبلیغاتی گسترده‌ای علیه مولوی عبدالحمید به راه انداخته‌ و او را از جمله "عنصر عربستان" می‌خوانند.
+28
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۷
  محسن ۵۵ - گنت، بلژیک
  دین در فکر هر سیاستمداری رخنه کنه یعنی نابودی کل سیستم. هر بدبختی که در این هفتاد سال گذشته کشیدیم و می کشیم از افکار سیاستمداران دیندار هست
  2
  6
  جمعه ۲۶ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۰:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  انصاف خوب چیز - تورنتو، کانادا
  اقا مولا مولاست چه سنى چه شیعه چه وهابى یا هر کوفت دیگه یعنى الان ایران دست این بود ازادى داشتیم؟ زنها ازاد بودن ؟
  5
  7
  جمعه ۲۶ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۱:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.