نسخه غیرقانونی فیلم «برادران لیلا» در فضای مجازی منتشر شد

فیلم سینمایی برادران لیلا به کارگردانی سعید روستاییبی بی سی: حاشیه‌های فیلم «برادران لیلا» ادامه دارد و همزمان با اکران آنلاین این فیلم در فرانسه، خبر می‌رسد که نسخه دیجیتال آن به صورت غیر قانونی در فضای مجازی منتشر شده است.

از روز گذشته نسخه قاچاق این فیلم درحالی در شبکه‌ها و کانال‌های تلگرامی دست به دست می‌شود که فیلم «برادران لیلا» همچنان از سوی وزارت ارشاد درتوقیف است و اجازه کران پیدا نکرده است.

حضور فیلم و دست‌اندرکاران «برادران لیلا» در جشنواره امسال فیلم کن با واکنش‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی روبرو شد.

وزیر ارشاد در خرداد اعلام کرد که این فیلم بدون دریافت مجوز اکران، به جشنواره کن رفته و «عوامل آن به دلیل عدم رعایت قانون مشمول ضوابط تنبیهی می‌شوند».

امروز محمدمهدی اسماعیلی، دوباره در مشهد تاکید کرد که «از این پس هیچ فیلمی به جشنواره نمی‌رسد مگر اینکه شورای نمایش مجوز اکران آن را صادر کند».

آقای اسماعیلی درباره صادر نشدن پروانه نمایش برای فیلم‌هایی مانند «برادران لیلا» گفت: «هیچ فیلم توقیفی در دوره جدید نداریم و همه فیلم‌هایی که از دوره قبل پروانه نمایش دریافت نکرده بودند، با همکاری عوامل‌شان به پخش رسیده و اکران شدند»..

سوم بهمن‌ماه امسال، تهیه‌کننده فیلم «برادران لیلا» در گفت‌وگو با خبرگزاری «ایسنا» خبر داد که به اتهام ساخت این فیلم، پرونده‌ای در دستگاه قضایی برای او تشکیل شده و از مسئولان سینمایی خواست که برای حل این موضوع اقدام کنند.

همچنین جواد نوروزبیگی، فیلم برادران لیلا در این مصاحبه از اعضای شورای پروانه نمایش خواسته بود: «با توجه به نمایش نسخه‌ای تازه‌ از فیلم در فرانسه تا یک ماه آینده، تکلیف فیلم را برای اکران قانونی داخل کشور مشخص کند».

آقای نوروزبیگی درباره اکران عمومی این فیلم هم گفته بود «در چند مرحله طی جلسات حضوری متعدد و نیز به صورت کتبی درخواست دادم که فیلم برادران لیلا در شورای پروانه نمایش بررسی و شرایط برای اکران مهیا شود اما واکنش‌ها نشان می‌داد که انگار چنین اتفاقی رخ نخواهد داد».

پیش از این در بیست و هشتم دی‌ماه اعلام شد که پیش‌فروش «نسخه بلو-ری» فیلم برادران لیلا در سایت‌های فروش آنلاین فرانسوی آغاز شده است.

سایت ‌های فرانسوی اعلام کرده‌ بودند که قیمت «بلو-ری» پیش‌فروش فیلم برادران لیلا، بیست و پنج یورو و «دی‌وی دی» آن بدون احتساب هزینه حمل و نقل، بیست یورو است.

هنوز تهیه کننده و کارگردان فیلم برادران لیلا به خبر انتشار غیرقانونی این فیلم واکنشی نشان نداده‌اند و مشخص نیست که از داخل یا خارج از ایران چنین اقدامی صورت گرفته است.

پیشتر این احتمال داده شده بود که به دلیل نوع عرضه این فیلم به شکل «بلو-ری» امکان عرضه قاچاق آن نیز به وجود آید.

دیسک بلوری یک فرمت ذخیره‌سازی داده لوح نوری دیجیتال است ودر حال حاضر بیشتر برای ذخیره ویدئو با وضوح بسیار بالا به‌ کار برده می‌شود.
حضور فیلم برادران لیلا در جشنواره فیلم فجر با مخالفت وزارت ارشاد روبرو شد«برادران لیلا» تابستان امسال توسط کمپانی «وایلد بانچ» حدود دو ماه در فرانسه اکران شد و پاییز امسال نیزدر بلژیک، امارات و پرتغال هم به روی پرده رفت و در نهایت بیش از ۷۵۰ هزار دلار فروش جهانی داشت.

ترانه علیدوستی، نوید محمدزاده، پیمان معادی، سعید پورصمیمی و… بازیگران آخرین ساخته سعید روستایی هستند.

نسخه غیرقانونی فیلم قبلی آقای روستایی به نام «متری شیش و نیم» نیز همزمان با اکران عمومی در فضای مجازی منتشر شده بود.

آقای روستایی در واکنش به انتشار فیلم «متری شیش و نیم» در اینستاگرامش نوشته بود:«نسخه‌ی بازبینی ارشاد چطور به دست شبکه‌های ماهواره‌ای رسیده؟ رسم امانت چه شد؟»
+16
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.