ارتباط رژیم غذایی مدیترانه‌ای با کاهش خطر ابتلا به زوال عقل

رژیم غذایی مدیترانه‌ای بر پخت‌و‌پز گیاهی تمرکز دارددویچه وله: هیچ درمان یا روش اثبات‌شده‌ای برای پیشگیری از زوال عقل که ۵۵ میلیون نفر در سراسر جهان را تحت تاثیر قرار می‌دهد، وجود ندارد، اما تعدادی از مطالعات نشان داده‌اند که پیروی از رژیم غذایی مدیترانه‌ای ممکن است خطر ابتلا به این بیماری را کاهش دهد.

به‌گزارش CNN آخرین مطالعه که روز دوشنبه در ژورنال BMC Medicine منتشر شد، نشان می‌دهد افرادی که بیشتر به رژیم مدیترانه‌ای همراه با غذاهای دریایی و غذاهای گیاهی پایبند هستند، تا ۲۳ درصد کمتر از افرادی که رژیم غذایی دیگری را رعایت می‌کنند، در معرض خطر زوال عقل قرار دارند؛ حتی اگر خطر ژنتیکی برای این بیماری را داشته باشند.

ابن تحقیق شامل بررسی بیش از ۶۰ نفر بود که بخشی از مطالعه UK Biobank بودند و برای مدت بیش از ۹ سال پیگیری شدند.

مطالعات نشان داده است که رژیم غذایی مدیترانه‌ای نه تنها می‌تواند از زوال شناختی جلوگیری کند، بلکه به حفظ سلامت قلب کمک می‌کند، خطر ابتلا به دیابت را کاهش می‌دهد، از تحلیل استخوان جلوگیری می‌کند و باعث حفظ وزن در محدوده سالم می‌شود.

مطالعه‌ دیگری که ۸ مارس منتشر شد، نشان می‌داد افرادی که پیرو رژیم غذایی مدیترانه‌ای هستند، همچنین کمتر دچار آلزایمر می‌شوند.

رژیم غذایی مدیترانه‌ای بر پخت‌و‌پز گیاهی تمرکز دارد. بیشترین میزان هر وعده غذایی باید از میوه‌ها و سبزیجات، غلات کامل، لوبیا و دانه‌ها به‌همراه چند آجیل تشکیل شده باشد. تاکید زیادی روی روغن زیتون فوق‌بکر وجود دارد. کره و سایر چربی‌ها به‌ندرت مصرف می‌شوند. شیرینی‌ها و کالاهای تهیه‌شده از شکر یا آرد تصفیه‌شده کمترین میزان استفاده را دارند.

گوشت قرمز در این رژیم غذایی گنجانده می‌شود اما به مقدار کم و معمولا فقط برای طعم‌دادن به یک غذا. در عوض، وعده‌های غذایی ممکن است شامل تخم‌مرغ، لبنیات و مرغ باشد، اما در وعده‌های بسیار کوچک‌تر از سایر رژیم‌های غذایی. با‌این‌حال، ماهی که مملو از امگا ۳  و تقویت‌کننده مغز است، یک غذای اصلی است.
+3
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.