درخواست نوری‌پور برای حذف ورزشکاران روسیه و بلاروس از المپیک

رهبر حزب سبزهای آلمان از کمیته بین‌المللی المپیک خواسته تا ورزشکاران روسیه و بلاروس را از شرکت در بازی‌های المپیک ۲۰۲۴ محروم کند. این درخواست پیشتر از سوی دولت بریتانیا نیز مطرح شده بود.دویچه وله: امید نوری‌پور، رهبر حزب سبزهای آلمان، از کمیته المپیک خواسته تا ورزشکاران روسیه و بلاروس را از شرکت در مسابقات المپیک ۲۰۲۴ پاریس محروم کند.

پیشتر دولت بریتانیا نیز همین درخواست را طرح کرده و از کمیته بین‌المللی المپیک یک جواب رد قاطع به این شرح دریافت کرده بود. این کمیته پاسخ داده بود "این وظیفه دولت‌ها نیست که در این باره تصمیم بگیرند که چه ورزشکارانی در چه مسابقات جهانی اجازه شرکت دارند. این پایان ورزش‌های جهانی به صورتی که ما امروز می‌شناسیم خواهد بود."

این پاسخ بخشی از بیانیه کمیته بین‌المللی المپیک بود که مجله ورزشی Inside the Games آن را نقل کرده است.

نوری‌پور کمیته المپیک را متهم به خیانت به آرمان‌های خودش کرده است. او گفته: «واکنش کمیته المپیک برای من قابل درک نیست. این کمیته خودش نقشش را به عنوان حافظ منشور المپیک تضعیف کرده است.»

رهبر حزب سبزهای آلمان تأکید کرده: «روسیه یک حمله تجاوزکارانه و مخرب را علیه اوکراین به پیش می‌برد و به این ترتیب روح المپیک را نقض کرده است.»

وزیر ورزش بریتانیا پیش‌تر در نامه‌ای به اسپانسرهای المپیک، خواستار حمایت آنان از موضع لندن در این رابطه شده و نوشته بود: «ما می‌دانیم که ورزش و سیاست در روسیه و بلاروس به هم گره خورده‌اند و در موضع خود مصمم هستیم که دولت‌های روسیه و بلاروس نباید اجازه داشته باشند از ورزش برای اهداف تبلیغاتی‌شان استفاده کنند.»

کمیته بین‌المللی المپیک در واکنش به این موضع‌گیری، بریتانیا را به دخالت در امور ورزشی متهم کرده و گفت: «ما امیدواریم که دولت بریتانیا به استقلال ورزش که در بسیاری از تصمیمات، بیانیه‌ها و قطعنامه‌های سازمان ملل بر آن تاکید شده، احترام بگذارد.»

این کمیته تصریح کرده که تصمیم درباره اینکه چه ورزشکارانی در مسابقات بین‌المللی اجازه شرکت دارند بر عهده نهادهای ورزشی و بر عهده کمیته المپیک است.

امید نوری‌پور اما از اقدام دولت بریتانیا دفاع کرده و گفته است: «مسلم است که این حق دولت‌ها و در زمره وظایف آنهاست که این نکته را گوشزد کنند که ورزشکاران روسیه با کرملین همبستگی دارند و از جنگ علیه اوکراین حمایت می‌کنند.»

به گفته نوری‌پور شاید ورزشکاران خود‌شان را موظف به بیان این نکته نبینند، اما نه سیاستمداران و نه نهادهای ورزشی نباید چشم‌شان را به روی این موضوع ببندند.

روسیه و بلاروس در حال حاضر از شرکت در بسیاری از مسابقات بین‌المللی ورزشی محروم هستند. کمیته بین‌المللی المپیک اما طرحی را مطرح کرده که به موجب آن ورزشکاران این دو کشور بتوانند با پرچمی بی‌طرف و به شرط تعهد به منشور المپیک و عدم حمایت فعالانه از جنگ روسیه در اوکراین به مسابقات جهانی بازگردند.

روز دهم مارس فدراسیون جهانی شمشیربازی اجازه حضور مجدد شمشیربازان روسیه و بلاروس را در مسابقات انتخابی المپیک ۲۰۲۴ پاریس صادر کرد؛ البته تحت "پرچم بی‌طرف" در مسابقات انفرادی و به شرط فاصله‌گرفتن از فعالیت‌های جنگی در اوکراین.
+14
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۶
  گر به خود ایی - کلن، آلمان
  این آقای نوری پور، که تصور می‌کردیم به عنوان یکی از رهبران حزب حاکم سبز، در کنار مردم ایران وایسته و همراه همکارش خانم برباک که مثلاً وزیر خارجه فمینیست هست حسابی از جنبش مردم ایران حمایت کنند، ولی هر دو حسابی گند زدند، ایشون که کاملا سکوت کردند، و تشخیص دادن بهتره، به فکر کاریر یا همان پیشرفت مقام شون باشن تا آدم باشند و تکلیف انسانیشون رو انجام بدن.
  0
  0
  جمعه ۲۶ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.