بشار اسد برای دیدار با رئیس‌جمهور ترکیه شرط گذاشت

 بشار اسد در مسکورادیو فردا: رئیس‌جمهور سوریه می‌گوید آماده دیدار با رجب طیب اردوغان، همتای ترک خود است اما به شرط آن‌که این کشور نیروهای خود را از شمال سوریه خارج کند.

این اظهارات را بشار اسد در گفت‌وگو با رسانه‌های روسیه مطرح کرد که روز پنجشنبه ۲۵ اسفند، یک روز پس از دیدارش با ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه در مسکو، منتشر شد.

روابط آنکارا و دمشق پس از آغاز جنگ داخلی سوریه به تیرگی گرایید و کرملین به‌دنبال آشتی دادن حکومت‌های این دو کشور است.

بشار اسد به رسانه‌های روسیه گفت دیدار با اردوغان زمانی امکان‌پذیر است که «ترکیه به وضوح و بدون تردید آماده خروج کامل [نیروهایش] از خاک سوریه باشد».

او همچنین با اشاره به حمایت ترکیه از گروه‌های شبه‌نظامی مخالف رژیم دمشق، افزود که آنکارا همچنین باید «هرگونه حمایت از تروریسم را متوقف کند».

رئیس‌جمهور سوریه تاکید کرد: «این تنها سناریویی است که بر اساس آن، دیدار با اردوغان می‌تواند محقق شود.»

او ادامه داد: «فایده چنینی دیداری چیست و اگر به نتیجه نهایی برای جنگ سوریه منتهی نشود، چرا آن را برنامه‌ریزی کنیم؟»

اردوغان و اسد در اوایل دهه ۲۰۰۰، پس از چندین دهه تنش در روابط میان ترکیه و سوریه، تلاش کردند روابط دوجانبه را تقویت کنند.

اما با آغاز جنگ سوریه در سال ۲۰۱۱، آنکارا از مخالفان مسلح بشار اسد حمایت کرد و جمهوری اسلامی ایران و روسیه نیز به حمایت از رژیم بشار اسد برخاستند.

از سال ۲۰۱۶ تاکنون، آنکارا در شمال سوریه علیه نیروهای کرد دست به چند حمله نظامی زده و حضور نظامی خود در مناطقی از شمال این کشور را حفظ کرده است.

ترکیه چند پایگاه نظامی در شمال سوریه ایجاد و هزاران نیروی خود را در این منطقه مستقر کرده است. آنکارا همچنین مانع از تصرف دوباره این منطقه از سوی ارتش سوریه تحت حمایت روسیه شده است.

دمیتری پسکوف سخنگوی کرملین روز پنجشنبه گفت که برای دیدار احتمالی میان اسد و اردوغان، «باید چندین جلسه مقدماتی وجود داشته باشد که در حال انجام است. این روند ادامه دارد».

دیپلمات‌های روسیه، ترکیه، سوریه و ایران قرار است این هفته در مسکو گردهم آیند تا پیش از نشست احتمالی سران این کشورها، دیدار میان وزیران خارجه خود را هماهنگ کنند.

در این شرایط، بشار اسد به میانجی‌گری روسیه در روابط ترکیه و سوریه اذغان کرد و گفت: «ما به طرف روسی اعتماد داریم، اما در چارچوب سیاست روسیه در زمینه احترام به حاکمیت کشورها و خروج نیروهای خارجی غیرقانونی از خاک سوریه».

اردوغان که زمانی بشار اسد را «تروریست» خوانده بود، اکنون اعلام کرده که آماده دیدار با اسد است.

وزیران دفاع ترکیه و سوریه دسامبر گذشته در مسکو در حضور همتای روس خود دیدار کردند که این دیدار اولین ملاقات در این سطح از سال ۲۰۱۱ به این سو به شمار می‌رفت.
+18
رأی دهید
-7

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.