پارلمان اروپا تصویب کرد: کمیته حقیقت‌یاب درباره مسموم‌سازی‌ دختران دانش‌آموز در ایران تحقیق کند

ایران اینترنشنال: پارلمان اروپا با ۵۱۶ رای موافق، ۱۴ رای ممتنع و پنج رای مخالف، قطعنامه‌ای صادر کرد که در آن از کمیته حقیقت‌یاب در مورد نقض حقوق بشر در ایران خواسته شد درباره مسموم‌سازی‌ها در ایران تحقیق کند. این قطعنامه حمله شیمیایی به مدارس را «اقدامی شنیع با هدف ساکت کردن زنان» توصیف کرد.

این قطعنامه‌ ۹ بندی، مسموم‌سازی دختران دانش‌آموز را «به شدیدترین شکل» محکوم کرد.

همچنین پیگرد قضایی منتشر‌کنندگان اخبار مسموم‌سازی دانش‌آموزان از جمله علی پورطباطبایی، از گردانندگان وب‌سایت قم‌نیوز نیز محکوم شد.

روز چهارشنبه ۲۴ اسفند نیز پارلمان اروپا به مناسبت روز جهانی زن میزبان شیرین عبادی، برنده ایرانی جایزه صلح نوبل بود. او در سخنرانی خود گفت که باید در کتاب‌های تاریخ نوشته شود جمهوری اسلامی دختران دانش‌آموز را با حملات شیمیایی مسموم کرد.

در این نشست اورزولا فون در لاین، رییس کمیسیون اروپا نیز گفت که «جهان از مبارزه و پایداری زنان ایرانی شگفت‌زده شده» و مبارزه آنان همه زنان در جهان را تحت تاثیر قرار داده است.

پارلمان اروپا اما در قطعنامه خود بار دیگر خواستار قرار گرفتن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست گروه‌های تروریستی اتحادیه اروپا شد.

این پارلمان همچنین خواستار اضافه شدن نام مقامات بلندپایه جمهوری اسلامی از جمله علی خامنه‌ای، ابراهیم رئیسی و محمد‌جعفر منتظری، دادستان کل کشور، به فهرست تحریم‌های حقوق بشری اتحادیه اروپا شد.

نمایندگان پارلمان اروپا روز پنج‌شنبه ۲۹ دی ماه نیز قطعنامه‌ای ۳۲ بندی در محکومیت سرکوب اعتراضات در ایران تصویب کردند و خواهان قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست گروه‌های تروریستی اتحادیه اروپا شدند.

این قطعنامه همچنین خواستار توقف اعدام‌ها در ایران و تحریم علی خامنه‌ای، ابراهیم رئیسی و خانواده‌های آنان شده بود.
+69
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۳
  2023Azadi - لینز، اتریش
  طبق معمول زره هاى مفت و بى کفایت،. تا مردم هیچکارى نکنند،همینه که است.
  2
  21
  ‌پنجشنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۷
  siavash786 - قلب نگین، هندوستان
  باز جلسه و باز هم حرف . بعد از اینهمه جنایات تازه میخواهید کمیته حقیقت‌یاب شما تحقیق کند ؟ یعنی شماها اصلا خبر نداشتید و تازه فهمیدید ؟ همش سیاست بازی و سرگرمی است . توی و پرف و باران ، رور و شب در این مدت هر روز کشتار و سرکوب بود تا مسممومیت دختران . تا حالا چه غلطی کردید که باعث خاتمه آن شد ؟
  4
  21
  ‌پنجشنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  همه اتون حال بهم زنین. نتیجه اون یکی کمیته حقیقت یاب چی شد؟؟ فقط میخواهین از این نمد و به حساب یک مردم مظلوم کلاهی برای خودتون بدوزین. یه دفتر و دستک راه بندازین، یه سری سفر برین یه حق بدی اب و هوا بگیرین بعد هم یه چهار تا قالیچه و بگین هیچی پیدا نشد. گم شین بابا.
  1
  6
  ‌پنجشنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۹:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  اروپا یک هیئت حقیقت یاب الکی بدردنخور را اجیر میکنن تا بیشتر جنایتهای نظام اخوندی را رو پوشانی کنند. بارها این هیئتها در اروپا درست شدن برای تحقیق در مورد جنایتهای زیادی که نظام اخوندی در ایران انجام داده ولی عاقبتش کار این هیئتها هیچ ارزشی برای اینکه نظام اخوندی را محکوم کنند نداشته !
  1
  5
  ‌پنجشنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۰:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.