اورژانس ایران می گوید برای شماره‌گذاری «آمبولانس‌های بدون پلاک» پول ندارد

رادیو فردا: چند ماه پس از انتشار گزارش‌هایی مبنی بر استفاده از آمبولانس‌های بدون پلاک با اهداف امنیتی در جریان اعتراضات «زن، زندگی، آزادی»، رئیس سازمان اورژانس ایران گفت که علت عدم شماره‌گذاری برخی آمبولانس‌ها «پول» و «مشکلات مالی» است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، جعفر میعادفر روز چهارشنبه، ۲۴ اسفند، گفت: طبق مصوبات موجود برای پلاک‌گذاری هر آمبولانس باید رقمی معادل ده درصد قیمت خودرو پرداخت شود و ما این مبلغ را نداریم.»

آقای میعادفر در ادامه از معاون اول رئیس جمهور یا سایر دستگاه‌ها خواست که «به این موضوع وارد شوند و مشخصا اعلام کند که آمبولانس‌های اورژانس از این قانون مستثنی شوند.»

رئیس اورژانس کشور با این همه در ادامه افزود: «اگر آمبولانسی پلاک نداشته باشد، قابل شناسایی است و کدی که بر روی آن قرار دارد، دقیقا می‌گوید که این آمبولانس برای کدام شهر و کدام پایگاه است.»
همزمان با آغاز اعتراضات سراسری در ایران در پی کشته شدن مهسا امینی در بازداشت مأموران «گشت ارشاد»، عکس‌ها و ویدئوهای متعددی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که نشان می‌داد، پلیس و نیروهای حکومتی از آمبولانس‌ها برای انتقال معترضان بازداشت‌شده به کلانتری‌ها استفاده می‌کنند.

در همین حال تصاویری نیز منتشر شد که نشان می‌داد خودروهایی با پلاک نظامی و با ظاهر آمبولانس یا آمبولانس‌هایی بدون پلاک در سطح شهر تردد می‌کنند.

این اقدامات با واکنش گسترده داخلی و بین‌المللی روبه‌رو شد. ازجمله حدود دوهزار پزشک ایرانی هشتم مهر در بیانیه‌ای ضمن «محکوم کردن خشونت علیه شهروندان»، خواستار توقف استفاده از تجهیزات و نشانه‌های پزشکی برای اهداف امنیتی و نظامی شدند.

بیش از ۴۰۰ پزشک، دندانپزشک و داروساز در تبریز نیز روز ۱۲ آبان در نامه‌ای «هرگونه استفاده از امکانات و اعتبار جامعه پزشکی، برای سرکوب معترضان را محکوم» کردند.

وزارت خارجه آمریکا نیز اوایل آذر در بیانیه‌ای سوء استفاده مقام‌های امنیتی جمهوری اسلامی از آمبولانس‌ها و خدمات درمانی با هدف سرکوب اعتراضات در ایران را «منزجرکننده» خواند و محکوم کرد.
+2
رأی دهید
-25

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.