ورود مسافران به جزیره کیش با رختخواب و غذا؛ پیکان و پراید ممنوع

به گزارش خبرآنلاین، رییس جامعه هتلداران کیش گفت: در ایام نوروز ورود اتوبوس، کامیون، مینی بوس، تاکسی، خودرو‌های ون و وانت به جزیره ممنوع اعلام شده است. البته کامیون‌های حمل سوخت و مواد اضطراری می‌توانند با ارائه مجوز‌های رسمی و از طریق بندرگاه‌های اعلام شده خود را به کیش برسانند. همچنین در نوروز ۱۴۰۲ به مدت ۲۰ روز ورود خودرو‌های مستعمل بالاخص پراید و پیکان به کیش ممنوع خواهد بود و اجازه ورود نخواهند داشت.

رئیس هیات مدیره جامعه هتلداران کیش از ممانت ورود خودرو‌های مستعمل به ویژه پراید و پیکان در تعطیلات نوروز به جزیره کیش خبرداده است و نبود بلیت‌پروازی به کیش را ناشی از گارانتی هتل‌ها و حضور افراد سودجو می‌داند.

جزیره کیش پس از آنکه در سال ۱۳۶۱به عنوان منطقه آزاد اقتصادی برگزیده شد، اقتصادش بر پایه تجارت و گردشگری استوارشد؛ از آن پس هتل‌های لوکس و تفریحات متفاوت و لوکس به کیش اضافه شدند تا میزبان گردشگران خاص باشد و خود را به عنوان یک مقصد خاص و لاکچری در سطح منطقه معرفی کند و میزان رقابت خود را با کشور‌های عربی خاورمیانه افزایش دهد؛ به این منظور قوانین خاص و معماری شهری برای آن تعریف شد که خاص مناطق آزاد و به ویژه مناطق ساحلی و دریایی است.

اما چند سالی می‌شود که سفر به کیش به یک سبک خاص منوط نمی‌شود و با نزدیک شدن به فصل سفر و ایام نوروز شاهد نوعی سفر همچون اقامت در چادر به این جزیره بوده‌ایم که گویا مورد غضب هتل‌داران و صاحبان ارائه خدمات گران به مسافران در این جزیزه است.

بر همین اساس ظاهرا مسئولان منطقه آزاد کیش چند سالی می‌شود که برای برگشت جزیره به دوران گذشته خود قوانین خاصی را وضع کرده‌اند، قوانین کوتاه مدتی که جوابگو برای همان دوره کوتاه مدت هم نیست. امسال قرار است سفر خودرو‌های پیکان و پراید به کیش ممنوع باشد.

مسیح‌اله صفا، رییس جامعه هتلداران کیش در گفتگو با خبرآنلاین با اشاره به تغییر سبک سفر و حضور افراد مختلف در کیش می‌گوید: «وقتی افرادی با رختخواب و غذا و خودروی شخصی وارد جزیره کیش می‌شوند، برای اقتصاد و چهره کیش مناسب نیست، متاسفانه مدتی است این نوع سفر‌ها به کیش افزایش یافته است و مسئولان کیش در ایام تعطیلات نوروز برای کاهش این سفر‌ها محدودیت‌هایی را برای ورود خودرو در نظر گرفته‌اند.»

او ادامه می‌دهد: «در ایام نوروز ورود اتوبوس، کامیون، مینی بوس، تاکسی، خودرو‌های ون و وانت به جزیره ممنوع اعلام شده است. البته کامیون‌های حمل سوخت و مواد اضطراری می‌توانند با ارائه مجوز‌های رسمی و از طریق بندرگاه‌های اعلام شده خود را به کیش برسانند. همچنین در نوروز ۱۴۰۲ به مدت ۲۰ روز ورود خودرو‌های مستعمل بالاخص پراید و پیکان به کیش ممنوع خواهد بود و اجازه ورود نخواهند داشت؛ علت این ممانعت به دلیل نبود نمایندگی و تامین قطعات است، چرا که اگر مشکل و نقص فنی برای خودرو پیش بیاید نمایندگی برای این خودرو‌ها در کیش وجود ندارد و مکانیک‌های جزیره واقف به این خودرو‌ها نیستند.»

او ادامه می‌دهد: «براساس قانون مناطق آزاد، خودرو‌هایی که ۱۰ سال از عمر تولید آن‌ها می‌گذرد اجازه تردد در جزیره ندارند؛ براساس این قانون، خودرو ۱۱ ساله در کیش دیده نمی‌شود. در حال حاضر جدیدترین خودرو‌ها در کیش برای سال ۲۰۱۵ است و به دلیل عدم ترخیص و ورود خودرو‌های جدید خارجی شاهد خودرو‌هایی با عمر تولید جوان‌تر نیستیم.»

ساماندهی کمپ‌های نوروزیرییس جامعه هتلداران کیش با اشاره به سفر‌های زمینی به کیش و اقامت در چادر می‌گوید: «متاسفانه این نوع سفر در کیش رواج یافته است و مسئولان منطقه آزاد سعی در ساماندهی چادر‌ها و کمپ‌های نوروزی کرده‌اند تا کمتر به چهره کیش خدشه وارد شود و هم آرامش مسافران دیگر بهم نخورد.»

او با انتقاد از این نوع سفر‌ها به کیش بیان می‌کند: «وقتی یک خانواده با خودرو به جزیره کیش سفر می‌کند و صندوق عقب خودرو آن‌ها پر از مایحتاج، گاز و پیکنیگ است و در چادر اقامت می‌کنند؛ و برای تامین هزینه بنزین و ادامه سفر به مسافرکشی در جزیره اقدام می‌کنند، نه تنها از سفر آن‌ها کیش به منفعت نرسیده بلکه متضرر هم شده است، چون نه هتلدار، نه رستوران دار حتی تاکسی دار هم سود نبرده و متضرر شده‌اند. از این رو مسئولان منطقه پس ساماندهی مکان‌های کمپ‌ها، اقامت در چادر‌های کمپ‌ها را به سه شب کاهش داده‌اند.»
موتورسیکلت در کیش ممنوعاو با اشاره به اینکه موتورسیکلت به دلیل ایجاد سرو صدا و برهم زدن سبک زندگی بر اساس قانون مناطق آزادحضورش ممنوع است و پلاک نمی‌شود، به جمع آوری ۵ هزار موتورسکلیت توسط پلیس راهور کیش اشاره می‌کند و می‌گوید: «صاحبان این موتورسیکلت‌های توقیفی به دنبال ترخیص آن‌ها هیچگاه نمی‌روند، چرا که هزینه خرید موتورسیکلت جدید، اجاره و منفعت آن کمتر از ترخیص است اما؛ اینکه چرا موتورسیکلت‌ها اجازه وورد پیدا می‌کند به سیاست‌های مسئولان بر می‌گردد. از سوی دیگر هزینه استفاده از تاکسی برای افراد شاغل در کیش و کارگران بسیار زیاد است و بسیاری از آن‌ها خواهان استفاده از موتور سیکلت در کیش هستند.»

او ادامه می‌دهد: «به این منظور فقط برای کارگران و آن‌ها با ظرفیت ۲تن و با مشخص شدن ۲مسیر حضور موتورسیکلت‌ها ساماندهی شدند؛ همچنین به هتل‌های کیش اجازه داده شده است که دوچرخه داشته و اجاره بدهند که کمتر شاهد حضور و اجاره موتورسیکلت‌هایی که حضورشان ممنوع است، باشیم.»

گارانتی ۸۰ درصد هتل‌های کیشچند سالی می‌شود که سفر به کیش خبرساز شده است گاهی پرواز نیست و گاهی هتل، اما مدتی می‌شود که سفر به کیش با هواپیما بدون اقامت و رزرو هتل امکان نداردیا به عبارت دیگر خرید پرواز منوط به اقامت در هتل‌های کیش است

«صفا» درباره این موضوع می‌گوید: «۸۰ درصد هتل‌های کیش گارانتی دفاتر خدمات مسافرتی است، آن‌ها پرواز چارتر کرده اند و اگر هتل‌ها خالی یا پر باشند، اجاره گارانتی به مدیر عامل هتل داده خواهد شد. آن‌ها در تابستان به دلیل شرایط آب و هوایی بلیت را فدای اتاق می‌کند وفقط هزینه بلیت هواپیما را می‌گیرند، ولی به مدیرعامل هتل تنام هزینه را پرداخت می‌کند؛ طبیعی است که در ایام پیک و برای جبران خسارت‌های خود باید بلیت تک نفروشد و آن را با هتل بفروشد.»

«این قانون چند سال پیش توسط معاون گردشگری منطقه آزاد کیش (محب خدایی) به تصویب رسید. پرواز در دوره ۲۰ روزه نوروز تک به فروش نمی‌رود و اگر به فروش برود توسط افراد سود جو است که به واسطه توانسته اند چند صندلی را پیش خرید کنند و در زمان پیک سفر با قیمت‌های چند برابر به فروش برساند.»

اشغال ۱۰۰ درصدی هتل‌های ۵ستارهرئیس جامعه هتلداران کیش با اشاره به استقبال گردشگران برای سفر به جزیره کیش از پیش‌بینی اشغال ۱۰۰ درصدی هتل‌های ۵ستاره این جزیره در ایام نوروز ۱۴۰۲ خبر می‌دهد.

او‌می گوید: «من اعتقاد دارم نرخ گذاری در صنعت گردشگری باید بر اساس عرضه، تقاضا و خدمات باشداز آنجایی‌که نوروز به عنوان فصل پیک گردشگری در جزیره کیش محسوب می‌شود، لذا هر ساله شاهد افزایش نرخ هتل‌ها در جزیره هستیم افزایش قیمت براساس خدمات ارائه شده متفاوت خواهد بود.
+47
رأی دهید
-13

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.