ماجرای کمین چهار ساعته برای بازداشت مجدد سپیده قلیان

ایران وایر - رقیه رضایی: چهارشنبه ۲۴اسفند۱۴۰۱، «سپیده قلیان»، فعال مدنی محبوس در زندان اوین آزاد شد، و تنها پنج ساعت  بعد، دوباره بازداشت شد. سپیده قلیان از فعالان اعتراضات کارگری هفت‌‌تپه بود. او در سال ۱۳۹۷ بازداشت و ابتدا به ۱۹ سال و شش ماه زندان محکوم شد. در دادگاه تجدید نظر اما حکم او به پنج سال زندان تبدیل شد . خانم قلیان حالا ۴ سال و هفت ماه از این پنج سال حکم را گذرانده است.

او امروز پس از آزادی، ویدیویی از خودش در حال شعار دادن در توییتر  منتشر کرد. تنها ساعاتی پس از انتشار این ویدیو، او بار دیگر بازداشت شد.  «ایران‌وایر» برای جزییات بیشتر، با یک فرد آگاه که در جریان بازداشت دوباره خانم قلیان قرار دارد، گفت‌وگو کرده است.
***
ساعت ۶ بعدازظهر چهارشنبه۲۴اسفند، حساب توییتر و اینستاگرام سپیده قلیان، به‌روز شد. ویدیویی از او با لباس بلوچی به تن، که این روزها نماد مقاومت مردم و زنان بلوچ در جمعه‌های اعتراضی زاهدان است، در حساب‌های او منتشر شد که نشان می‌داد تا از در زندان اوین خارج شده، شعار دادن را از سر گرفته است: «خامنه‌ای ضحاک، می‌کشیمت زیر خاک»؛ شعاری‌که این روزها به‌خاطر خیزش اعتراضی مردم ایران، گوش‌آشنای خیابان‌ها است.اما کمتر از ۵ ساعت بعد، یعنی حدود ساعت ۱ نیمه‌شب، در حالی‌که سه خودرو خانواده خانم قلیان که برای استقبال از او و برگرداندنش به دزفول، شهر محل سکونت‌شان، به تهران آمده بودند، با خیل عظیم نیروهای امنیتی و افراد پلیس مسلح مواجه می‌شوند.

فرد آگاهی که با «ایران‌وایر» گفت‌وگو کرده، در همین‌باره می‌گوید: «در حالی‌که خانواده از جاده قم به اراک در حال حرکت بودند، در ۱۵ کیلومتری اراک، متوجه می‌شوند که ماشین برادر سپیده، "مهدی" که سپیده با او بود توقف کرده، و عده‌ زیادی مامور لباس شخصی و چندتایی هم پلیس مسلح با تفنگ اطرافشان را گرفته‌اند.»

او ادامه می‌دهد: «تعداد ماشین‌هایشان زیاد بود و تعدادشان هم زیاد بود و نمی‌توان به قطعیت گفت که چند نفر برای بردن سپیده آمده بودند. فقط این را می‌دانم که تا چشم کار می‌کرده مامور لباس شخصی بوده، به‌طوری که کاملا خانواده محاصره شده بودند.»

به گفته این فرد مطلع، خانواده هنوز هم در شوک هستند.
در همان دقایق اول و در میان بهت خانواده، ماموران به خانواده می‌گویند که به آن‌ها دستور داده شده که سپیده قلیان را با خود ببرند. در پی اعلام این موضوع، مادر سپیده، داد و فریاد می‌کند.

فرد آگاهی که با «ایران‌وایر» گفت‌وگو کرده می‌گوید که ماموران گفته‌اند که از اراک هستند، ولی سپیده به تهران منتقل خواهد شد، اما نگفته اند که از کدام نهاد اطلاعاتی هستند. آن‌ها همچنین از ارائه حکم بازداشت و جزییات دیگر هم خودداری کرده‌اند: «خشونت نداشتند و همه‌اش می‌گفتند که سپیده خانواده را آرام کند. هرچه خانواده مقاومت کردند و فریاد زدند و خواهش کردند، فایده‌ای نداشته و سپیده هم فریاد می‌زده که خواهش می‌کنم این‌قدر خودتان را ناراحت نکنید. از خانواده‌اش می‌خواسته که به اعصاب‌شان مسلط باشند.»
کمین چهار ساعته برای بازداشت دوباره سپیده قلیانفرد آگاهی که با «ایران‌وایر» گفت‌وگو کرده می‌گوید که کل پروسه حمله به خودروی برادر سپیده، بازداشت و بردن او، فقط ۲۰ دقیقه طول کشیده است، اما ماموران به خانواده او گفته‌اند که سه چهار ساعت است در آن نقطه انتظار خانواده و سپیده را می‌کشیده‌اند.

این یعنی کمتر از دو ساعت بعد از آزادی سپیده قلیان، مقامات امنیتی دستور بازداشت او را صادر کرده‌اند و احتمالا هیچ یک از مراحل اداری معمول صورت نپذیرفته است.

این فرد آگاه می‌گوید: «خانواده‌اش فقط به این شرط که مادر سپیده هم با آن‌ها در یک ماشین برود، اجازه دادند سپیده سوار ماشین ماموران شود که خب چند دقیقه بعد مادرش را پیاده کردند و سپیده را به سرعت از آن‌جا بردند.»

ماموران به خانواده قلیان نگفته‌اند که او را کجا می‌برند، ولی برای پیگیری به آن‌ها گفته‌اند که به دادسرای اوین مراجعه کنند. پدر و مادر خانم قلیان هم‌اکنون به تهران بازگشته‌اند تا پیگیری وضعیت او باشند.
این فرد مطلع تاکید می‌کند: «خانواده‌اش به‌شدت نگران حال او هستند.»

سپیده قلیان، فعال مدنی، اولین‌بار در سال ۱۳۹۷ و در پی حمایت از اعتراضات کارگران شرکت «هفت تپه‌» در خوزستان بازداشت شد. او بابت این پرونده به ۵ سال زندان محکوم شد.

سپیده خود در توییتی که چهارشنبه۲۴اسفند بعد از آزادی منتشر کرد نیز نوشته بود: «بعد از چهار سال و هفت ماه از پرونده هفت‌تپه آزاد شدم. این‌‌بار به امید آزادی ایران اومدم بیرون. به امید آزادی خیلی زود عزیزانم سپیده کاشانی، نیلوفر بیانی، زهرا زه‌‌تاب‌چی، بهاره هدایت، گلرخ ایرایی، ناهید تقوی و همه زندانیان سیاسی.»

به گواه تصاویری که از سپیده قلیان در چند ساعت بعد از آزادی‌اش منتشر شده، این زن جوان با شماری از هم‌بندی‌های سابق خود دیدار کرده است. «غزل عبداللهی»، فرزند «عالیه مطلب‌زاده»، فعال زنان که به‌تازگی مشمول «عفو» شد، در حساب توییتر خود تصویری از سپیده، عالیه و «نوشین جعفری»، عکاس هنری، منتشر کرده است.
+116
رأی دهید
-14

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۹
  دو کلمه حرف حساب - حصارک، ایران

  بدبخت ها رژیمی اگر فقط احساس یک ذره مردانگی دارید ا این شیر زن یاد بگیرید. شماذها به جز یک تیکه لجن نیستید، ترسوهای مزدگیر نوکرهای یک مشت آخوند شپیشو. شما ها به اندازه یک آخ و تف ارزش بیشتر ندارید. همین اربابان شما ها را دور میاندازند. ای بیچاره ها فکر خودتان و رن و فرزندانتان باشید.
  59
  124
  ‌پنجشنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  Ghooloo - آبادان، ایران

  شیرزن خوزستانی به این میگویند برای مردمش، برای وطنش از همه چیزش گذشته! دل شیر میخواد که بعد از چند سال زندانی و بدبختی به محض آزاد شدنت همان موقع اینطور شعار بدی اونم بزنی تو خال رهبری!!! حالا ببینیم طرفداران شازده جان که مثبت و منفی ها اینجا دستشان است چند تا مثبت به این خبر میدند که بیاد بالا! یا بهتر بگویم چند تا منفی به این نظر میدند تا کمتر دیده شود!!!
  39
  74
  ‌پنجشنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  طلوع ازادی - لوس آنجلس ، ایالات متحده امریکا

  وای به روزی که بیداری جمعی در ایران رخ دهد که آنهم با تمام فشارهای سیاسی اجتماعی و اقتصادی فرهنگی بسیار نزدیک است، مردم زجر دیده ایران شمایان را زنده زنده کباب خواهند کرد. حق. امید که با هزاران داروی صنعتی سنتی هم نتوانید آسوده بخوابید، وای بر حال شمایان 🤬😡😠😤
  8
  62
  ‌پنجشنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  پرنده ابی - لندن، انگلستان
  Ghooloo - آبادان، ایران
  همینو بگم که ما خیلی صاف ساده یم.نه شیرزنی وجود داره نه شیرمردی.زودگول میخوریم وبازی میخوریم .اینا همه ازجناح اصلاح طلبو هستن.برو سابقه هاشونو نگا کن.ما تو تظاهرات انگلیس اینو گفتیم ریختن سرماوفحش ناجوردادن این دعوا دعوا دوجناحه چرا ملتو خاکستری بیرون نمیان؟چون ازمنوتوی خارج نشین زودتر فهمیدن ماجراچیه.اون آدم بینام ونشونه که خبرش هیچجا پخش نمیشه وراحت کشته میشه.آدم زوردار وپولدارو کسی زندونی طولانی مدت نمیکنه.خبرشم میذارن همه بدونن.اینهمه اززندون نامه میدن بیرون یبار پرسیدی چطو تو زندان گنجیشک توش نمیره نامه و اینا میادبیرون؟هروقت یکیو خواستی قضاوت کنی برو سابقه هاشونو نگا کن.تعجبم اینه که آدم عاقلوها که سنشون بیشتر منه هنوزدرگیر اینن که کی میادنجاتشون میده کی نمیده.
  22
  4
  ‌پنجشنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  paksan - ایران، ایران
  حقارت یک رژیم رو میشه به وضوح دید. واسه دستگیری یک دختر بی دفاع و غیر مسلح لشکر کشی میکنند خخخخ مشکل مملکت ما همینه این یعنی دیکتاتوری و یک عده نافهم و بیسواد سرکار بودن. شما که تلفن کل این خانواده رو دارید یه زنگ میزدید که فلانی برای توضیح سریعا به فلان جا مراجعه کن. سپیده اگر میخواست فرار کنه تا الان صدها بار میتونست ولی این شیر زنان ایران وایستادن چون جرمی مرتکب نشدن چرا نباید به خامنه ای فحش بده؟ چون شش سال بدون جرمی در زندان نگه اش داشتید باید به کی شکایت کنه؟عفو برای کدوم جرم بوده؟ اقدام علیه امنیت ملی یا امنیت خودتون؟ حتی امنیت شماها هم بهم نخورده و فعالیتهای همه این کارگران و خانواده هاشون طبق قانون آزاد هستش ولی شما دزدها و فاسدهای حکومت ولایت شیطان مردم رو به این روز انداختین . بلایی سر سپیده بیاد قطعا همه آماده خونخواهی خواهند بود.
  4
  18
  ‌پنجشنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  samisan - توکیو، ژاپن
  این مردم بی بخار وبی غیرت و پاچه خواری که من میبینم که این اخوندها در چهل چهار سال اندی تربیت کردن به غیراز یک عده باغیریت و کثیر ی که هستن بقیه بفکر پاچخواری اعراب هزار چهرصد سال پیش هستن و از عقاید پوچ و مسخره دست بردار نیستن و همون خری هستن که من میبینم
  2
  3
  ‌پنجشنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۲:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  Ghooloo - آبادان، ایران
  پرنده ابی - لندن، انگلستان
  نه عزیزم اول اینکه بنده هیچوقت اعتقادی به این نداشتم که کسی بیاد نجاتمون بده اتفاقا همیشه گفتم باید خودمون به داد خودمون برسیم و هیچکس دلش برای ما نسوخته! دوم اینکه اگر شما چیزی در مورد این خانم میدانید به ما و بقیه هم اطلاع رسانی کنید تا مردم بدانند! خوب نیست آدم دیگران را بدون هیج دلیل و سندی خراب کند. این روش شما و بعضی از هموطنان که به همه چیز و همه کس بدبین هستید اصلا خوب نیست و مبارزان اصلی مردم را دلسرد و ناامید میکنید. مطمئن باش اگر بازی اصلاح طلبان بود اینطوری و با این وضع نمیگرفتنش! یادت باشه اصلاح طلبان هر چقدر هم ضد اصولگرایان باشند چند مورد را رعایت میکنند 1. احترام به مقام معظم رهبری 2. پایبندی به اصل قانون اساسی جمهوری اسلامی. نه مثل ایشان که بعد از چند سال آزاد شدن از زندان مستقیم به خود رهبر اهانت کند و چنین شعار تند و تیزی بدهد.
  0
  0
  شنبه ۲۷ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  Ghooloo - آبادان، ایران
  پرنده ابی - لندن، انگلستان
  زندان هم داریم تا زندان! الان دیگر دوران رضا شاه و محمدرضا شاه و عصر تیغعلی شاه نیست که زندانی هیچ حقی نداشته باشد. ایران الان سالیان سال است که یک سری کنوانسیون های مختلف بین المللی را امضاء کرده (از قبیل کنوانسیون حقوق کودک، حقوق زندانیان، محیط زیست و...) و زندانی هم حق و حقوقی دارد و زندانی میتواند از طریق وکیلش رسما اعلام اعتصاب غذا کند، و حتی بیانیه صادر کند و خیلی کارهای دیگر کند مثل خانم نسرین ستوده و همسر ایشان و خیلی از مبارزان دیگر. ولی مشکل جوامع بین المللی با ایران در اجرای آن است و ایران در خیلی مواقع درست آن را اجرا نمیکند. در چنین مواقعی امثال این خانم سپیده قلیان که غیر قابل پیش بینی میشوند را به بندهای مخصوص در اوین یا جاهای دیگر منتقل میکنند تا توجیه اش کنند و دیگر تا مدتی کسی از ایشان خبر نمیتواند بگیرد. ما باید یاد بگیریم جای خراب کردن همدیگر مبارزان واقعی را حمایت کنیم حتی اگر اصلاح طلب هم باشد! مهم کار درست ایشان است که در آخر به نفع مردم تمام میشود و نه اسم و یا اینکه اطلاح طلب بوده یا نبوده! آیا خود شما عزیزم حاضر هستید در ملاء عام چنین شعاری بر علیه رهبر بدهید؟
  0
  0
  شنبه ۲۷ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.