رییس کمیسیون اتحادیه اروپا: جهان از مبارزه و پایداری زنان ایرانی شگفت‌زده شده است

 رئیس کمیسیون اروپا، اورسولا فون در لاین، چهارشنبه، ۱۵ مارس ۲۰۲۳یورونیوز:اورزولا فن در لاین، رییس کمیسیون اتحادیه اروپا، در نشست پارلمان اروپا به مناسبت روز جهانی زن که با حضور شیرین عبادی، برنده ایرانی جایزه نوبل صلح برگزار شد، گفت: «جهان از مبارزه و پایداری زنان ایرانی شگفت‌زده شده است.»

خانم فن در لاین همچنین با اشاره به وقایع اخیر در ایران گفت: « مبارزه و شجاعت زنان ایرانی باعث حرکت رو به جلوی زنان و الهام‌بخش شدن آنها در سراسر جهان شده است.»

او در ادامه صحبت‌هایش مقاومت زنان ایرانی در برابر محدودیت‌های ایجاد شده از سوی حکومت را با وجود تبعاتی مانند زندان، کتک خوردن و گاهی از دست دادن جانشان، نمادی از آزادی در برابر ترس و خشونت دانست و گفت: «زن، زندگی، آزادی این چیزی است که شما برای آن به پاخاسته‌اید.»

این سیاست‌مدار آلمانی افزود: « ممکن است چالش‌هایی که ما با آن روبرو هستیم متفاوت باشد، اما حقوقی که برای کسب آن تلاش می‌کنیم یکسان است.  پیشرفت در زمینه حقوق زنان نیازمند توجه و تعهد در همه جای جهان است.»

رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا همچنین تاکید کرد حتی در کشورهایی هم که پلیس ارشاد وجود ندارد، برابری جنسیتی «به همین سادگی اتفاق نمی‌افتد» و این امر را مستلزم توجه و تعهد روزانه دانست تا اطمینان حاصل شود که زنان و دختران عاری از خشونت هستند.

او همچنین گفت:‌ « زنان و مردان می‌توانند مثل هم خانواده و شغل داشته باشند. این که زنان به اندازه همکاران مرد خود درآمد کسب می‌کنند به دلیل آن است که لیاقتش را دارند. این که زنان به سطوح بسیار بالا می‌رسند به دلیل این است که واجد شرایط هستند.  توجه به دنیایی برابر وظیفه هر روز همه ما در همه روزها به حساب می‌آید، نه فقط در روز جهانی زن.»

خانم فن در لاین در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به شیرین عبادی برنده ایرانی جایزه صلح نوبل گفت: «امثال شما به ما انگیزه می‌دهد تا برای جهانی تلاش کنیم که در آن دختران و پسران جوان بتوانند برابر زندگی کنند. شما دهه‌ها برای حقوق زنان در ایران مبارزه کرده‌اید. سعی کردند شما را ساکت کنند. شما را به زندان انداختند. شما را مجبور به تبعید کردند. اما شما روز به روز با شجاعت به جنگیدن ادامه دادید.»

خانم عبادی در سال ۲۰۰۳ به دلیل تلاش‌هایش برای ترویج مردم سالاری و رعایت حقوق بشر در ایران به ویژه در مورد حقوق زنان و کودکان برنده جایزه صلح نوبل شد. او که در نشست پارلمان اروپا حاضر بود، دقایقی در مورد جنبش زن، زندگی، آزادی در ایران و نقش پررنگ زنان در آن و نیز تلاش مستمر آنها برای احقاق حقوق اساسی خود و نیز کسب آزادی‌های مصرحه در اعلامیه جهانی حقوق بشر، سخنرانی کرد.
+29
رأی دهید
-27

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۰
  Nabaat - بلک تان، استرالیا
  با درود. باید به خانم اورزولا یادآور شد که شجاعت در زنان ایرانی وقتی ظاهر شد که تا چه حد حقوق زنان در اسلام پایمال شده رو فهمیدند.
  0
  14
  ‌چهارشنبه ۲۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  Shahrokh-86 - تهران، ایران

  یا خفه شید دهنتونو ببندید یا یه غلطی بکنید لازم نکرده شگفت زده شید.
  0
  24
  ‌چهارشنبه ۲۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۸:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  اتفاقا زنان ایرانی هم از خاویار مالی شما شگفت زده شدن.
  0
  20
  ‌چهارشنبه ۲۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۹:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  freedom of the press - تهران، ایران

  خفه و. حمایت کن نه فقط زر بزنید و پشت پرده دستتان تو دست اشغالگران کودک کش ایران باشد
  0
  24
  ‌چهارشنبه ۲۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۹:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.