همه چیز در مورد سرطان روده بزرگ و ارتباطش با رژیم غذایی

اکثر مردم باید غربالگری سرطان روده بزرگ را از سن ۴۵ سالگی شروع کننددویچه وله: طبق گزارش جدیدی از انجمن سرطان آمریکا، نسبت موارد ابتلا به سرطان روده بزرگ در میان بزرگسالان کمتر از ۵۵ سال، در سال‌های گذشته رشد چشمگیری داشته است.

به‌نوشته "سیاتل‌تایمز" اگرچه خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ با بالا رفتن سن افزایش می‌یابد، اما در حال حاضر بیشترین میزان مرگ‌و‌میر ناشی از این سرطان، در مردان کمتر از ۵۰ سال است. این واقعیت زمانی که چادویک بوزمن، هنرپیشه آمریکایی و ستاره فیلم سینمایی «پلنگ سیاه» در اثر این سرطان در ۴۳ سالگی درگذشت، بیشتر مورد توجه قرار گرفت.

به‌طور کلی، سرطان روده بزرگ در آمریکا سومین سرطان شایع و دومین علت شایع مرگ‌ و‌ میر ناشی از سرطان است.

دو راه مشخص برای محافظت از خود در برابر این سرطان وجود دارد: پیشگیری اولیه (داشتن رژیم غذایی و عادات سالم) و پیشگیری ثانویه (غربالگری پیشگیرانه که می‌تواند به تشخیص زودهنگام سرطان کمک کند).

طبق گزارش صندوق بین‌المللی تحقیقات سرطان (WCRF)، شواهد قوی وجود دارد که مصرف گوشت‌های قرمز و فرآوری‌شده خطر ابتلا به این سرطان را تا حدی افزایش می‌دهد.

در این میان WCRF به شواهد قوی اشاره می‌کند از جمله این که غذاهای لبنی و به‌طور خاص شیر و پنیر، و همچنین کلسیم موجود در دیگر غذاها به کاهش خطر ابتلا کمک می‌کنند. همچنین مطالعات متعدد نشان داده است که افرادی که بالاترین مصرف لبنیات را دارند، کمتر به این سرطان مبتلا می‌شوند. تحقیقات کاهش خطر مشابهی را در بین افرادی‌‌ که روزانه ۲۰۰ تا هزار میلی‌گرم کلسیم مکمل مصرف می‌کنند، مشاهده کرده است.

همچنین این نکته ثابت شده که خوردن غلات کامل و سایر منابع فیبر غذایی از شما در برابر سرطان روده بزرگ محافظت می‌کند. در ضمن عدم مصرف کافی میوه و سبزیجات غیرنشاسته‌ای مانند بروکلی، گل کلم و سبزیجات برگدار، ممکن است خطر ابتلا را افزایش دهد. میوه‌ها و سبزیجات حاوی فیبر، آنتی‌اکسیدان‌ها و فیتوکمیکال‌ها هستند که می‌توانند از تشکیل تومورهای سرطانی جلوگیری کنند.

کارهای دیگری که می‌توانید برای کمک به محافظت از خود در برابر سرطان روده بزرگ و سایر سرطان‌ها انجام دهید عبارتند از: فعالیت بدنی، اجتناب از استعمال دخانیات و مصرف الکل در حد اعتدال. بنابر اعلام WCRF، مصرف بیش از دو نوشیدنی الکلی در روز، خطر سرطان روده بزرگ را افزایش می‌دهد. همچنین به‌گفته انجمن سرطان آمریکا، وزن اضافی خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ و سرطان پستان (در زنان یائسه)، رکتوم، مری، پانکراس و کلیه را افزایش می‌دهد.

اکثر مردم باید غربالگری سرطان روده بزرگ را از سن ۴۵ سالگی شروع کنند. اگر بیماری التهابی روده (بیماری کرون و کولیت اولسراتیو)، سابقه شخصی پولیپ روده بزرگ، یا سابقه خانوادگی سرطان روده بزرگ دارید، باید برای غربالگری به‌موقع از جمله کولونوسکوپی، به پزشک مراجعه کنید.
+11
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.