وکیل خانواده مهسا امینی، به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به دادسرا احضار شد

صالح نیکبخت، وکیل خانواده مهسا امینی که پیشتر نیز وکالت شماری از فعالان سیاسی و مدنی را بر عهده داشته است، در پی احضار به شعبه دوم دادسرای انقلاب مستقر در زندان اوین، به «تبلیغ علیه نظام» متهم شد.

شبکه حقوق بشر کردستان گزارش داد که صالح نیکبخت، وکیل خانواده ژینا (مهسا) امینی، روز شنبه بیستم اسفند ماه بە شعبە دوم بازپرسی «دادسرای عمومی و انقلاب مقدس» مستقر در زندان اوین تهران احضار و به عنوان «تبلیغ علیە نظام» مورد تفهیم اتهام قرار گرفته است.

بر اساس این گزارش، شعبه دوم بازپرسی دادسرای مستقر در اوین پس از تفهیم اتهام، این وکیل را با «قرار کفالت» تا زمان برگزاری جلسه دادگاه بە صورت موقت آزاد کرده است.

یک منبع مطلع به شبکە حقوق بشر کردستان گفته است، صالح نیکبخت که پیش از این وکالت پروندە بسیاری از زندانیان سیاسی از جمله فعالان سیاسی کرد را بر عهدە داشتە و در حال حاضر نیز وکیل خانواده مهسا امینی است بە دلیل «مصاحبە با رسانەهای خارج از ایران» تحت پیگرد قضایی قرار گرفتە است.

به گفته این منبع مطلع، از جملە اتهامات وارد شده به صالح نیکبخت، مصاحبە و اطلاع‌رسانی در مورد پروندە موکلین سابق و فعلی او است.

احضار و تشکیل پرونده برای صالح نیکبخت، وکیل خانواده مهسا امینی، درست شش ماه پس از کشته شدن مهسا حین بازداشت توسط گشت ارشاد انجام شده است.

مهسا امینی، زن جوان اهل سقز که برای دیدار با اقوام همراه خانواده به تهران آمده بود، در ۲۲ شهریور ماه به دست نیروهای گشت ارشاد بازداشت و به گفته صالح نیکبخت دو ساعت بعد، پیکر او در حالی که ۹۵ درصد علائم حیاتی قطع شده بود به بیمارستان کسری تحویل شد. روز ۲۵ شهریور اعلام شد که تلاش پزشکان برای نجات او نتیجه‌ای نداشته است.

مرگ مهسا امینی به اعتراضات گسترده‌ای علیه جمهوری اسلامی در سراسر کشور تبدیل شد.
+7
رأی دهید
-61

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۲
  mina minavand - هانور، آلمان

  بچه مردم رو کشتنو و هیچ کسی هم اجازه حرف زدن نداره.اینها انتظار دارند که مردم برای کشتن بچه هاشون از اینها تشکر کنند. اگر این عدالت اسلامی و عدالت عدل علی نیست اسمش رو چی میشه گذاشت. مرگ و ننگ بر دیکتاتور. مهسا،و گلهای پر پر شده ایران زمین
  1
  27
  ‌سه شنبه ۲۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.