سرباز اوکراینی که به دست نیروهای روسیه تیرباران شد مولداویایی بود

 الکساندر ماتزیوسکایه، نظامی اوکراینی که توسط نیروهای روسیه تیرباران شد  یورونیوز: بنابر اعلام وزارت امور خارجه و ادغام اروپایی مولداوی، الکساندر ماتزیوسکایه، نظامی اوکراینی که توسط نیروهای روسیه تیرباران شد در واقع تبعه مولداوی بوده که به دفاع از اوکراین می‌پرداخته است.

ویدئوی تیرباران آقای ماتزیوسکایه که عبارت «افتخار برای اوکراین» را در آخرین لحظات زندگیش بر زبان می‌آورد بارها در شبکه‌های اجتماعی همرسانی شد.
این وزارت‌خانه در پستی در فیسبوک با اعلام این خبر نوشت: «پس از آن‌که طرف اوکراینی اعدام الکساندر ماتزیوسکایه، نظامی اوکراینی را توسط سربازان روس تایید کرد، سفارت امور خارجه مولداوی شدیدا کشته شدن یک شهروند مولداوی را محکوم می‌کند. این اقدام می‌تواند به عنوان جنایت جنگی و نقض آشکار حقوق بشردوستانه بین‌المللی تلقی شود. ما همدردی عمیق خود را با خانواده و دوستان الکساندر ماتزیوسکایه ابراز و مجددا موضع قاطع جمهوری مولداوی را در محکومیت جنگ وحشیانه فدراسیون روسیه بر علیه اوکراین اعلام می‌کنیم. جمهوری مولداوی خود را متعهد به حمایت از تلاش‌های کی‌یف برای بازگشت صلح و ثبات به منطقه می‌داند.»
پست فیسبوک وزارت خارجه و ادغام اروپایی مولداویولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین در روز ۱۲ مارس «مدال قهرمان اوکراین» را به الکساندر ماتزیوسکایه اهدا کرد. این مدال بالاترین عنوانی است که رئیس جمهوری اوکراین می‌تواند به کسی اهدا کند.

آقای زلنسکی گفت که الکساندر ماتزیوسکایه برای همیشه به خاطر شجاعتش، اعتمادش به اوکراین و به خاطر «افتخار برای اوکراین» در یاد اوکراینی‌ها خواهد ماند.

یوری بوتوسف، روزنامه نگار اوکراینی در صفحه فیسبوک خود عکسی که ده روز پیش از بازداشت آقای ماتزیوسکایه توسط نیروهای روس، از او گرفته شده بود را به اشتراک گذاشت و اطلاعاتی در باره هویت وی منتشر کرد. پانسمانی که بالای چشم راست او در این عکس دیده می‌شود مشابه پانسمان وی در ویدیوی ۱۲ ثانیه‌ای تیربارانش است.   
بازرسان ویژه سرویس امنیتی اوکراین (SBU) دریافتند که  الکساندر ماتزیوسکایه، تک‌تیرانداز تیپ ۱۱۹ دفاع سرزمینی اوکراین در منطقه چرنیهیو بوده است.
+35
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۸
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  طبق قوانین بین‌المللی اتباع خارحی که لباس نظامی کشور دیگر را تن گنند و برای ان بجنگند مزدور خارجی حساب میشن و کنونسون
  24
  10
  ‌سه شنبه ۲۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  کنونسیون ژنو و هاگ در صورت اسارت شامل حال انها نخواهد شد.درست مثل اتباع خارجی که تدسط امریکایی‌ها در افغانستان و عراق دستکیر شدند و امریکا انها را جایی فرستاد که عر ب نی انداخت. این رف هم هر کس بوده طبق بزخورد با مزدوران خارحی و تروریست با برخورد شده یعنی دادگاه صحرایی. با توجه به اینکه طرف تک تیر انداز بوده مشخص است که از اعضای مزدوران راستگرای خارجی بوده
  16
  13
  ‌سه شنبه ۲۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.