محسی اژه ای تلویحا اعلام کرد که آمار بازداشت شدگان اعتراضات از ۲۲ هزار نفر بیشتر است

 غلامحسین محسنی اژه‌ای رئیس قوه قضاییه جمهوری اسلامیصدای آمریکا: رئیس قوه قضاییه جمهوری اسلامی آمار «عفو» شدگان اعتراضات سال جاری را ۲۲ هزار نفر اعلام کرد. این اولین بار است که یک مقام ارشد قضایی، غیرمستقیم آماری مربوط به تعداد بازداشت شدگان اعتراضات سراسری سال جاری را اعلام می‌کند.

نهادهای حقوق بشری، از جمله سازمان مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، با توجه به داده‌های جمع‌آوری شده توسط این سازمان، آمار بازداشتی‌های اعتراضات از شهریور ماه سال جاری را حدود ۲۰ هزار نفر تخمین می‌زد. حالا با اعلام آمار ۲۲ هزار نفر از کسانی که به گفته غلامحسین محسنی اژه‌ای از «عفوشدگان اغتشاشات» هستند، مشخص شده که آمار بازداشتی‌های اعتراضات فراتر از تخمین‌ها بوده است.

آمار ۲۲ هزار نفر، تنها کسانی هستند که محکومیت‌شان با «عفو» روبه‌رو شده، در حالی که هنوز تعداد دیگری از بازداشت‌شدگان اعتراضات ماه‌های اخیر در زندان‌ها بسر می‌برند که با اتهامات سنگینی در خطر اعدام یا حبس‌های طولانی قرار دارند.

محسنی اژه‌ای این آمار را امروز (دوشنبه ۲۲ اسفندماه) در جلسه شورای عالی قوه قضاییه اعلام کرد. او در این جلسه گفت که تاکنون ۸۲ هزار نفر مشمول «عفو»ی شدند که چند وقت پیش به پیشنهاد رئیس قوه قضاییه به تایید علی خامنه‌ای رسید.

رئیس قوه قضاییه البته تاکید کرد که ۳۴ هزار نفر از این ۸۲ هزار نفر از «تقلیل» حکم برخوردار شدند.

مقامات جمهوری اسلامی در ماه‌های گذشته از ارائه آمار دقیق تعداد کشته شدگان، بازداشتی‌ها سرباز زده‌اند. با این حال نهادهای حقوق بشری در ماه‌های گذشته تلاش کردند تا تعداد کشته شدگان و بازداشت شدگان را جمع‌آوری و اعلام کنند. طبق همین گزارش‌ها از شهریور ماه سال جاری که اعتراضات سراسری پس از کشته شدن مهسا امینی در بازداشت نیروی انتظامی آغاز شد نزدیک به ۵۰۰ نفر کشته شدند، از جمله ۶۴ کودک.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، در تازه‌ترین گزارش خود به شورای حقوق بشر سازمان ملل، با مستند کردن دستگیری‌‌های خودسرانه، اعدام‌ها، دادگاه‌های نمایشی، شکنجه و رفتارنامناسب با معترضان در ایران، از مقامات جمهوری اسلامی خواسته است تمامی این رفتارها را متوقف کنند.

طبق این گزارش، از روز آغاز اعتراضات در شانزدهم سپتامبر تا آخرین روز سال ۲۰۲۲، هزار و ۶۴۱ تجمع اعتراضی در سراسر ایران برگزار شد که طی آن دست‌کم ۴۷۶ نفر از جمله ۶۴ کودک و ۳۴ زن کشته شدند، بیش از ١٨ هزار نفر از جمله ۶۰۰ دانشجو، ۴۵ وکیل، ۵۷۶ فعال مدنی و ۶۲ خبرنگار بازداشت شدند.
+47
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن

  ای بیشرف و بی ناموس ، از تعداد کشته ها از تعداد تجاوز به دختران و پسران نوجوان و جوان‌ و تعداد کسانی که با خوراندن دارو باعث افسردگی و نهایتاً خودکشی‌شون شُدید ، از تعداد نقص عضوها و خصوصاً کور کردنها بوسیله شلیک مستقیم و از فاصله بسیار نزدیک بگو ! ای بر مادر و صدها پدرت لعنت که معلوم نیست چرا توی زنا زاده رو پس انداختند !؟ تو اون رهبر مفعولت و جنایتکارای دیگه رژیم منحوس و متعفن !!
  0
  34
  دوشنبه ۲۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  منتظر الزورو - کپنهاگ ، دانمارک
  فقط این اراذل جمهوری اسلامی از جمله رهبر معظمش میتوانند بگویند تعداد معترضان "انگشت شمار" است بعد خودشان رأفت اسلامی نشان بدهند و بعد یک بخش ۲۰۰۰۰ نفری از آن تعداد انگشت شمار را "عفو" کنند.
  0
  12
  دوشنبه ۲۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.