گزارش تحقیقی «ساندی تایمز»: ماموران گشت ارشاد مهسا امینی را در ون به شدت کتک زده اند

 مهسا امینیصدای آمریکا: نشریه بریتانیایی «ساندی تایمز» در آستانه ششمین ماه کشته شدن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت پلیس امنیت اخلاقی در تهران، با انتشار یک گزارش تحقیقی ابعاد تازه‌ای را در رابطه با حوادث منجر به مرگ این دختر جوان، از جمله ضربات متعدد به سر او در زمان انتقال به بازداشتگاه وزرا و میز خودداری مقامات انتظامی از تماس با اورژانس به مدت ۴۵ دقیقه پس از بیهوش شدن او، روشن کرده است.

در این گزارش تحقیقی به قلم سجاد خداکرمی و لوئیز کالاگان، آمده است که مهسا امینی ۲۲ ساله دقایقی پس از خروج از ایستگاه مترو شهید حقانی به همراه برادر نوجوان و دو تن از دختران فامیل توسط پلیس امنیت اخلاقی دستگیر شد. اگرچه امینی مانتو بلندی به تن داشت و روسری مشکی موهایش را پوشانده بود، اما مأموران او را به دلیل «بدحجابی» بازداشت کردند.

بنا بر این گزارش، که در آن گاه‌شمار رویدادهای منجر به کشته شدن مهسا (ژینا) امینی آورده شده، به مهسا گفته بودند که او را به یک کلاس یک ساعته «آموزش حجاب» می‌برند. اما مهسا که حرف آنها را باور نکرده بود، در ون پلیس فریاد زد و التماس کرد که آزادش کنند: «ما مال اینجا نیستیم. هیچ جا رو بلد نیستیم. برادرم از من کوچکتره. او هم هیچ جا رو بلد نیست. ما گم می‌شیم.»

در گزارش تحقیقی ساندی تایمز که شش ماه بعد از کشته شدن مهسا منتشر شده، به کتک خوردن مهسا در وانت اشاره دارد. واقعیتی که امجد، پدر امینی، و آن چه شاهدان به او گفتند، صحت آن را تایید می‌کند.

این گزارش به نقل از یک شاهد عینی که او نیز از دختران بازداشت‌شده درون ون گشت ارشاد بود، می‌نویسد، مهسا خواست بلند شود، اما یکی از مأموران او را گرفت. بعد مامور دیگری شروع به کتک زدن او کرد و با مشت به سر او می‌کوبید. مهسا کمتر از یک ساعت بعد در بازداشتگاه به زمین افتاد و پس از تأخیری طولانی، با حال وخیم به بیمارستان منتقل شد. مرگ او جرقه اعتراضاتی را در سراسر کشور برانگیخت که امروز نیز ادامه دارد و به بزرگترین تهدید برای جمهوری اسلامی از زمان روی کار آمدن آن در سال ۱۳۵۷ تبدیل شده است.

در مطلب ساندی تایمز آمده است که پلیس امنیت اخلاقی ۴۵ دقیقه پس از بیهوش شدن امینی او را به عنوان «بازیگر بالیوود» مورد تمسخر قرار داد و از تماس گرفتن با اورژانس خودداری کرد، در حالی که سایر زنان بازداشت‌شده التماس می‌کردند که با اورژانس تماس گرفته شود.

این گزارش همچنین با اشاره به «تلاش دیوانه‌وار رژیم» برای فرونشاندن خشم عمومی، می‌نویسد مقامات ادعا کردند مهسا درست قبل از ساعت ۸ شب بیهوش شد و پس از آن بلافاصله با آمبولانس تماس گرفته شد. پلیس تهران در بیانیه‌ای که سه روز پس از دستگیری امینی منتشر شد، اتهامات ضرب و شتم امینی را «ادعای رسانه‌های متخاصم» خواند و ادعا کرد که او مشکلات پزشکی داشته و پس از «سکته قلبی» در بیمارستان تحت مراقبت قرار گرفته است.

خانواده او به رغم فشار ماموران رژیم بیانیه پلیس تهران را تکذیب کردند و گفتند مهسا تا زمانی که او را داخل وانت پلیس کردند در سلامت کامل بود.

مهسا امینی سه روز پس از بازداشت، حدود ساعت ۱۵:۳۰ روز ۲۵ شهریور، درگذشت.
+74
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۶
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  اینو همه میدونند خسته نباشید. فقط اون الاغهایی که چیز دیگه ای میگند خر فهمشون کنید.
  0
  80
  یکشنبه ۲۱ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  ادوینو - گوالف، کانادا

  اینو که همه عالم میداند اینها را به کشور بلژیک وتمام غربیان بگید با صدای بلند که خوسبختانه ایرانیان خارج کشور با همدلی از مظلومیت مردم ایران گوش جهانیان را کر کرده اند و غربیاان با تعلال در تصمیم گیری راه رسیدن به انقلاب ایرانیان را دشوارتر کرده اندبخاطر منافع ومشکلاتیکه خود صدای ایرانیان را میشنوند اما اراده محکمی در قبال پشتیبانی از خواسته مردم ایران ندارند که یکی از آنها تروریست خواندن سپاه پاسداران است وهنوز باور به مماشات با این دژخیم زمان را در سر میپرورانند واگر در آینده تحولی درایران بوجود آید همینها در صف اول روابط اقتصادی با حکومت جدید بر خواهند آمد.
  0
  50
  یکشنبه ۲۱ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۱:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۰
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک

  سندی جان گشت ارشاد چی هست از کجا متولد شده زیرمجموعه کدوم سازمان هست از کجا تغذیه میشه اگر اطلاعات کافی داشتی بهش میرسی نداشتی هم که مانند بقیه سر در گمی مگه نه فاطی کابلی با اجازه جناب سلوان و خیار راستی گفتم خیار یاد میلیونر کردم
  0
  21
  یکشنبه ۲۱ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۲:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.