نخست وزیر سابق عراق: جسد صدام حسین را در نزدیکی خانه‌ام انداخته بودند

العربیه: مصطفی الکاظمی، نخست وزیر سابق عراق، یکشنبه 19 اسفند طی مصاحبه‌ای با روزنامه «شرق الاوسط»، در اولین اظهار خود درباره جسد صدام حسین و محل دفن او گفت، پس از اعدام صدام حسین، جسد او را در «منطقه سبز» بین خانه‌اش و خانه نوری مالکی نخست وزیر وقت عراق انداخته بودند.

در این مصاحبه که امروز منتشر شد، الکاظمی گفت: «در آن زمان وقتی دیدم گروهی از نگهبانان دور آن جسد جمع شده‌اند، از آنها خواستم برای احترام به «حرمت مُرده» از جسد دور شوند».
صدام حسینالکاظمی گفت: «جسد صدام حسین پس از اعدام در نزدیکی خانه من و خانه المالکی گذاشته بودند، اما نوری المالکی شبانه دستور داد آن را به یکی از شیوخ قبیله «النداء» که صدام حسین از آن قبیله است، بسپارند، آنها جسدش را از منطقه سبز بغداد تحویل گرفتند و سپس در تکریت به خاک سپرده شد اما پس از سال 2012، زمانی که «داعش» بر منطقه مسلط شد، نبش قبر شد و جسد به مکانی مخفی انتقال داده شد که تاکنون هیچ کس از آن اطلاعی ندارد و قبر فرزندانش نیز دستکاری شده است.»
کاغذی مدفون در صحرا
الکاظمی درباره نقش عراق در از بین بردن اولین رهبر داعش گفت که اعترافات یکی از اعضای زندانی این گروه منجر به کشف کاغذی مدفون در بیابان توسط سرویس‌های اطلاعاتی عراقی شد و سپس این کاغذ به آمریکایی‌ها کمک کرد تا مکان ابوبکر البغدادی، را شناسایی کنند.
عده‌ای سعی می‌کنند حکومت من را بد جلوه دهند
الکاظمی درباره بازداشت برخی اعضای دولت او به اتهام فساد در ارتباط با پرونده «سرقت قرن» گفت: «کسانی هستند که قصد دارند حکومت من را بد و «شیطانی» جلوه دهند و حکومت مرا مقصر همه ایرادات نظام سیاسی و دولت‌های پیشین در نظام سیاسی گذشته عراق بدانند».

او همچنین فاش کرد که مبلغ بیش از 600 میلیارد دلار که از بودجه عراق سرقت شد برای افرادی از نهادهای حزبی و نظامی و نقش‌های منطقه‌ای آنها استفاده شد.

او گفت: «کسانی می‌خواهند تاریخ بد حکومت‌های خود را پاک کنند، بنابراین دولت الکاظمی که هیچ حزب، شبه‌نظامی و فراکسیون پارلمانی ندارد، را مقصر می‌دانند».

الکاظمی اذعان کرد که دولتش در برخورد با مساله سلاح‌های کنترل نشده در دست شبه‌نظامیان به ویژه پس از قتل‌های مکرر که فعالان سیاسی را هدف قرار داده بود، موفق نبود.

او گفت این قتل‌ها گاهی توسط عناصری که در دوره دولت‌های قبلی در دستگاه‌های امنیتی نفوذ کرده بودند، انجام می‌شد.

گفتنی است که الکاظمی از ماه مه 2020 تا 13 اکتبر 2022 یعنی پس از پایان انتخابات پارلمانی در عراق حکومت را در دست داشت دوران نخست وزیری او از نظر سیاسی و امنیتی دوران سختی بود بویژه که این کشور شاهد ترورهای مکرر فعالان و سیاستمداران عراقی بود.

خانه مصطفی الکاظمی در 7 نوامبر 2021 توسط شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران هدف یک حمله پهپادی قرار گرفت اما او جان سالم به در برد.
+11
رأی دهید
-7

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.