دستمال توالت؛ منبع افزایش مواد سرطان‌زا در فاضلاب

بر اساس نتایج یک تحقیقات، برخی از تولیدکنندگان کاغذ، هنگام تبدیل چوب به خمیر کاغذ، PFAS را اضافه می‌کننددویچه وله: محققان دانشگاه فلوریدا در مورد اینکه کاغذ توالت ممکن است مواد شیمیایی مضر را به سیستم‌های فاضلاب اضافه کند ابراز نگرانی می‌کنند. آنها اعلام کرده‌اند که کاغذ توالت ممکن است مواد سرطان‌زایی به‌نام PFAS را در سیستم‌های فاضلاب آزاد کند.

به‌گزارش نشریه پزشکی Healthline؛ مواد پرفلوئوروآلکیل و پلی‌فلوئوروآلکیل که با نام اختصاری PFAS نیز شناخته می‌شوند، به خانواده‌ای از بیش از ۹ هزار نوع مختلف از مواد شیمیایی ساخته دست بشر اشاره دارد. PFAS که برای اولین‌بار در اواخر دهه ۱۹۳۰ معرفی شد، همچنان در محصولات مختلفی یافت می‌شود از جمله:

فرش و پارچه‌های ضد لک، محصولات پاک‌کننده، لوازم آرایشی و بهداشتی و محصولات مراقبت شخصی، فوم آتش‌نشانی، ظروف نچسب، لباس‌های ضد آب و محصولاتی که در برابر روغن، گریس یا آب مقاوم هستند. برای بیش از ۲۰ سال، نظرسنجی ملی سلامت و تغذیه، میزان PFAS را در خون آمریکایی‌ها اندازه‌گیری کرده است. این نظرسنجی نشان داد که اکثر مردم در ایالات متحده مقادیری از PFAS در جریان خون خود دارند.

تحقیقات قبلی قرار گرفتن در معرض PFAS را به انواع مشکلات سلامتی مرتبط می‌کند، از جمله:

آسیب کبد، بیماری کلیوی، مشکلات تیروئید، مشکلات متابولیک، ناباروری، انواع خاصی از سرطان‌ها، از جمله سرطان پروستات، سرطان کلیه، سرطان بیضه و سرطان تخمدان و  دیابت بارداری.

به‌گفته دانشمندان، آب‌های زیرزمینی آلوده به این ترکیب می‌توانند برای مصارف کشاورزی استفاده شوند و نشان داده شده که گیاهان، می توانند PFAS را جذب کنند، بنابراین محصولات غذایی منابع دیگری برای قرار‌گرفتن در معرض PFAS است.

این در حالی است که مطالعه اخیر نشان داده که یک ترکیب خاص به نام 6:2 diPAP یا پلی‌فلوروآلکیل فسفات‌های جایگزین، رایج‌ترین PFAS شناسایی‌شده در فاضلاب است، البته در سطوح پایین.

محققان یافته‌های خود را در مجله آنلاین انجمن شیمی آمریکا منتشر کردند. بر اساس این مطالعه، برخی از تولیدکنندگان کاغذ، هنگام تبدیل چوب به خمیر کاغذ، PFAS را اضافه می‌کنند.

در سال‌های اخیر، آژانس‌های نظارتی در اروپا و ایالات متحده شروع به اعمال محدودیت‌های قانونی برای PFAS در آب آشامیدنی و محصولات مصرفی کرده‌اند. علاوه‌بر‌این، مطالعات اپیدمیولوژیک و سم‌‌شناسی در حال ظهور نشان می‌دهد که هیچ سطح ایمنی از قرارگیری در معرض PFAS برای انسان وجود ندارد و حتی مقادیر ناچیز آلودگی می‌تواند مشکلات مهمی ایجاد کند.

اما با وجود PFAS در بسیاری از محصولات روزمره، مردم چه کاری می‌توانند انجام دهند تا به کاهش مقدار PFAS در فاضلاب کمک کنند؟

به‌گفته دانشمندان، مصرف‌کنندگان باید محصولات بدون PFAS را تا حد امکان انتخاب کنند. هنگام خرید لوازم آرایشی و بهداشتی، از انتخاب هر چیزی که با برچسب پرفلور، پلی‌فلور و PTFE باشد خودداری کنید. همچنین باید از لباس‌ها و کفش‌هایی که به‌عنوان ضدآب یا ضد لک تبلیغ می‌شوند، خودداری کنید.
+5
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.