اروپا سیستم تسهیل تبادل مالی با ایران «اینستکس» را منحل کرد

العربیه: کشورهای اروپایی در تازه‌ترین اقدامات تحریمی خود علیه رژیم جمهوری اسلامی به‌دلیل نقض گسترده حقوق بشر در این کشور، رویکرد بی‌ثبات‌کننده تهران در منطقه و جهان، تخلفات از تعهدات هسته‌ای برجامی و پشتیبانی نظامی آن از روسیه در تهاجم به اوکراین، مکانیسم تسهیل تبادل مالی با ایران «اینستکس» را منحل کردند.

به گزارش «آسوشیتدپرس» کشورهای اروپایی روز پنج‌شنبه، 18 اسفند طی بیانیه‌ای تصمیم گرفتند سیستمی را که تحت عنوان «اینستکس» در سال 2019 طراحی شده بود تا تجارت با ایران را تسهیل کند، منحل کنند.

این سیستم به اروپا امکان می‌داد از شرکت‌هایی که با ایران تجارت می‌کنند در برابر تحریم‌های آمریکا محافظت کند ولی تنها یک بار از آن استفاده شده بود.

پیشتر دولت آلمان در ماه دسامبر سال گذشته میلادی و در بحبوحه اعتراضات سراسری ضد‌حکومتی در ایران، این سیستم مالی را به حالت تعلیق در آورده بود.

بر اساس بیانیه‌ کشورهای اروپایی که آسوشیتد پرس آن را مشاهده کرد، «ایران به دلایل سیاسی به طور سیستماتیک از انجام وظایف اینستکس جلوگیری و تنها یک معامله را در این سیستم تایید و پردازش و متعاقبا معاملات پیشنهادی بیشتر را مسدود کرده است.»

این سیستم پیچیده از نوع پایاپای توسط آلمان، فرانسه و بریتانیا در ژانویه 2019 و به‌دنبال خروج یک‌جانبه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران و اعمال مجدد تحریم‌ها علیه تهران، طراحی شده بود.

اولین معامله در این سیستم در ماه مارس 2020 بین ایران و آلمان انجام و صادرات کالاهای پزشکی از اروپا به ایران تسهیل شد و پس از آن طرف‌های دیگر معامله مایل بودند آن را زنده نگه دارند.

با این وجود، پنج‌شنبه 18 اسفند، وزارت‌های خارجه آلمان و فرانسه اعلام کردند که 10 سهامدار اینستکس شامل بلژیک، آلمان، فنلاند، دانمارک، فرانسه، هلند، نروژ، اسپانیا، سوئد و بریتانیا، اعلام کرده‌اند که با توجه به امتناع ایران، هیچ مبنایی برای ادامه کار با ایران در قالب این سیستم وجود ندارد.

این تصمیم در زمانی اتخاذ می‌شود که تنش‌ها بین غرب و ایران به دنبال سرکوب مخالفان داخلی توسط تهران، عرضه پهپادهای انفجاری به روسیه که در جنگ اوکراین مورد استفاده قرار گرفته‌اند و شکست ضمنی برجام، بالا گرفته است.

همزمان با اتخاذ این تصمیم از سوی طرف‌های اروپایی، وزارت خزانه‌داری آمریکا نیز تحریم‌های گسترده‌ای را علیه افراد و نهادهای وابسته به رژیم جمهوری اسلامی اعمال کرده که یکی از آنها تحریم یک «شبکه بانکداری سایه» است که با ایران در دور زدن تحریم‌ها و پولشویی بین‌المللی همکاری می‌کرده است.

آسوشیتدپرس به نقل از بیانیه سهامداران اینستکس تاکید کرد که تصمیم برای منحل کردن اینستکس صرفاً به دلایل «تجاری» و «مستقل از عوامل دیگر» گرفته شده است.
+98
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۸
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  اینها واقعا ملت ازران را ببو باور کردند.قرار رود سپاه تروریستی بره تو لیست تروریست ها ولی در عوض جیزی را منحل کردند که وجود نداشت.
  0
  4
  جمعه ۱۹ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.