خامنه‌ای پشت آتش‌به‌اختیارهایش را خالی کرد

ایندیپندنت فارسی: در حالی‌ که مقام‌های حکومتی و نهادهای امنیتی در تلاش‌اند مسمومیت‌های زنجیره‌ای دختران را به «دشمنان» نسبت دهند، علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، دخالت افراد و گروه‌های وابسته به نظام در این مسئله را تلویحا تایید کرد و از مسئولان امنیتی و انتظامی خواست که «عاملان و مسببان» را به «اشد مجازات» برسانند.

علی‌ خامنه‌ای که به واکنش دیرهنگام به رویدادهای مهم اجتماعی شهرت دارد، صبح دوشنبه ۱۵ اسفند، سه ماه پس از آغاز مسمومیت‌های سریالی دانش‌آموزان در ایران، به این موضوع واکنش نشان داد و از مسئولان خواست این مسئله را «به‌جد تعقیب کنند».

رهبر جمهوری اسلامی ایران مسمومیت دانش‌آموزان را «مهم» خواند و افزود: «اگر واقعا دست‌هایی در کار باشد و افرادی، گروه‌هایی در این زمینه دخالت داشته باشند، این جنایت بزرگ و غیرقابل‌اغماضی است.»

علی خامنه‌ای در سخنان روز دوشنبه‌، برخلاف واکنش‌ها و سخنان گذشته‌اش، از کلیدواژه «دشمن» استفاده نکرد و با تایید تلویحی دست داشتن گروه‌های تندرو در این ماجرا گفت: «اگر کسانی در این کار دست دارند که لابد دارند، بلاشک به نحوی باید این مسئله را دستگاه‌های اطلاعاتی و انتظامی مسئول دنبال و سررشته این جنایت را پیدا کنند.»

رهبر جمهوری اسلامی ایران در ادامه، از نهادهای امنیتی خواست مسببان و عاملان را به اشد مجازات برسانند. او افزود: «کسانی اگر محکوم شدند، عفوی هم درباره این‌ها وجود نخواهد داشت و حتما باید مجازات شوند.»

خامنه‌ای مجازات عاملان مسموم‌سازی دانش‌آموزان را مایه عبرت دیگران دانست و گفت: «این جنایتی در حق معصوم‌ترین عناصر یک جامعه یعنی کودکان است و موجب رعب و ناامنی جامعه و خانواده‌ها می‌شود.»

رهبر جمهوری اسلامی ایران در حالی ادعای دفاع از حقوق کودکان را مطرح کرد که به‌تازگی در «جشن تکلیف» دختران ۹ ساله خطاب به آنان گفته بود: «شما دیگر بچه نیستید و باید دیگران را به راه راست هدایت کنید.» بسیاری از فعالان حقوق کودکان سخنان خامنه‌ای را نقض آشکار حقوق کودکان دانستند.

خامنه‌ای پس از حضور گسترده دانش‌آموزان در خیزش انقلابی اخیر، از نهادهای امنیتی خواست آنان را «تنبیه» کنند.

گزارش‌های میدانی و رسانه‌ای نشان می‌دهد ماجرای مسموم‌سازی دانش‌آموزان که از اوایل آذرماه از قم شروع شد، به‌سرعت در حال گسترش به شهرهای ایران است. حساب ۱۵۰۰ تصویر شامگاه یکشنبه اعلام کرد دست‌کم ۳۰۰ مدرسه در نقاط مختلف ایران در روز یکشنبه هدف حمله شیمیایی قرار گرفته‌اند.

برای فعالان مدنی و گروه‌های مردمی باورپذیر نیست که نهادهای امنیتی تاکنون نتوانسته باشند عاملان مسموم‌سازی را شناسایی کنند. سیگنال‌هایی نیز وجود دارد مبنی بر اینکه گروه‌های افراطی این اقدام را باهدف خانه‌نشین کردن دختران انجام می‌دهند. با این حال مقام‌های حکومتی ادعا می‌کنند که این حملات را عوامل خارج از کشور هدایت می‌کنند.

در نقطه مخالف، فعالان مدنی و سازمان‌های حقوق بشری‌ قرار دارند که می‌گویند پیدا کردن عاملان این جنایت برای نهادهای امنیتی کار سختی نیست؛ مگر اینکه برای امتناع از معرفی و مجازات آنان اراده‌ای در کار باشد. بسیاری از مردم نیز بر این باورند که سازمان‌دهی این حملات شیمیایی را آتش‌به‌اختیارهای علی خامنه‌ای و فداییان او برعهده دارند.

فعالان زنان، شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی معلمان، اتحادیه آزاد کارگران، کانون صنفی معلمان و بسیاری دیگر از گروه‌های مدنی و تشکل‌های صنفی از عموم مردم دعوت کرده‌اند در اعتراض به حملات شیمیایی به دختران دانش‌آموز و دانشجو، روز سه‌شنبه هشتم مارس (۱۶ اسفند) به مناسبت روز جهانی زن به خیابان‌ها بیایند و تجمع اعتراضی برگزار کنند.
+25
رأی دهید
-135

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن

  این پفیوز ، پشت آتش به اختیاراش رو خالی کُنه !!؟ نعوذبالله ! این فیلمش هست ، یکی به نعل و یکی به میخ میزنه و میخواد که از خودش چهره ای دلسوز و پدر گونه به نمایش بذاره ! سرشت ناپاک و ذات جنایتکارش چنان بر عالم و آدم نمایان هست که با این نمایشات مسخره ، آب ریخته رو نمیتونه جمع کُنه ! مفعول حرامی .
  2
  140
  دوشنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  2023Azadi - لینز، اتریش

  نفس هایه آخره نظام است و خالى کرده یا پر کرده زرى بیش نیست.
  2
  98
  دوشنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۷:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  dannni - سوئد، سوئد

  ای کاش یک روز به این زودی ها پیام بده بگه بابا ملت عزیز ما این کاره نیستیم منو ببخشید حکومت به یک نهاد دموکراتی تحویل بده و به قول قدیم ها ماهی هر وقت از آب بگیری تازه است مردم هم بلاخره هم راحت میشند هم شاید برای ایران بزرگ همه چیز ببخشند
  2
  68
  دوشنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۷:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  ali1g - اوسلو، نروژ

  سناریو از این قراره که خامنه ایی قهرمان ته فیلم نامه بشه.
  1
  73
  دوشنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۸:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  smart292 - ونکوور، کانادا

  آن حوزه جهل علمیه را باید نابود کرد تا آخوند جنایتکار پرورش ندهد،اخوندی که گاز خردل میزند به مدارس ایرانی یعنی جنایت بر علیه بشرییت انجام داده است ،مرگ بر خامنه‌ای جنایتکار مرگ بر هر چی آخوند جنایتکار که بد و خوب هم نداریم.تیر‌های چراغ برق برای همتون آماده است
  3
  70
  دوشنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۹:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۸
  Esperanto - لندن، انگلستان

  حالا که ماهیت تروریستی این حوادث تا حدودی روشن شده، چرا یوکی و تعداد زیادی از رسانه ها و مخالفان حکومت اصرار دارند به این حملات بایوشیمیایی و تروریستی از عنوان مسمومیت استفاده کنند و موضوع به این مهمی را در حد یک مسمومیت ساده پایین آورند؟ این در حالیست که هنوز ماهییت شیمیایی این گازها برای عموم ناشناخته بوده و کسی از عوارض طولانی مدت این مواد بر اعضا بدن اطلاعی ندارد
  1
  56
  دوشنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۹:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  پیر خردمند - تورونتو، کانادا

  سد علی گدا خامنه ای هوس پشت جدید و جوان و تازه کرده
  1
  55
  دوشنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۰:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  سعید رحیم زاده - برلین، آلمان

  صحنه سازی خوبی نبود واسه مظلوم و مهربون نشون دادن خامنه ای. خر خودتونید))))
  2
  62
  دوشنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  Nabaat - بلک تان، استرالیا

  با درود. اولا که دیر اومدی و دوما شل اومدی و سوما با اگر اومدی. مردیکه خرفت بعد از چندین روز سرت رو از آخور رهبری آوردی بیرون خیر سر پدرت و حالا میدونی اون آتش به اختیارها دست اندر کارند و حالا میگی اگر محکوم شوند !!! بر اون پدر و مادرت لعنت چلاقعلی تو به این دختران نون دادی، آب دادی و یا زندگی دادی ؟!! این بچه ها آینده سازان این مملکت هستند و دست از سر بانوان این مملکت بردار ای پیر سگ 😤😤
  2
  54
  دوشنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۰:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  عوضش توی حموم منصوری پشت خودش رو خیلی پر کردن
  0
  15
  دوشنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۱:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.