خلبانان و مهمانداران اسرائیلی از هدایت پرواز نتانیاهو خودداری کردند

به گزارش عصرایران،‌ دهها نفر از نیروهای ذخیره ارتش اسرائیل،‌ در اعتراض به طرح اصلاحات قضایی دولت اسرائیل،‌از حضور در تمرینات نظامی خودداری کردند.

سفر نتانیاهو به ایتالیا با مشکل عجیبی روبه رو شد و آن مخالفت خلبانان و مهمانداران اسرائیلی با حضور در پرواز خارجی نخست وزیر است.

خلبانان و مهمانداران اسرائیلی به دلیل اعتراض به طرح اصلاحات قضایی دولت اسرائیل، حاضر به مشارکت در پرواز بنیامین نتانیاهو و همسرش به ایتالیا نیستند.

این خبر را شبکه 12 تلویزیون اسرائیل منتشر کرده است. رویترز درباره این خبر از دفتر نخست وزیری اسرائیل درخواست اطلاعات کرد اما دفتر پاسخی نداد.

براساس این خبر، شرکت هواپیمایی دولتی اسرائیل (العال)‌ با مشکل پیدا کردن کادر پروازی برای سفر نتانیاهو به ایتالیا مواجه شد.

شرکت العال گفته است از این تحریم خلبانان به ویژه علیه نخست وزیر حمایت نمی کند.

بعد از انتشار خبر خودداری خلبانان و مهمانداران شرکت العال برای هدایت پرواز نتانیاهو به ایتالیا، این شرکت به تازگی اعلام کرد توانست کادر پرواز جایگزین را برای سفر هوایی نخست وزیر بیابد. این شرکت اعلام نکرده چگونه این کادر جایگزین را یافته است.

اعتصاب نیروهای ذخیره ارتش اسرائیلهمزمان در اتفاق دیگر، دهها خلبان و نیروی پروازی ذخیره در نیروی هوایی اسرائیل از پیوستن به آموزش نظامی یک روزه خودداری کردند. آنها این اقدام را در اعتراض به طرح اصلاحات قضایی دولت اسرائیل انجام دادند.

به گزارش رویترز،‌ 37 خلبان و عضو کار پروازی از اسکادران جنگنده های اف - 15 در نامه ای که در رسانه های اسرائیلی منتشر شد گفته اند در آموزش روز چهارشنبه حاضر نمی شوند. آنها گفتند به جای حضور در تمرین نظامی، زمان خود را برای گفتگو و تفکر درباره دموکراسی و وحدت ملی اختصاص خواهند داد.

 اعتراض علیه طرح اصلاحات قضایی باعث شد هر هفته هزاران اسرائیل در تل آویو به خیابان ها بیایند و علیه دولت نتانیاهو شعار بدهند. برخی از فرماندهان سابق نظامی در این اعتراضات حضور دارند.

براساس طرح اصلاحات قضایی، پارلمان می تواند احکام دستگاه قضایی را لغو کند. معترضان می گویند این طرح استقلال دستگاه قضایی اسرائیل را زیرسوال می برد. همچنین باعث می شود دستگاه قضایی به زیرمجموعه دولت و پارلمان تبدیل شود.

اسرائیل تعداد نیروهای نظامی خود را اعلام نمی کند به همین دلیل قضاوت درباره تاثیر اعتراض نظامیان ذخیره در نیروی هوایی غیرممکن است.

برخی دیگر از نیروهای ذخیره در دیگر واحدهای نظامی اسرائیل هم تهدیدهای مشابه داشته اند.

فعال سیاسی تندرو و وزیر امور مالی اسرائیل (بتسلایل سموتریچ) در مصاحبه با شبکه 12 اسرائیل گفت رسانه های اسرائیل غیرمسوول هستند زیرا به هر سرباز ذخیره این فرصت را می دهند سخنان خود را از طریق آنها بگوید.

وی افزود: دهها و صدها هزار نفر از افراد به ارتش می پیوندند و در نیروهای ذخیره به فعالیت می پردازند و درک می کنند که ما برادر هستیم و مسوولیت معجزه بزرگ را برعهده داریم یعنی طرح صهیونیستی.

در واکنش به این اتفاق، نتانیاهو که خود قبلا نیروی کماندویی ارتش اسرائیل بود عکسی از دوره سربازی اش در توییتر منتشر کرد و نوشت: وقتی برای خدمت نظامی فراخوانده می شدیم همیشه پاسخ مثبت می دادیم. ما یک ملت واحد هستیم.
+45
رأی دهید
-6

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.