دادگاه قانون اساسی بلژیک تبادل زندانی با ایران را مجاز دانست

دویچه وله: دادگاه قانون اساسی بلژیک درخواست لغو توافق با ایران که مبادله زندانیان را مجاز می‌کند را نپذیرفت. این قانون قبلا بین ایران و بلژیک امضا شده و راه را برای مبادله زندانیان بین دو کشور هموار می‌کند.

دادگاه قانون اساسی در بروکسل روز جمعه ۱۲ اسفند (۳ مارس) درخواست اعضای اپوزیسیون ایرانی مبنی بر لغو معاهده مبادله زندانیان با جمهوری اسلامی را رد کرد. به این ترتیب راه برای مبادله اسدالله اسدی دیپلمات زندانی ایرانی در بلژیک با یک امدادگر بلژیکی محبوس در ایران اکنون هموار شده است.

با این حال طبق تصمیم دادگاه برای هر مورد جداگانه، باید فرصتی برای تجدید نظر در دادگاه نیز وجود داشته باشد و قربانیان هر فرد بازداشت‌شده‌ای که پیشنهاد مبادله او مطرح می‌شود، باید حق اعتراض در مورد آن پرونده خاص در دادگاه را داشته باشد.

معاهده جنجالی تبادل زندانی بین ایران و بلژیکپارلمان بلژیک معاهده تبادل زندانیان میان این کشور و جمهوری اسلامی را قبلا تصویب کرد اما مخالفان و معترضان این مصوبه موفق شدند حکم موقت ممنوعیت استرداد اسدی را از دادگاه بگیرند.

دولت بلژیک می‌خواهد از این توافق برای آزادی امداگر بلژیکی اولیویه واندکاستیل که در ایران زندانی است استفاده کند.

واندکاستیل با دیپلمات ایرانی اسدالله اسدی مبادله خواهد شد که در بلژیک به اتهام برنامه‌ریزی برای بمب‌گذاری تروریستی به ۲۰ سال زندان محکوم شده است.

جمهوری اسلامی اولیویه واندکاستیل شهروند و ادامدگر بلژیکی را به اتهام "جاسوسی، پولشویی و قاچاق ارز" محاکمه و به ۴۰ سال زندان محکوم شده است.

گروگان‌گیری غربی‌ها در ایرانزندانی کردن شهروندان غربی و یا دوتابعیتی‌ها روشی است که جمهوری اسلامی سال‌ها آن را به کار گرفته است و برای فشار آوردن به کشورهای غربی از آن استفاده می کند.  

پیش‌تر بیش از ۴۳۰ نفر از فعالان اجتماعی، سیاسی و فرهنگی ایرانی و گروهی از خانواده‌های دادخواه با انتشار بیانیه‌ای هشدار داده بودند که تصویب چنین لایحه‌ای به حکومت ایران اجازه خواهد داد تا به آدم‌ربایی، گروگان‌گیری و سایر اقدامات تروریستی خود در اروپا و سایر کشورها ادامه دهد.

استقبال جنجالی وزیر خارجه بلژیک از امیرعبداللهیانوزیر خارجه بلژیک اخیرا از امیرعبداللهیان استقبال کرد و سبب انتقاد شدید معترضان ایرانی شده بود. چونکه گفته شده بود که او چند ماه قبل برای همبستگی با مهسا امینی و زنان ایرانی موهای خود را کوتاه کرده بود و "اکنون از ظالمان در اروپا" استقبال می‌کند.

اما وزیر خارجه بلژیک در توییتی در جواب مخالفان این دیدار نوشت که در ملاقات با امیرعبداللهیان خواستار آزادی فوری الیویه واندکاستیل، امدادگر بلژیکی زندانی در ایران، شده است.

معترضان تاکید می‌کنند که اجرای توافقنامه استرداد زندانی بین ایران و بلژیک می‌نواند در آینده پیگیری قضایی و اجرای عدالت درباره سایر متهمان، همچون اسدی، را مشکل یا حتی غیرممکن سازد.

اسدالله اسدی و متمهان دیگر دادگاه آنتورپ بلژیک قبلا رسیدگی به پرونده اسدالله اسدی به اتهام طراحی حمله تروریستی به نشست سالانه سازمان مجاهدین خلق در حومه پاریس را خاتمه داد و او را محکوم شناخت.

اسدی تابستان ۲۰۱۸ در اتوبانی در ایالت بایرن آلمان بازداشت و با حکم دادگاه به پلیس بلژیک تحویل داده شد. مقام‌های قضایی آلمان می‌گویند مصونیت دیپلماتیک اسدی به محل ماموریتش در اتریش محدود می‌شود و او هنگام عبور از بایرن در حال انجام ماموریت دیپلماتیک نبوده است.

در این پرونده سه ایرانی دیگر نیز محاکمه شدند. امیر سعدونی و نسیمه نعامی، زوج ایرانی ساکن بلژیک متهم هستند که با تحویل گرفتن یک بسته نیم کیلویی مواد منفجره قوی قصد داشتند آن را در همایش سالانه سازمان مجاهدین منفجر کنند.

این دو نفر که ظاهرا طی چند سال حدود ۱۰۰ هزار یورو از اسدی دریافت کرده‌اند هر یک به ۱۸ سال زندان محکوم شده‌اند. دادگاه همچنین حکم به سلب تابعیت بلژیکی این دو مهاجر داده است.

ایرانی سوم مهرداد عارفانی معرفی شده که گفته ‌شود با دستگاه‌های اطلاعاتی جمهوری اسلامی همکاری می‌کرده و نفوذی آنها در سازمان مجاهدین بوده است. او به ۱۵ سال حبس محکوم شد.
+8
رأی دهید
-41

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۶
  ماینر - اسن، آلمان
  اینا دلنگرانی هموطن در بند رژیم تروریست پرور رو دارند،وگرنه مردم ایران و مشکلاتشان در سطح بین‌المللی کیلویی چند.
  2
  20
  دوشنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۸
  siavash786 - قلب نگین، هندوستان
  از همان موقع گروگانگیری سفارت آمریکا تا قانون تصویب بلژیک معلوم بود با هر ساز این رژیمی که خودتان آوردید باید برقصید
  3
  20
  دوشنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  خردگرا - برن، سوییس
  با اینکه از جمهوری منفور اسلامی متنفرم، ولی برای نشان دادن چهره واقعی شما دولتمردان اروپایی وجود جمهوری اسلامی میتونه نمونه بارزی باشه برای این دیدگاه. اون زمانی که شاهنشاه آریامهر را یک دیکتاتور در مدیا نشان میدادین و از او چهره خونخواری ساخته بودین، بوجود آوردن جمهوری اسلامی برای شما نیاز مبرم بود.دوست ندارم از کلمه مظلوم استفاده کنم، ولی ما تنهاترین و مظلومترین ملت دنیا هستیم.
  0
  2
  دوشنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۱:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  این یابوهای بشر دوست خودشون میبرن و خودشون هم میدوزند،احتملا خود اینها هم به رژیم پیشنهاد گروگانگیری اتباع خودشون را میدهند تا به اتباع خودشون بگن که چقدر براشون ارز قایل هستند، بسته به دوری یا نزدیکی انتخابات با سپاه تروریستی قرارداد بسته اند که اگر به بردن حزبشون کمک کنند انها هم چشم بر روی ترورهای انها میبندند
  0
  2
  ‌سه شنبه ۱۶ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۵:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.