۹۲ پرواز از پایگاه اسرائیل برای صادرات تسلیحات به آذربایجان

دویچه وله: به گزارش هاآرتص، طی هفت سال گذشته ۹۲ پرواز باری میان یک پایگاه هوایی اسرائیل و باکو برای صادرات تسلیحات صورت گرفته است. اسرائیل در ازای دریافت نفت و نزدیکی به ایران، میلیاردها دلار تسلیحات به آذربایجان تحویل می‌دهد.

به گزارش روزنامه اسرائیلی هاآرتص، یک هواپیمای باری آذربایجان پنجشنبه گذشته (۲ مارس) در پایگاه نیروی هوایی اسرائیل "عوودا" (Ovda) در شمال ایلات به زمین نشست. پس از دو ساعت حضور در زمین، طبق معمول، هواپیمای قدیمی ایلیوشین-۷۶ از زمین بلند شد، بر فراز مرکز اسرائیل پرواز کرد، به سمت شمال ترکیه و سپس به سمت شرق ادامه داد، و به میدان اصلی خود در باکو، پایتخت آذربایجان بازگشت.

گزارش تحقیقی هاآرتص می‌نویسد، داده‌های هوانوردی که در دسترس عموم است، نشان می‌دهند که طی هفت سال گذشته ۹۲ پرواز باری توسط خطوط هوایی آذربایجانی "سیلک وی" (Silk Way) به پایگاه هوایی اوودا فرود آمده است. این تنها فرودگاه اسرائیل است که از طریق آن می‌توان مواد انفجاری به داخل و خارج منتقل کرد.

هاآرتص می‌افزاید، اسرائیل در طول دو دهه گذشته یک اتحاد استراتژیک با آذربایجان داشته است و به این کشور با اکثریت جمعیت شیعه، تسلیحات به ارزش میلیاردها دلار فروخته است. آذربایجان در ازای آن منابع نفتی اسرائیل تأمین می‌کند و دسترسی این کشور به ایران را می‌دهد.

این روزنامه اسرائیلی می‌افزاید، بر اساس گزارش رسانه‌های خارجی، آذربایجان به موساد اجازه داده تا شعبه‌ای برای نظارت بر آنچه در ایران، همسایه جنوبی آذربایجان در حال وقوع است، ایجاد کند و حتی فرودگاهی را برای کمک به اسرائیل در صورت تصمیم به حمله به تأسیسات هسته‌ای ایران آماده کرده است.

گزارش‌های دو سال پیش حاکی از آن بود که عوامل موساد که آرشیو هسته‌ای ایران را به سرقت بردند، آن را از طریق آذربایجان به اسرائیل قاچاق کرده‌اند.

بر اساس گزارش‌های رسمی آذربایجان، اسرائیل در طول سال‌ها، پیشرفته‌ترین سیستم‌های تسلیحاتی از جمله موشک‌های بالستیک، سامانه‌های دفاع هوایی و جنگ الکترونیک، پهپادهای انتحاری و غیره را به این کشور فروخته است.

"سیلک وی" یکی از بزرگترین خطوط هوایی باربری در آسیا است و طبق اسناد رسمی به عنوان پیمانکار فرعی برای چندین وزارتخانه دفاع در سراسر جهان فعالیت می‌کند. این شرکت سه پرواز هفتگی بین باکو و فرودگاه بین‌المللی بن گوریون با هواپیماهای باری بوئینگ ۷۴۷ انجام می‌دهد؛ و سال گذشته سومین شرکت حمل‌ونقل خارجی بزرگ از نظر حجم در بن گوریون بوده است.

به گزارش هاآرتص، اما ارقام فاش شده در اینجا برای اولین بار نشان می‌دهد که از سال ۲۰۱۶، هواپیماهای آی‌ال-۷۶ این شرکت دست‌کم ۹۲ بار در فرودگاه عوودا، این مقصد غیرعادی برای هواپیماهای باری غیرنظامی، فرود آمده‌اند. "سیلک وی" یکی از معدود خطوط هوایی است که اجازه دارد در پایگاه هوایی "عوودا" فرود ‌آید. در طول سال‌ها، تنها تعداد انگشت‌شماری از خطوط هوایی اروپای شرقی که مواد منفجره حمل کرده‌اند، در آنجا فرود و برخاست کرده‌اند.

منابع صنعت هوانوردی گفته‌اند، قانون هوانوردی اسرائیل حمل و نقل معمول مواد منفجره از فرودگاه بن گوریون را ممنوع کرده است، زیرا این فرودگاه در قلب یک منطقه پرجمعیت قرار دارد. این منابع می‌افزایند، تنها فرودگاهی که مجاز به واردات و صادرات مواد منفجره از آن است، پایگاه نیروی هوایی اسرائیل در "عوودا" است.

به گزارش هاآرتص، هواپیماهای "سیلک وی" (و دیگر خطوط هوایی) از زمان صدور مجوز برای فرودگاه "عوودا" تقریباً ۱۰۰ بار در این پایگاه هوایی فرود آمده‌اند. این داده‌ها سرعت رو به افزایش پروازها به باکو را به ویژه در اواسط سال ۲۰۱۶، در اواخر سال ۲۰۲۰ و در پایان سال ۲۰۲۱ نشان می‌دهد که همزمان با دوره‌های جنگ در منطقه قره‌باغ کوهستانی بوده است.

یک دشمن مشترک و یک اتحاد استراتژیکدرگیری شدید نظامی میان آذربایجان و ارمنستان که به بهای جان هزاران نفر تمام شده است، هر دو طرف را تحت تحریم و محدودیت‌های شدید صادرات در اروپا و آمریکا قرار داد. این تحریم‌ها یک فرصت تجاری و استراتژیک برای اسرائیل به عنوان یک شریک غیرمنتظره فراهم آورد.

این واقعیت که هر دو کشور، ایران را به عنوان یک تهدید مستقیم می‌بینند، به تحکیم روابط دو کشور انجامیده است. آذربایجان در اکتبر ۱۹۹۱ اعلام استقلال کرد و اسرائیل که یکی از اولین کشورهایی بود که کشور جدید را به رسمیت شناخت، در سال ۱۹۹۳ سفارت خود را در باکو افتتاح کرد.
+61
رأی دهید
-27

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۳
  varied - ریزه، ترکیه
  طویله اسلام مشکلات مردمی و زمیگیر شدن 80 میلیون ایرانی را فراموش کرده به زیر زره بین گرفتن فعالیت های کشورهای همجوار است کسی که کمی سواد سیاسی داشته باشه و متن بالا را بخونه می فهمه که این گزارش از طرف هاآرتص نیست بلکه بنام روزنامه دولتی اسرائیل پخش شده زیرا یک روزنامه دولتی سعی نمیکند دولتی را که کشورش اسرائیل با آن روابط تجاری دارد اینطور خدشه مال کند به احتمال بنده این خبر هم بنام هاآرتص از طرف طویله اسلام در ایران پخش شده است
  10
  24
  یکشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۳:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  ضدبشر - گراتس، اتریش

  اکثر کشورهای دنیا به نفع کشور و مردمانشون برنامه ریزی میکنند به غیر از آخوند های بیشرف خودمان که فقط به فکر فساد و تروریزم بین المللی و ویران کردن کشورند .نسلشان نابود باد انشاالله
  3
  23
  دوشنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۰:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۳
  Afshin Namvar - تبریز، ایران
  خود اسراییل رو هم وارد اذربایجان بکنن باز خبری نیست. اسراییل تا اخر عمرش چاره ای جز سازش نداره چون تو خونه شیشه ای باید زندگی بکنه تمام این خبرا برای گم کردن اذهان عمومی در ایران هیت تا تمرکز مردم رو از روی موضوع اصلی که ایران و ایرانی است بردارند . خیالتون راحت تا اخر عمرتون از طرف اسراییل خبری نیست . تمرکزتون رو از رپی موضوعات حیاتی برندارید
  22
  10
  دوشنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۲:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۳
  حشمت سرابی - بهادران-یزد، ایران

  باز اینها شروع کردن هندونه زیر بغل الهام خانم گذاشتن، به امید بازگشت قفقاز و باکو و نخجوان که در عهدنامه ننگین گلستان از ایران جدا شدن
  34
  13
  دوشنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۵:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Mamad_Zendoni - لندن، انگلستان
  varied - ریزه، ترکیه
  برو اینقدر مالی کشی نکن تو در دهات ترکیه نشسته ایی احتمال داری دستمال به دست united nation هستی برای پناهندگی در یه کشور اروپایی، سیرابی حسن بقال سر کوچه هم میدونه تمام تسلیحات دولت باکو یا اسرائیلی هست یا ساخت ترکیه، اسراییل در باکو پایگاه جاسوسی داره و همیشه در حال تحریک دولت باکو به حمله به ایران و تجزیه طلبی هست، ترکیه هم همینطور. حالا بدو برو دنبال کیس پناهندگیت ...
  10
  15
  دوشنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  طلوع ازادی - لوس آنجلس ، ایالات متحده امریکا
  هشدار به همشهریان گرامی اذری، همانند اتحاد بزرگ ما در خنثی سازی فتنه های جداسازی که بوسیله شخص اعلیحضرت همایونی شاهنشاه فقید ایران زمین در ۲۵ آذر ماه برای همیشه نقره داغ شد، اینک زمان آن رسیده که ما چندین برابر بیشتر مراقب این دو دیوانه قدرت علی اوف (یا علی اوخ) و عردوخان باشیم. مردم ایران از این به بعد باید بیشتر مراقب همبستگی خود باشند چون کفتاران با تکنیک های پیشرفته و با استفاده از موقعیت ناهنجار فعلی ایران دست به تجزیه ما و بستن قلاده به گردن تک تکمان خواهند زد. پدر این ملعون علی اوف یا علی اوخ و واخ، در زمان فتنه ننگین پنجاه و هفت به ایران پیشنهاد الحاق به ایران را به رفسنجانی گور بگور شده داد و چون در دستور کار این حـ... گان چیزی بنام ترکیب ایران بزرگ نبود و فقط دستور تجزیه دراز مدت ایران را داشتند از این کار سرپیچی کرد. حالا این ملیجک پوتین رویای تسخیر آذربایجان بوسیله بهپادهای اسراییلی را در مغز پوک خود می‌پروراند. در این موقعیت حساس تاریخی ایران اگر تاللی از ما در امر همبستگی صورت پذیرد آیندگان از ما با تنفر و انزجار یاد خواهند نمود. بیشتر مراقب این گربه پیر و باوقار باشیم
  12
  8
  دوشنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۳
  varied - ریزه، ترکیه
  Mamad_Zendoni - لندن، انگلستان
  سیرابی ...... مزدور رژیم
  1
  0
  ‌سه شنبه ۱۶ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۳:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Mamad_Zendoni - لندن، انگلستان
  varied - ریزه، ترکیه
  ..... حرف های منو copy نکن،....
  0
  0
  ‌چهارشنبه ۱۷ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.