سرنوشت پیروز، یوز محبوب، پس از مرگ؛ اخباری مبنی بر کندنِ پوست‌ پیروز

عصر ایران: این تیزپای ایرانی که در معرض انقراض شدید قرار دارد، چالش‌های بسیاری را برای بقا پشت سر گذاشته و چند سالی است در کشورمان مورد توجه قرار گرفته است.

تصاویر و نوشته‌هایی در روزهای اخیر در فضای مجازی با عنوان «پوست کندن پیروز»، توله‌یوز ایرانی منتشر شده که بررسی‌ها نشان می‌دهد «جعلی» است و عکس منتشرشده متعلق به این یوزپلنگ محبوب نیست.
 
صبح نهم اسفندماه بود که خبر رسید تلاش دامپزشکان در اتاق عمل بیمارستان دامپزشکی مرکزی تهران برای دیالیز فرزندِ «ایران» بی‌نتیجه مانده و «پیروز»، توله‌یوز محبوب ایرانی در ۱۰ ماهگی بر اثر آنچه «نارسایی کلیوی» عنوان شد، تلف شده است.

این خبر، موجی از واکنش‌ها را در رسانه‌ها و فضای مجازی به همراه داشت و مردم، ناراحتی خود را برای از دست دادن «پیروز» به اشکال مختلف عنوان کردند.
 
«پیروز» که حاصل نخستین تجربه سزارین یک یوزپلنگ ایرانی در اسارت با توان داخلی متخصصان کشورمان بود، از دست رفت؛ اما جریان‌سازی رسانه‌ای شبکه‌های فارسی‌زبان خارجی و برخی دنباله‌روهای آنها در داخل کشورمان از همان دقایق اولیه آغاز شد و همچنان نیز ادامه دارد.
 
گرچه برخی کارشناسان محیط‌زیست و متخصصان علم دامپزشکی، از ابتدا هم پیش‌بینی کرده بودند که پس از عدم پذیرش توله‌ها توسط مادرشان، یوزها دچار مشکلات جدی شوند؛ اما جریان رسانه‌ای غرب، هر بار با دستاویز جدید تلاش می‌کند تا از این اتفاق، برای کشورمان یک جریان مردمی علیه نظام اسلامی بسازد.
 تصویری که به نام پوست کندن «پیروز» منتشر می‌شود، مربوط به تاکسیدرمی یوزی به نام «یارقلی» استبرخی غیرمتخصصان داخلی نیز که به عرصه محیط‌زیست یا حتی رادیو و تلویزیون راه یافته‌اند، بر آتش این توطئه در روزهای اخیر دمیدند تا تب مرگ «پیروز» بیش از اندازه بالا بگیرد.
 
در آخرین فضاسازی رسانه‌ای به‌خصوص در فضای مجازی، برخی‌ها با انتشار تصاویری مدعی شده‌اند که «پیروز» را کالبد شکافته‌اند و پوست می‌کنند تا او را خشک یا به عبارت دیگر، «تاکسیدرمی» کنند.
 
گرچه عصر همان روز مرگ این توله‌یوز، «سمیه رفیعی»، رئیس فراکسیون محیط‌زیست مجلس اعلام کرد که مرکز ذخایر ژنتیکی جهاد دانشگاهی، نمونه‌های ژن پیروز را گرفته و امکان تکثیر و احیای آن در جهاد دانشگاهی وجود دارد؛ اما تصاویر منتشرشده از تاکسیدرمی پیروز، واقعی نبود!
 برخی حتی احساساتی شده و از دیگران خواسته‌اند تا تصویر «پیروز» را در این شرایط منتشر نکنند!«غلامرضا ابدالی»، مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات‌وحش سازمان حفاظت محیط‌زیست هم روز بعد از مرگ «پیروز» درباره سرانجام لاشه او گفته بود: این توله‌یوز ایرانی برای کالبدشکافی انتقال داده شده است و بعد از انجام آزمایش‌ها، تاکسیدرمی و ژن او تا همیشه حفظ خواهد شد.
 
«پیروز»، گرچه کالبدشکافی شده و در فرایند تاکسیدرمی قرار دارد تا در موزه، به‌عنوان نمونه‌ای از دستاوردهای علمی متخصصان ایرانی برای همیشه نگهداری شود؛ اما هنوز هیچ تصویری از فرایند تاکسیدرمی این توله‌یوز از سوی سازمان حفاظت محیط‌زیست منتشر نشده است.
 
تصویری که برخی‌ها در رسانه‌های معاند خارجی و شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌کنند و آن را به پیروز نسبت می‌دهند، متعلق به یک یوز دیگر است که در تصادف جاده‌ای کشته و سپس تاکسیدرمی شد.
 تصویر مربوط به تاکسیدرمی یوزی به نام «یارقلی» استبررسی‌های بیشتر نشان می‌دهد عکسی که در فضای مجازی از لاشه یوزی در حال پوست کندن منتشر شده، مربوط به پیروز نیست. این عکس مربوط به کارگاه تاکسیدرمی سازمان حفاظت محیط‌زیست و یوز نر بالغی به نام «یارقلی» است که متأسفانه در آبان ماه سال ۱۳۹۷ در تصادف با خودروی عبوری در جاده سنخواست به جاجرم در حاشیه پناهگاه حیات‌وحش میاندشت استان خراسان شمالی تلف شد.
 
«کامبیز برادرانی»، فعال محیط‌زیست در مطلبی تحت عنوان «محیط‌زیستی‌نماها» در همین‌باره می‌نویسد: «برخی یوز نر بالغ را از توله‌یوز (پیروز) تشخیص نمی‌دهند. پوست کندن جهت تاکسیدرمی را از کالبدگشایی تشخیص نمی‌دهند؛ اما تریبون محیط‌زیست، توله‌یوز و تیمارگر شده‌اند».
 
او می‌نویسد: «پیروز قرار است برای ماندگاری و نگهداری در موزه‌ها تاکسیدرمی شود. گونه‌های مختلف حیات‌وحش و حتی نژادهای مختلف دام اصیل بعد از تلف شدن با هر دلیلی اگر سالم باشند، برای نگهداری و ماندگاری در موزه‌های تنوع زیستی، تاریخ طبیعی، حیات‌وحش و ... باید تاکسیدرمی شوند. این موزه‌ها علاوه بر اینکه محل نگهداری گنجینه‌های طبیعی و ملی کشورمان هستند، نقش بسیار مهمی در آموزش و فرهنگ‌سازی مردم دارند».
 تصویر نهایی یوزی به نام «یارقلی» پس از تاکسیدرمیاین فعال محیط‌زیست همچنین تأکید می‌کند: «خواهشاً اگر واقعاً علاقه‌مند به موضوعات مربوط به حیات‌وحش و طبیعت هستید، در انتخاب صفحات و مطالب منتشر شده دقت کنید».
 
یوزپلنگ آسیایی یا همان یوز ایرانی تنها گونه خاص از گربه‌سانان است که فقط در زیست‌گاه‌های ایران یافت می‌شود.
 
این تیزپای ایرانی که در معرض انقراض شدید قرار دارد، چالش‌های بسیاری را برای بقا پشت سر گذاشته و چند سالی است در کشورمان مورد توجه قرار گرفته است.
+34
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  واروژان - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  اگه این یارقلیه پس منم شاس ممل هستم. یعنی ابعاد خواهر هرزگی رو درنوردیدید. اینا تا کجا میرن جلو من مخم ...... اینا یه برنامه دارن که اگه هم برن هر کسی بیاد نمیتونه یه کشور ورشکسته رو بگردونه و حتمآ قحطی و بیماریهای زیادی در شهرها بوجود میاد. تمام انبارهای غله و دارو رو از بین میبرن. حتمآ طرح نابودی زیرساختهای گازی و نفتی رو هم در دستور کار دارن. یعنی دهنمون سرویسه.
  2
  4
  شنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۹:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۹۲
  جنابِ سروان - مونرآل، کانادا
  واروژان - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  یاردانقلی تو که ارمنی نیستی بیخود کردی اسم واروژان رو خودت گذاشتی واروژان اون بودکه برای فرهادوداریوش ودختر صابرخله آهنگ میساخت
  6
  0
  شنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۱:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  واروژان - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  جنابِ سروان - مونرآل، کانادا
  باشه خودتو ناراحت نکن. گامانس گامانس که ......بهت نشون دادم میفهمی. جدی اگه از هنرمندان عزیز چپی کشورمون هم یادی نمیکردی میفهمیدیم که چپی هستی. در ضمن برات متاسفم که به همون مردی هنرمندی که یه هنرمند به کشورمون هدیه کرد که حالا تو لاقبا بهش میگی خل. خیلی دوست دارم بدونم برای کشورت چیکار کردی؟ حتی یه بار هم شده روزی برای یه هموطنت ناراحت شده باشی؟؟ ما مردم فراموش کاری هستیم. اصلآ مهم نیست من کیم مهم اینه که به کسی که مارو سالهای سال تو مراسمامون خونده و خوشحالمون کرده احترام بزاریم.
  0
  1
  دوشنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۲:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.