اگر گروسی در سفر به تهران جواب قانع‌کننده‌ای به دست نیاورد، چه خواهد شد؟

بیژن اشتری: امروز رافایل گروسی، دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی, به تهران می‌آید تا درباره پیدا شدن اورانیوم هشتاد و سه درصد غنی ‌شده در تاسیسات اتمی ایران تحقیق کند.

اگر گروسی در این سفر جواب یا توضیح قانع‌کننده‌ای به دست نیاورد و در جلسه بعدی آژانس گزارش منفی در این باره بدهد به احتمال زیاد به زودی مکانیسم ماشه یا اسنپ بک از سوی فرانسه، انگلستان و آلمان فعال خواهد شد و طی یک پروسه دو سه ماهه همه شش قطعنامه تحریمی سازمان ملل متحد علیه جمهوری اسلامی که به واسطه برجام معلق شده بودند از نو احیا خواهند شد.

احیای این قطعنامه‌ها به صورت خودکار است و به رای شورای امنیت سازمان ملل متحد هم نیازی ندارد.

در صورت احیای شش قطعنامه مذکور باید شاهد اتفاقات زیر باشیم:

طبق قطعنامه 1803 از همه کشورهای جهان، اعم از این که دوست جمهوری اسلامی ‌باشند یا دشمنش،خواسته شده که مطلقا هیچ تجارتی با ایران نداشته باشند وگرنه مجازات خواهند شد.

طبق همین قطعنامه کشورها مجازند که همه کشتی‌ها و هواپیما های ایرانی را و نیز کشتی‌ها و هواپیما های عازم ایران را بازرسی و در صورت مشاهده اقلام تحریمی این اقلام را مصادره کنند. هواپیماها و کشتی‌ها حتی می‌توانند مصادره شوند و محاصره دریایی و هوایی هم امکان پذیر می‌شود.

طبق قطعنامه1747 هیچ نهاد پولی بین المللی اجازه کار با ایران را نخواهد داشت و همه بانک‌ها،موسسات و افرادی که با برنامه موشکی و اتمی ایران کار می‌کنند تحریم می‌شوند.

همچنین ایران کلا حق غنی سازی خود را از دست خواهد داد که می‌توان انتظار داشت جمهوری اسلامی هم متقابلاً از ان‌پی‌تی خارج و بازرسان آژانس را اخراج کند.

این به خودی خود می‌تواند موجب تشدید تنش ‌ها و فعال شدن بند9 قطعنامه1929 بشود. در این صورت جمهوری اسلامی در ذیل فصل هفت منشور سازمان ملل متحد قرار خواهد گرفت و یک کمیته پانزده نفره زیر عنوان "کمیته 1737"،که نامش برگرفته از قطعنامه1737است تشکیل خواهد شد که به صورت لحظه‌ای و مستمر روند اجرای تحریم‌ها و تحرکات جمهوری اسلامی را نظارت و برای تصمیم‌گیری ‌های بعدی به سازمان ملل متحد گزارش خواهد کرد.

همه اینها یک مبنای حقوقی و سیاسی از سوی سازمان ملل متحد ایجاد خواهد کرد که همه کشورها رسما، مطابق بند 25 منشور سازمان ملل، ملزم به قبول و اجرای آن هستند.

به این ترتیب جمهوری اسلامی زیر نظارت مداوم سازمان ملل متحد قرار خواهد گرفت و اگر تحریم ها کارساز واقع نشود سازمان ملل متحد می‌تواند مجوز استفاده از زور و قوای نظامی را علیه جمهوری اسلامی صادر کند.
+104
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  الفارد - وردینگ، انگلستان

  بنده نه طرفدار این حکومتم و نه مدافعش اما این مقاله هم تحلیلی در پیت بیش نیست. غرب رفیقی بهتر از این حکومت پیدا نخواهد کرد، حال چه بر سر ملت بیاید اصلا و ابدا مهم نیست
  8
  33
  جمعه ۱۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۲:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن

  هیچ طوری نمیشه ! از زمان برملا شدن فعالیتهای اتمی و مشکوک رژیم تا به امروز ، این موش و گربه بازی ، بوده و خواهد بود ! همیشه چهارچوب مشخص شده این فعالیتها از سوی رژیم نقض و همیشه هم با ماستمالی و دروغ ، و زیر میزی بنحوی ماجرا ختم شده ! ظاهرا آژانس هم یک سازمان فاسدیست مثل فیفا که میشه با رشوه و تطمیع کارها رو پیش برد و رژیم هم که در اینکار استاد !!
  10
  31
  جمعه ۱۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۲:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  تمام عکسهای این حسین جغجغه مثل صمد اقا است. میخواد بزنه به چشم خاطرخواههای اسد علی مفعول
  4
  18
  شنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۲:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  varied - ریزه، ترکیه

  طویله اسلام در ایران با دروغ(بقول خودشان تقیه) ان‌پی‌تی- آژانس اتمی - سازمان ملل و تمام جهان را به بازی گرفته و متاسفانه کشورهای درگیر بخاطر منافع خود همیشه سکوت کرده اند اول از اورانیوم دو درصدی شروع شد تا اورانیوم 6 درصدی - 10 درصدی - اورانیوم 20 درصدی -60 درصدی و الان هم اورانیوم 83 درصدی میبینید که طویله اسلام بدون توجه تحریم ها بدون توجه به نیازهای معیشتی مردم با غارت کشور بطرق مختلف و حراج ارزان معادن طلا مس و نقره گرفته تا نفت که برای دور زدن تحریم ها میخواهد اورانیوم 99 درصدی هم تولید کند خلاصه اگر سر مار طویله اسلام را در همان تولید اورانیوم 2 درصدی کنده بودند الان چنین وضعیتی پیش نمی آمد
  4
  29
  شنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۶:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  ماینر - اسن، آلمان
  چه میشه مثلا،تصور کنید گروسی پای آخرین پلکان هواپیما برمیگرده و میگه من کاری از دستم بر نیامد پس تنها چیزی که دلم خنک میکنه سبزی پلو با با ماهی....... سلامی میگه و در میره.آخه چی میشه؟هیچی.
  1
  9
  شنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.