راه برای مبادله اسدالله اسدی با زندانی بلژیکی توسط دادگاه قانون اساسی بلژیک باز شد

بی بی سی: دادگاه قانون اساسی بلژیک درخواست اعضای سازمان مجاهدین خلق برای لغو معاهده انتقال زندانیان میان دولت‌های ایران و بلژیک را رد و به این ترتیب راه را برای بازگرداندن اسدالله اسدی به ایران باز کرد. آقای اسدی دیپلمات ایرانی است که برای توطئه بمبگذاری محکوم شده است.

تصمیم عالی‌ترین نهاد قضایی بلژیک سرنوشت اولیویه وندکاستیل را هم مشخص می‌کند، شهروند بلژیکی در ایران که فعالیت بشردوستانه انجام می‌داد و جمهوری اسلامی او را به جرم جاسوسی زندانی کرده است.

پیش از این اعلام شده بود که دادگاه قانون اساسی بلژیک روز هشتم مارس نظرش را در مورد اعتبار معاهده تبادل زندانی میان ایران و این کشور اعلام خواهد کرد، اما این حکم امروز و زودتر از موعد مقرر اعلام شد.

در صورت اجرایی شدن معاهده انتقال زندانیان با ایران، تهران اولیویه وندکاستیل، امدادگر بلژیکی را که در ایران بازداشت است و به ۴۰ سال زندان محکوم شده، به بلژیک بازمی‌گرداند.

اولیویه وندِکاستیل به جاسوسی، همکاری با دولت آمریکا، قاچاق ارز و پولشویی متهم شده بود. او کارمند شورای پناهندگان نروژ و سایر سازمان‌های امدادرسانی است که شش سال در ایران کار کرده بود.
+8
رأی دهید
-132

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۸
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد

  خاک بر سر اتحادیه اروپا ، که گروگان گیری رژیم را به رسمیت شناخته اند . و این داستان ادامه دارد
  8
  127
  جمعه ۱۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۹:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  ما در دنیایی زندگی میکنیم که پول و زور و تجاوز به حق حرف اول رو میزنه. امیدوارم مردم ایران بفهمن این رو و مماشات با این بی بته ها کنار بگذارن.
  7
  54
  جمعه ۱۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۹:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان

  زنده باد قانون جنگل، قانون دزدان دریایی. حقوق بشر هم که کشکه
  13
  57
  جمعه ۱۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۹:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۷
  siavash786 - قلب نگین، هندوستان

  راه و دروازه باز شد مشروعیت نظام ، گروگانگیری و سرکوب سپاه مردمی ایران به تصویب رسید . این روش سالها از بدو پیدایش این رژیم بوده و خواهد بود . اینهمه پرونده و شواهد و دادگاه بی فایده بود ، در این بین مردم فقط ماتحت لخت آن خبرنگار پیر را دیدن . پس انصاف و حقوق بشر رفت همانجا .
  13
  47
  جمعه ۱۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۰:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  freedom of the press - تهران، ایران

  این یک مدرکی است برای اون عده احمق و آماده خوری ایرانی که نجاتشان را در قبال اروپا و آمریکا و کانادا می دانند. آخه احمق آخه بی‌شعور آخه هرچه صفت بد نثارت ، کدام کشور غمخوار کشور دیگری است بدون رسیدن به منافعش. احمق بیشتر شو تنها کسی که می تواند ایران را از چنگ اشغالگران نجات بدهد خود ایرانی ها هستند و بس.هیچ گربه ایی محض رضای خدا موش نمی گیرد. خاک بر سر ما ایرانی ها که اینقدر بدبخت و زمین گیر هستیم که نجات کشورمان را به کمک اروپا و آمریکا می دانیم.
  6
  47
  جمعه ۱۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  ماینر - اسن، آلمان

  خیانتکاران به ملت ایران ودر راس آنها آمریکا، اینا بهتر از این رژیم منحوس جنایتکار تروریست پرور ،کودک کوش و زن کوش که منافع دول اروپایی و آمریکا و کانادا رو را تامین میکن پیدا نمی کنن.
  5
  43
  جمعه ۱۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  این نوع معامله یا مذاکره بین نظام اخوندی و دولتهای اروپای یعنی باز کردن راه برای مذاکرات دیگر ی ؛ در اینده نزدیک می بینیم نظام اخوندی در حال پیش بردن مذاکراتی است که تا بحال به نتیجه نرسیده اند بخصوص مذاکرات اتمی .
  5
  35
  جمعه ۱۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۱:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۹
  senator x - تهران، ایران
  با این معامله یا مبادله رژیم دیکتاتوری جری تر خواهد شد بآدم روبائی یا بازداشتهای بیمورد و برای من تعجب برانگیز هست که چطور سیاستمداران اروپائی باین نکته بسیا ساده پی نبردند.حداقل دو زندانی باید جرم یکسانی مرتکب شده باشند نه یک آدمکش حرفه ائی با یک مثلا یک جهانگرد یا پژوهشگر.جدا دنیا سریعا رو به بی حرج و مرج اخلاقی پیش میرود و هر کس باید حساب کار خودش را بکند و منتظر اعمال قانون نباشد
  8
  11
  جمعه ۱۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۳:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن
  بی ناموس جنایتکار ، همونطور که پیش بینی میشد قسر در رفت !! رهبران احمق اروپا هم به این بده بستون مسخره عادت کرده اند و به نظر میرسه که واسشون مثل یک بازیه !!
  8
  13
  شنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۵:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  این نشون میده برای این جمتعت بشر دوست نهم نیست یک میلبون در عراق و ۵۰۰ هزار در افغانستان نزدیک ۱۰۰هزار ادم بیگناه سلاخی بشن،فقط منافع انها و شهروندان انها حفظ بشه، . به بیضه حقوق بشر و دمکراسی اسیب وارد نمیشه.اخه شهروندان اتها مثل مردم سوریه و بیبی و عرلق و افغانستان نیستند،شهروندان انها ادم هستند.
  1
  6
  شنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.