معصومه ابتکار: نگاه ویژه خمینی، زمینه ترقی زنان را فراهم کرد/ شوهرم از آمرین به معروف کتک خورد

فرارو: معاون سابق رئیس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: در این سال‌ها نسبت به حفظ جایگاه زن در جامعه بی‌توجهی شده است، اما مسئله‌ای که فقط روی آن حساسیت وجود داشته، بحث پوشش و حجاب بوده است. آیا به آسیب‌های زنان مانند مشکلات اقتصادی، فشار‌های روانی که در خانواده‌ها وجود دارد و حتی مسائلی مثل طلاق یا زنان سرپرست خانوار، هرگز همپای مسئله حجاب توجه شده است؟

به گزارش فرارو، در برنامه دیگری از مجموعه «حضور»، دیدگاه‌های امام خمینی درباره نقش زنان در مبارزه، جامعه و خانواده در گفتگو با «معصومه ابتکار» مورد بررسی قرار گرفت. ابتکار از دانشجویان پیرو خط امام (ره) و یکی از افراد حاضر در جریان تسخیر لانه جاسوسی آمریکا است؛ وی که پدرش نیز جزو انقلابیون و مسئولان بوده، از نخستین زنانی است که وارد کابینه جمهوری اسلامی شده است. متن کامل این گفتگو را که پایگاه خبری جماران به صورت اختصاصی در اختیار فرارو قرار داده است، را می‌خوانید:

برای ما مهم بود که امام چه آینده‌ای برای دختر جوان ایرانی ترسیم می‌کندوی افزود: ببینید از دوره نوفل‌لوشاتو، هم خبرنگار‌های اروپایی و غربی و هم خبرنگار‌های با سبقه اسلامی و دینی چه نوع سؤالاتی از امام (ره) می‌کردند و چقدر بحث زن محوریت داشت! از آن سو می‌بینید که امام چطور نگاه پیشرو و مترقی خود را برای نسل ما تبیین می‌کردند. خیلی این مسائل مهم بود که امام قرار است چه آینده‌ای برای دختر ایرانی تعریف کند؟ یا چه روایتی از اسلام یا کدام اسلام قرار است تحقق پیدا کند؟

ابتکار با بیان اینکه امام (ره) صادق بود، گفت: امام همانی که از اسلام می‌دانست را می‌گفت و بی‌رودربایستی می‌گفت ما برای زنان این نقش را قائلیم. ما قائل به این نیستیم که زنان در تظاهرات شرکت نکنند. چون من یادم است که یک عده‌ای می‌گفتند خانم‌ها به تظاهرات نیایند، چون صدای خانم‌ها را نامحرم می‌شنود و امام گفته بودند که اصلاً چنین چیزی نیست و زنان هم حق دارند برای آینده خود تلاش کنند.

چشم‌انداز‌های روشن به تدریج جای خود را به نگاه‌های متحجرانه دادوی خاطرنشان کرد:، ولی آن وعده‌ها و نگاه‌ها و چشم‌انداز تدریجاً تغییر کرد و آن نگاه‌های روشن و پیشرو، جای خود را به آدم‌هایی می‌داد که نگاهشان نسبت به زن کاملاً متفاوت، واپسگرایانه و گاهی اوقات متحجرانه بود و امام نیز با این جریان درگیر می‌شد.

وی با اشاره به خاطره‌ای بیان داشت: بعد از انقلاب در روز‌هایی که امام (ره) به مدرسه رفاه می‌رفتند، کسانی که در آنجا بودند روایت می‌کنند که عده‌ای گفتند خب انقلاب دیگر پیروز شد؛ خانم‌ها دیگر به مدرسه نیایند، چون اینجا شلوغ است و ممکن است چادر از سرشان بیفتد؛ که امام در جواب گفته بودند شما که هستید و من که هستم که بخواهید جلوی خانم‌ها را بگیرید؟ این انقلاب برای اینهاست. ما به چه حقی می‌توانیم جلوی یک زن را برای دیدار با رهبرش بگیریم به صرف اینکه یک زن است؛ اجازه دهید خانم‌ها بیایند.
امام حقوق نسل جوان را محترم می‌دانستوی با بیان اینکه امام حقوق نسل جوان را محترم می‌دانست، خاطرنشان کرد: شما در نوع کنش و واکنش امام می‌دیدید که ایشان ارزش قائل است و این خیلی برای نسل جوان مهم بود. امروز هم نسل جوان می‌خواهد که دیده شود و مورد احترام واقع شود. ولی ادبیاتی که ما گاهی به کار می‌بریم، نسل جوان را تحقیر می‌کنیم.

امام از ابتدا با نگاه‌های سخت‌گیرانه به حجاب درگیر بودندابتکار افزود: یک عده‌ای به امام گفته بودند که نیازی نیست خانم‌ها برای نمایندگی کاندیدا شوند؛ شما اجازه ندهید و به شورای نگهبان بگویید رد صلاحیت کند. امام گفته بودند خانم‌ها همان قدری که در انقلاب نقش داشتند، حق دارند رأی بدهند و رأی بگیرند و هیچ کس نمی‌تواند مانع این موضوع شود. این‌ها خط قرمز‌هایی بود که امام می‌کشید و اگر ایشان نبود، معلوم نبود به کجا می‌رسیدیم!

وی با بیان اینکه اصلا در ابتدای انقلاب بحث اجباری شدن حجاب مطرح نبود، گفت: حجاب انتخابی بود و جالب اینجا بود که اکثریت هم به این سمت آمدند و حجاب را انتخاب کرده بودند. بدون اینکه کسی به آن‌ها امر کند. امام از ابتدا با این نگاه‌های سخت‌گیرانه و افرادی که موضع صرفاً فقهی داشتند و حتی ابعاد اجتماعی و روانشناختی موضوع را نمی‌دیدند، درگیر بودند؛ و بالاخره فضایی ایجاد شد که به این سمت رفت که روی حجاب سخت‌گیری شود و اجبار آن شروع شود.

ابتکار گفت: من جزو کسانی بودم که در دوره آقای هاشمی، در مورد برخورد‌های امر به معروف و نهی از منکر مورد برخورد قرار گرفتم. ما در پارک چیتگر درگیری داشتیم سر موضوع دوچرخه‌سواری‌ها و همسرم، آقای هاشمی از آمرین تندروی گشت ارشاد کتک خورد به خاطر اینکه از یک دختر ۱۴ ـ ۱۵ ساله‌ای که داشت دوچرخه‌سواری می‌کرد و به زعم این آقایان، حجابش درست نبود، دفاع کرد. این رفتار‌ها را از اول انقلاب هم داشتیم.

معاون سابق رئیس جمهور در امور زنان و خانواده بیان داشت: در سال‌های جنگ یک دوره، عده‌ای از جبهه می‌آمدند و در خیابان‌ها به خصوص خیابان ولیعصر، با خانم‌ها سر مسئله حجاب درگیر می‌شدند. آن موقع آقای موسوی خوئینی‌ها دادستان کل بودند و آقای ناطق نوری وزیر کشور. امام دستور دادند که این افراد را بازداشت کنید؛ گفتند این‌ها از جبهه آمدند و در میان‌شان فرمانده و ایثارگر هست! امام گفتند اصلاً چنین چیزی نباید در مملکت اتفاق بیفتد و این مسئله را سامان دادند. یا مثلاً سعی می‌کردند از امام فتوا بگیرند که خانم‌هایی که بی‌حجاب هستند را در صدا و سیما نشان ندهید و چقدر سعی می‌کردند سخت‌گیری کنند.

وی افزود: من دوره لیسانس، دانشگاه شهید بهشتی بودم. خاطرم هست یک پوستر بزرگ از فتوای امام زده بودند که یک نفر از ایشان پرسیده بود که استاد ما زن است و ما ناچار هستیم به صورت او نگاه کنیم؛ آیا این خلاف شرع نیست که ما به صورت او نگاه کنیم؟ و در پاسخ شنیده بود که اینجا دانشگاه است و خلاف شرعی ندارد اگر برای علم‌آموزی آمدید. یعنی همواره یک جریانی از واپسگرایی داشتیم و متأسفانه یک جا‌هایی این جریان توانست خود را تثبیت و غالب کند.
نگاه ویژه امام، زمینه ترقی زنان را ایجاد کردابتکار با اشاره به انتخاب سفیر خانم از سوی امام (ره) در جریان ارسال پیام به گورباچف، گفت: امام با این کارشان این پیام را دادند که این استعداد‌ها را در دیپلماسی به کار بگیرید! امام فکرشان به این رسید که یک زن ایشان را نمایندگی کنند و پیام انقلاب را برساند، ولی ما تا سال‌ها بعد، نتوانستیم سفیر زن برای جمهوری اسلامی بگذاریم؟ تا در دوره آقای دکتر روحانی ۵ سفیر زن منصوب کرد که خیلی اتفاق بزرگی بود.

وی افزود: همین نگاه امام و همین پافشاری ایشان برای باز کردن مسیر‌ها باعث شد در عرصه آموزش، تحولات چشمگیری برای زن ایرانی اتفاق افتاد و سرعت کاهش نرخ بیسوادی در زنان از مردان بیشتر شد و زنان زودتر این فاصله را کم کردند و جلو افتادند. در حالیکه در تحصیلات عالیه زیر ۵ درصد از زنان در دوران انقلاب تحصیلات دانشگاهی داشتند، به سرعت حضور دختران در کنکور به ۵۰ درصد رسید و فکر می‌کنم الان در آموزش عالی بیش از ۵۰ درصد دانشجویان ما دختر هستند و این‌ها از افتخارات است.
+6
رأی دهید
-191

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۸۰
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  از لچکش معلوم است که چقدر پیشرفته است!
  5
  109
  جمعه ۱۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان

  این را هم گفتی‌ که امام بعد از انقلاب سفید گفت ری دادن زنان خیانت به اسلام است. این را یادت رفت ؟چرا به جای گوش دادن به حرف شما که افسانه راجع به امام درست می‌کنید.نباید به مصاحبه اوریانا فالاچی چپ گوش نداد.در فرانسه.بعد از مصاحبه گفت چپ ایران و انقلابی‌ مغز خر خورده اگر از چنین جانوری دفاع کند. عزیز رساله او را بخوان فقط دو جمله. مالیدن آلت تناسلی به ران بچه شیر خواره برای رفع حشری بودن اشکال ندارد.فقط دخول نکنید. یا جمله شاهکار او راجع به مرغ. فرو کردن آلت تناسلی‌ به مرغ.او را حرام نمی‌‌کند.البته یادش رفت بگوید مبنا بر این که مرغ کافر نباشد. فرضیه بر این است.اگر مرغ مسلمان بود. بعد از فرو کردن می شود کباب کرد. اگر کافر فقط فسنجون. جم کن عزیز هرچه می‌‌کشیم از دست شما
  4
  118
  جمعه ۱۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  دو کلمه حرف حساب - حصارک، ایران

  سزای تو و افرادی مثل تو ا گر مورد بخشش ملت ایران قرار بگیرید از اعدام به حبس ابد خواهد بود. حالا خودتون را مظلوم و قربانی نمایش بدهید که جفت شما کتک خورده، از این بگو هم کیشان شما ها چند هزار نفر آش و لاش کردید تا آخور تویله تان پر بشود، لعنت بر شما.
  6
  101
  جمعه ۱۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  پدرت باید زیر کتک سقط میشد که تو پس نیفتی.
  1
  78
  جمعه ۱۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  Azadi hame - تهران، ایران

  راستش را بگو۰شوخی میکنی جاسوس ۰ آخوند وامام وپیشرفت؟ اینها بچه های خمس زکات هستند۰ نون مفتخور۰ لنگه سروش و اکبر گنجی۰۰ تاریخ اسم همه شما جاسوس ها و ولد زنا ها را فراموش نمیکنه۰
  6
  64
  جمعه ۱۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  ako kermanshah - میدلزبرو، انگلستان

  خیانتی که امثال خانم ابتکار انجام دادن باعث تباهی و ویرانی چهار نسل در ایران شد.
  1
  71
  جمعه ۱۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  Persian2600 - استکهلم، سوئد

  اینم یه زنیکه هرجایی و زیر خواب آخوندا و سپاهیان اسلام مثل اون یکی پتیاره سرراهی عنسیه.
  3
  62
  جمعه ۱۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۶
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو

  حضرت امام چنان نگاه مترقی داشتند که همواره در فرمایشات خود می فرمودند اگر بهنگام تفخیذ طفل شیر خوار، پستانک از دهانش افتاد و گریه کرد، او را ببوسید و با شفقت به او التفات کنید.
  3
  40
  جمعه ۱۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۶
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو

  مرحوم امام وصیت فرموده بودند که ایشان را در بشکه دفن کنند.اما متأسفانه بعلت تقاضای زیاد زائرین برای ادای احترام به ایشان از طریق سوراخ بشکه،‌به این وصیت او عمل نشد.
  2
  37
  جمعه ۱۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  پنجاه و هفت - ریو، برزیل

  پری بلنده رو از این بیشتر قبول دارم. هدف و ایده اش مشخص بود و کاری که انجام میداد با جون و دل بود، ولی این هرزه خیر.
  3
  36
  جمعه ۱۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  نگاه امام اگر یه خورده بیشتر میامد پایین، الان باید بچه شیر خوره ها رو اجاره میدادین برای تخفیذ
  3
  24
  جمعه ۱۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  paksan - ایران، ایران

  این لجن. فقط بخاطر بالا رفتن از دیوار یک سفارت خودش رو جا کرد و مدرک جعلی و رانتی گرفت. مقام و جایگاههایی رو گرفت که اساسا هیچ سوادی ازشون نداشت (البته مدرک داشت). این لجن تنها چیزی که نمیشه ازش شنید درباره محیط زیست و برنامه های محیط زیستی بود و فقط آمده با رانت و زدوبند خودش رو ببنده و جالبه بچه هاش الان جایی هستند که یه زمانی همین فاحشه از دیوارش بالا رفت و مرگ مرگ میکرد براش. ولی مهمترین خیانت این لجن ها این بود که پست محیط زیست رو تصرف کرد و سالها برای شوهر و بعدها پسر فاسدش ریل گذاری میکرد و در حالیکه اونا بنزین وارد میکردند این زنیکه حرام خوار با هر گونه طرح زیست محیطی مخالفت میکرد و حتی پالایشگاهها رو نمیگذاشت بنزین تولید کنند یا اجازه اجرای هیچ طرح خودروی برقی در کشور رو نمیداد. دست نوشته این فاسد زیر نامه موافقت اصولی محیط زیست هستش که نوشته خودروهای برقی هیچ آینده ندارند و . مهمترین خیانت این آدم در 20 سال پیش همین بود که فقط و فقط بخاطر حمایت از شوهر وارد کننده بنزینش بود.
  3
  27
  جمعه ۱۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۷
  siavash786 - قلب نگین، هندوستان
  اگر این آزادی زنان و رئوفت امامت است پس چرا زنان را سرکوب میکنید ؟ همه ما میدانیمهر چه گفتی دروغ ولاف گویی شماست . اما کتک خوردن شوهرت ، نوش جونش ، یخ بزاری و نازش را میکشی خودش خوب میشه ولی دل آن مادری که بچه اش را کشتید و یا کتکش زدید هیچوقت ترمیم نمیشود. راستی و شوهرت حالا مرده یا فلج شده ؟ اما هزاران نفر زن و مرد ، کوچک و بزرگ بر اثر همان کتک ها و نوازش های گروهی سپاهیان شما یا مردن ، یا فلج شدن ، یا فرار کردن و یا مجبور به خودکشی شدن. چرا از اینها ر مصاحبه ات یاد نمیکنی و از امام هوس بازت یاد میکنی .
  1
  11
  جمعه ۱۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۱:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Rosha50 - لانسینگ، انگلستان
  آینده ایی که امام تو برای زنان همچو تو ترسیم نمود بالا رفتن از دیوار سفا رت و مخفی کردن بعضی پارگیها . بی حیایی
  1
  14
  جمعه ۱۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۱:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۷
  sabbas - لندن، انگلستان
  برو لاشی. لنگاتو باز کردی واسه چند ته سپاهی و اخوند تروریست و مزدور. چه جوابی به نوه هات و نتیجه های در کتاب خاطراتت مینویسی؟ قطعا فکر میکنن تو یه فاحشه اسلامی اسلامی هستی که حاضر شدی مملکتت و شرافتت و غیرتت را واسه قدرت و پول فروختی. بدن و جسم فاسد و متعغنت را هم فروختی.
  1
  8
  شنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۸:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.